Meme büyütme ameliyatı

28 Aralık 2021

Meme büyütme ameliyatı , genelde göğüslerin boyutunu artırmak ve aynı zamanda göğsün simetrik bir görünümünü elde etmek için meme implantların kullanılmasıdır. Ayrıca hamilelik sonrası kadınlarda oluşan göğüslerde sarkma, hacim veya doku kaybı gibi durumlarda da meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatlarında en kalıcı çözüm ve en çok kullanılan yöntem olarak protez yerleştirme öne çıkmaktadır. Protezlerin boyutu meme ve göğüs kafesi yapınıza, beden ölçülerinize, istediğiniz meme büyüklüğü ve şekline göre seçilecektir. Elbette bu noktada hastanın beklentisi ve isteği en önemli konu olacaktır ancak doktor hastanın isteğinin uygun olup olmadığını da hastaya aktarmalıdır.

Bu tip operasyonlarda oluşturulacak kesilerin yerlerine göre farklılık arz etmektedir.

Meme başından, memenin hemen alt kısmından ve koltuk altından girilerek protez yerleştirilir. Meme de cepler hazırlanarak silikon protezler, meme dokusunun hemen altına ya da göğüs kasının altına kolaylıkla konulabilecektir. Bu tip operasyonlar çoğunlukla genel anestezi altında yapılmakta ve ameliyatın kapsamına göre 45 dakika ile 60 dakika aralığında sürmektedir.

Ameliyatın olduğu gün hastanın hastanede kalır ertesi gün ise hastaneden taburcu edilerek evine dönebilir. Evde de 3 – 4 günlük bir istirahat süresinin ardından kişi günlük yaşantısına yeniden ve sorunsuz bir şekilde dönebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastada bir miktar şişlik görülebilir. Fakat iyileşme süreci içerisinde bu şişlikler azalmaya başlayacaktır. Bu durum genellikle oluşan ödem sebebiyle meydana gelir. Yine ilk günlerde silikon implantlar sonrasında az miktarda ağrı da yaratabilir. Ancak bu ağrı ilk günlerde gerçekleşir ve genelde sonrasında geçer.

Yazının devamı...

Vücut güzelliğinin en önemli unsurlarından biri olan popo estetiği

6 Aralık 2021

Popo büyütme sadece popoyu daha büyük hale getirmek değildir, vücudun proporsiyonunu düzeltmek ve yeniden şekillendirmektir. Burada hacmin yeniden dağıtılması, hacmin çekici olmayan bir bölgeden alınarak daha hoş kıvrımlı bir pozisyona taşınması söz konusudur. Bu perspektiften bakıldığında, çok iri bir kadın bile bir aday haline gelmektedir, çünkü daha yakından muayene edildiğinde görülür ki, büyük kaba etlerde, uygunsuz bir şekilde dağılmış olan yağ mevcutken, uygun estetik bölgelerde ise yağ hacmi eksiktir.

Soru artık kimin popo büyütme ameliyatı için aday olduğu değildir, daha çok belirli bir hasta için hangi büyütme prosedürünün en iyi seçim olduğudur.

Popo estetiğinde en çok tercih edilen yöntemi ise yağ transferi yoluyla yapılan estetik ameliyatlardır. Özellikle popoda sarkma, şekil bozukluğu gibi durumlarda başvurulan yöntemlerden biri olan yağ transferine, Brezilya tipi popo kaldırma ameliyatı da denilmektedir. Vücutta fazla yağ dokusu bulunan bölgelerden alınan bu yağ kitleleri, özellikle poponun üst kısmına enjekte edilerek daha kalkık, dik ve hacimli  bir popo görünümü elde edilecektir. Popoda görülebilecek şekil bozukları da liposuction yöntemi ile de kolaylıkla giderilebilir.

Popo estetiği ameliyatı sonrası iyileşme

hasta ameliyattan sonraki gün taburcu edilir ve beşinci günde yara ve dren muayenesi için görülür. Drenler, genellikle ameliyattan 3-5 gün sonra çıkartılır. Drenler çıkarılana dek oral antibiyotik kullanılır.

Ameliyat sonrası takip kontrolleri, ameliyatın 2. Haftasından sonra 1. ayda görülür, ardından ameliyattan 3 ay sonra ve son olarak da 6 ay ve 1 yıl sonra görülür.

İlk 2 ilâ 3 hafta için, özel hazırlanmış yastıklar ile oturması, midesi üzerine yatması, yüzükoyun pozisyonda veya ayakta durması önerilir.. Hasta, evin etrafında küçük yürüyüşlere çıkabilir, fakat yara friksiyonu ve travmasından kaçınmak için aktivitelerini sınırlaması istenir.

Ameliyatın üçüncü haftasında, hastaya oturma ve araba kullanma izni verilir ve esneme egzersizleri yapmaya teşvik edilir. Hasta ameliyat sonrasında genellikle 2 ilâ 3 hafta içinde işine geri dönebilir.

Yazının devamı...

Aşırı kilo alıp verme sonrasında karın germe ameliyatı

29 Kasım 2021

Karın germe ameliyatları kimlere uygulanabilir?

Aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak ya da hamilelik sonrasında karın bölgesinde sarkma bombeleşme bulunuyorsa ve bunun yanı sıra karın kaslarında gevşeklik, ön kısımda diyet ve spora rağmen inatçı bir yağlanma mevcutsa, karın germe ameliyatı başarıyla uygulanabilecektir. Bunun yanı sıra karın bölgesinde çatlaklık ve sarkmalar bulunan hastalarda da oldukça başarılı sonuç alınabilir. Bu ameliyat için genellikle bayanlar başvursalar da zaman zaman benzer şikâyetlerle erkek hastalarda da bu girişimleri gerektirecek deformiteler ortaya çıkabilmektedir. 

Özellikle doğum yapmış olan hastalarda sarkmış ve elastikiyetini kaybetmiş deri dokusu kilo vermekle ancak kısmen düzelmekte hatta bazen daha sarkık bir görünüme ulaşabilmektedir. Bu hastalarda çözüm sadece fazla olan derinin alınmasıdır. Bu ameliyat için gelen kimi kişiler karnındaki fazlalıklardan rahatsız olduklarını bu yüzden istedikleri kıyafetleri rahatça giyemediklerini ifade ederler. Bu ameliyatlarda bazı hastalarda fazla olan yağ dokuları da beraber alınarak bel kıvrımının daha incelmesi ve belirginleşmesi sağlanabilir. 

Karın germe ameliyatı nasıl uygulanmaktadır?

Hastanın karın bölgesindeki fazla yağlanmanın ve deri fazlalığının çıkarıldığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir operasyon şeklidir. Karın germe operasyonları, bu bölgedeki şekil bozukluklarını düzeltme amacıyla yapılan işlemlerdir; kilo verdirici ve zayıflama amacıyla yapılması yanlıştır. Ama operasyon sonrasında bir kısım yağ dokusu vücuttan çıkarılacağı için kilo verilmesi elbette söz konusu olacaktır. Vücuttan yağ çıkarılması yoluyla sağlanan zayıflama, normal diyetle verilen kiloya göre vücudunuzda fark edilir bir etki doğuracaktır.

Karın germe ameliyatları uygulandığı bölgeye göre ikiye ayrılmaktadır. Mini karın germe operasyonu sadece göbek altında kalan kısma uygulanan işleme verilen addır. Bu tür ameliyatlarda göbek deliğinin yeri değişmez. Sadece göbek altı kısımda cilt sarkması, gevşeklik ve çatlaklar söz konusu ise bu tip operasyonlarla oldukça başarılı sonuç alabilmek mümkündür.

Tam karın germe ameliyatında göbeğin yeri değişeceği için bu bölgede de bir kesi söz konusu olacaktır. Bu tip ameliyatlarda öncelikle liposuction uygulanmaktadır. Hastanın durumuna göre kalça kısmına da liposuction uygulaması gerekebilir. İç çamaşırın içinde kalacak bir yerden kesi açılarak gevşemiş kaslar birbirine dikilir ve sıkılaştırılma sağlanır. Göbek deliği altında kalan fazla deri de çıkarılacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrasında nelere dikkate edilmesi gerekmektedir?

Yazının devamı...

Çekici dudaklar

10 Şubat 2020

Kişinin yüzüne uygun doz ve şekilde uygulandığında kişiyi en mutlu eden işlem nedir diye sorsanız dudak dolgusu derim.

Dudaklar, kuşkusuz, özellikle biz kadınların yüzlerindeki en önemli ayrıntı. Hem doğal, hem de çekici görünmesi ise son zamanlarda en çok talep edilen şey oluyor. Peki hem dikkat çeken çekici dudaklara sahip olup, aynı zamanda da kişinin kendisinindir gibi doğal durması mümkün mü? Evet mümkün. Kişiye uygun olarak belirlenen dolgu dozu seanslara bölerek uygulanırsa çok daha doğal bir sonuca ulaşıyor. Ve istemediğimiz ‘ördek dudak’ görünümünden kurtulup ‘sana bir güzellik gelmiş’ görünümüne kavuşuyoruz.

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz ‘French kiss’ dudak dolgusu ismini çekiciliği, mükemmel sonucu ve konforundan alıyor. En sevdiğimiz ve yapısal olarak vücudumuzda da bulunan hyalüronik asit dolguların güçlü antioksidan olan mannitol ile birleşmesi; dokuya son derece uyumlu ve doğal hacimli dudaklara sahip olmasını sağlamaktadır.

Dudak dolgusu için kullanılan hyalüronik asit 6-12 ay süreyle kalıcıdır. Dolgunun kalıcılığı kişinin mimik yapma alışkanlıklara, çevresel şartlara ve dolgu maddesinin yapısına göre değişir. Fakat düzenli olarak dudak dolgusu yaptıran kişilerde dudak dolgusunun kalıcılık süresinin uzadığı gözlenmektedir.

Peki biz dudak dolgusunu sadece dolgunluk vermek ve şekil düzeltmek için mi kullanıyoruz? Hayır. Farkında olmasak da yıllar içinde hacim kaybına uğrayan dudak hacmi aslında genç ve dinamik yüz hatlarının önemli bir parçası. Yani yılların izlerini sildiğimiz diğer uygulamalarda düşük dozlarda dudak dolgusunu tedavimize eklediğimizde dudak hacmini büyütmeden genç ve dinamik bir görünüme kavuşmayı sağlıyoruz.

Yani işin özü, özün sözü, dudaklar gençlik ve güzelliğin en önemli unsurlarından oluşunu yıllardır kaybetmedi; kaybedeceğe de benzemiyor...

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Yazının devamı...

Güzelliğinizi Yansıtın

11 Eylül 2019

Yaz aylarının sona ermesi ile birlikte , yüz bölgesine yapılacak bazı estetik işlemlerinin kış aylarında kişilerin daha dinamik ve canlı göstermesini sağlamaktadır. Bu sayede elmas dolgu uygulaması kişide ışıltı ve yenilenen bir cilde sahip olmaktadır.

Elmas dolgu, cilt nemlendirmesinin optimal seviyesini geri kazanmak , cilt elastikiyetini ve sıkılığını arttırmak için ve içerisindeki doğadaki en kuvvetli antioksidanlardan olan sorbitol içermesi de kişinin yenilemesine ve gençleştirmesine yardımcı olmaktadır.

Elmas Dolgu nasıl uygulanır?

Elmas Dolgu’nun çapraz bağsız hiyalüronik asit ve mannitol içermesi cildin üst tabakasına ince iğnelerle ile uygulanır. Uygulamaya başlamadan önce yüze aneztezik krem sürülür ve ağrı olması engellenir, sonrasında küçük enjeksiyonlar ile cildin ihtiyacı olan alanlara uygulama yapılır.

Elmas Dolgu Uygulamasının sonuçlarını ne zaman görülür?

Elmas Dolgu uygulamasının sonuçları, uygulamadan sonraki günlerde görmeye başlayacaksınız. Elmas Dolgu’nun etkisi, gözle görünür canlanma ve nem, devam eden seanslarla kendini daha iyi göstermeye başlayacaktır.

Elmas Dolgu’nun kalıcılığı ne kadardır?

Uygulamanın cildinize kazandırdığı canlılık ve parlaklık 6 ay ile 12 aya kadar devam eder. Sonuçların kalıcılığı kişinin metobolizma hızına, genetik yapısına ve çevresel faktörlere(Alkol,sigara,stress gibi ) bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Yazının devamı...

Güzelliğinizi Yansıtın

10 Nisan 2019

Kadın vücudunda estetik güzelliğine en çok önem verilen bölgelerden biri olan göğüsler, kadın kimliği ile pekişmiş ve dünya tarihinde bereket ve doğumun simgesi olarak görülmüştür. Meme güzelliğinin bu kadar önemsendiği ve göz önünde tutulduğunda da dolayı dünya üzerinde en çok uygulanan estetik operasyonlardan biri olan meme büyütme ameliyatları genellikle göğüslerini küçük bulan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Meme büyütme estetik operasyonları bunun yanı sıra göğüsleri arasında asimetriklik bulunanlar, herhangi bir nedenle memesini kaybedenler ve zamanla ya da kilo alıp verme ile göğüslerde sarkma ve içi boşalmış bir görünüm oluşması nedeniyle de uygulanmaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarında hekimler. daha kalıcı sonuç alınan silikon implantları tercih edilerek yapılan meme büyütme operasyonları daha çok ilgi görmektedir. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon protezler sadece bu bölge için üretilmiş, sağlığa kesinlikle zarar vermeyen, delinmeyen, memenin içine dağılmayan ürünlerdir. Silikon protezlerin içi de silikon jellerle dolu olduğu için dışarıdan herhangi bir kesici aletlerle darbede bulunulmadığı sürece delinmesi söz konusu değildir. Meme büyütme operasyonu geçirdikten sonra anne olmayı düşünen ve çocuklarını emzirmek isteyenler için de oldukça güvenilir ameliyatlardır, silikon implantlar süt kanallarına zarar vermemektedir. Bu operasyona karar veren hastalar, silikon protezlerin biçimine ve büyüklüğüne doktorlarının da görüşü alınarak karar verilmektedir. Bu protezlerin seçiminde hastanın vücut ölçüleri ve göğüs genişliği de dikkate alınarak daha doğal bir görünüm elde edilecektir. Böylelikle dışarıdan meme büyütme operasyonu geçirdiğiniz belli olmayacaktır.

Operasyon süresi ortalama 1 saat kadardır. 1 gece hastanede kalındıktan sonra ertesi gün taburcu olunmaktadır. Operasyon sonrasından itibaren 1-2 hafta içinde göğüsler tam olarak iyileşme sağlar. Göğüs şekli hemen ortaya çıkar. Meme estetiği görünümün dışında hem fiziksel hem de özgüvenin artmasına yardımcı olur.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu

Yazının devamı...

Daha Zarif Bir Yüz Hattı

6 Şubat 2019

Yaş ilerledikçe yüze hacim veren yağ dokuları azalıyor, zamanla bu yağ dokularını yerinde tutan destek dokuları ve deri gevşiyor; sonuçta yer çekiminin etkisiyle aşağıya doğru yer değiştiriyor. Böylece dolgun olması gereken elmacık kemiklerini üzeri boşalmakta ve yüz çehresinin yapısı bozulmaktadır.

Zamanla , cilt içindeki hyalüronik asidin azalması yanaklarımızdaki gençlik elastikliğinin kaybolmasına ve sarkmaya neden olur . Yanaklardaki yağ dokusu aşağıya doğru kaymaya ve ağız köşelerinden buruna uzanan nazolabial kıvrımlara daha fazla baskı yapmaya başlıyor. Bu kıvrımlar daha fazla belirginleşiyor. Hyalüronik asit içeren yüz dermal dolguları cildin kaybettiği su ile birlikte yüze hacim kazandırarak çizgileri ve kırışıklıkları pürüzsüzleştiriyor. Böylece cilde gerekli olan elastikiyet kazandırılarak hem orta yüz bölgesi hacim kazanarak, elmacık kemikleri daha çıkık ve belirgin oluyor. Ayrıca yanaklarda lifting etkisi kazanıyor.

Uygulama süresi işlem yapılacak olan bölgeye göre ortalama olarak 15 ile 25 dakika arasında sürmektedir. İşlem öncesinde bölgeye acı hassasiyetini minimum seviyeye indirmek için lokal anestezik krem sürülür. Krem etkisini 15 dakika içerisinde gösterir. Daha sonrasında ise işleme başlanabilir.

Yüze yapılan dolgu uygulama sonrasında günlük hayata hemen dönebilirsiniz. Kalıcı olmayan bu uygulamaların etki süresi işlem yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte 9-18 ay aralığında bir etki göstermektedir. Tekrar uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Belirli periyotlarda uygulanması durumunda kalıcılık süresinin uzadığı gözlenmektedir.

Op. Dr. Gökhan Haytoğlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.gokhanhaytoglu.com

Yazının devamı...