Zirve nasıl geçecek?

Ocak 2021

Dışişleri Bakanı adayı olarak ABD Senatosu’nda konuştu Blinken.

“Türkiye, ABD’nin müttefiki gibi davranmıyor, S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye’ye daha fazla yaptırım uygulamak gerekir” dedi.

Haziran 2021

ABD Dışişleri Bakanı olarak 9 Haziran’da Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde üyelerin sorularını yanıtladı Blinken.

“Türkiye, bazen olması gerekenin aksine, bir NATO müttefiki gibi davranmıyor” dedi Blinken.

Ardından, “Suriye ve Afganistan’da terörle mücadelede, Rusya ve İran’ın olumsuz etki alanıyla başa çıkmak gibi konularda Türkiye ile önemli ve kesişen çıkarlarımız var” diye ekledi.

Yarın NATO Zirvesi’nin bitmesinden hemen sonra gerçekleşecek Biden-Erdoğan buluşması.

Beyaz Saray, Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat grupları tatmin etmek adına sonuç bildirgesine mutlaka bir demokratik reform vurgusu koymak isteyecektir, buna şüphe yok.

Ancak Çin’in “Dünyanın yeni lider ülkesi” olarak anılmasının önüne geçmek adına NATO’yu da ABD-Çin mücadelesinin bir parçası haline getirmek isteyen, Avrupa’ya daha az güç ayırıp, Asya’daki varlığını artırma hedefi olan Biden yönetimi, Türkiye’yi Batı oyun sahasında tutmak zorunda olduğunun farkında.

Yarınki görüşmede çok çetrefil olan sorunların tamamının çözülmesini beklemek hayalcilik olur. Ancak Türkiye ile daha yakın ilişki kurulacağı, Türkiye’de sembol saydıkları davalardaki gelişmeleri kendi kamuoyuna pazarladıktan sonra, Washington’da daha az eleştirilen, daha çok iş birliği yapılan bir Türkiye anlayışı göreceğiz...

Allah çirkin şansı versin...

Bu laf nereden çıktı bilmiyorum doğrusu ama hayatta geçerli olsa bile ölümlerde durum tam aksi.

Ukraynalı bir model, İstanbul’da bir evin balkonundan düşerek hayatını kaybetti.

Mahkeme o sırada evde bulunan erkek arkadaşını tutukladı ama olay intihar mı, kaza mı, cinayet mi, henüz kesin bilgimiz yok.

Dikkatinizi çekti mi bilmem, son iki gündür Türk medyası bu haberi hiçbir kaza, kadın cinayeti ya da intihar olayında olmadığı kadar büyük kullanıyor.

Bunun sebebi hayatını kaybeden Ukraynalı modelin güzel bir kadın olması.

Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada üç aşağı beş yukarı zaten aynı şekilde yaşanıyor.

Fakat “Allah çirkin şansı versin” lafı sadece bizim memlekette olduğu için yazmadan edemedim.

Rektöre komplo mu, değil mi?

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde rektörün kızı doktora sınavını kazanamayınca Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı baskı yapılarak istifaya zorlandı diye bir haber var.

Olay geçen eylülde yaşanmış, neden şimdi konuşuyoruz diye detaylara baktım.

“Benim olayda hiç dahlim yok” diye kendini savunan rektör, sınavdan önce komisyon üyeleriyle görüşmek istemiş.

Başka bir konuyu görüşmek istemiş olsa bile ne kötü bir zamanlama bu.

Yine de niyet okuyuculuğu yapmayıp diğer unsurlara da baktım.

Söz konusu rektörün diğer kızı ve damadının da aynı üniversitede olduğunu öğrenince söz bitti.

Söz konusu rektörün “Benim olayda hiç dahlim” yok sözü size inandırıcı geldi mi?

İşte böyle...

Cuma günü tam 597 bin kişi aşılandı Türkiye’de.

Dün Sağlık Bakanı Koca açıkladı, haftasonu olmasına rağmen en az 450 bin kişi aşı randevusu almış. Yaz sonuna kadar toplumsal bağışıklık hedefine ulaşabilmek için her gün  en az bu rakama ulaşmak ve yapabildiğimiz günlerde üzerine çıkmamız gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı,hem yaş gruplarını düşürüp hem de yeni meslekler tanımlayarak oldukça başarılı bir haftayı geride bıraktı. Ancak aşı karşıtları da özellikle sosyal medyada inanılmaz bir propaganda gücüne ulaştılar.

Bu saatten sonra aşı olanlara pozitif ayrımclık yapmak gibi önlemleri de konuşmamız gerekiyor.

An’lar...

1978...

İnsan konuşmayı öğrendiği günden beri, masallar, destanlar, yazı icat edildiği günden beri de kil tabletler ya da papirüsler vasıtasıyla tarihe tanıklık ediyor. Bugün 13 Haziran 2021, Pazar. Takvimin aynı günü gösterdiği değişik yıllardan, an fotoğrafları ve o karelerin uyandırdığı duygular var sayfada.Nereden nereye gittiğimizi, yolculuğumuz boyunca geçtiğimiz anları hatırlayacağız artık pazar günleri...

Zirve nasıl geçecek

Adım başı marketler yok o zaman. Z kuşağı haklı olarak aksini düşünemez bile, o ama o gün biri çıksa, gelecekte, internetten alışveriş yapacağız,aldıklarımızı eve kurye şirketleri getirecek dese, akıl sağlığından şüphe edilirdi. Ankara’da Fırıncılar Odası ekmek çıkarmama kararı alınca, çevre illerdeki fırınlardan temin edilen ekmeklerin zabıta gözetiminde vatandaşara dağıtılma anı.

2002...

Dünya Kupası’dan A Milli Takımın, Çin’i 3-0 yenip 2. Tur’a çıktığı günden bir an. Şenol Güneş, bugün bir kez daha Milli Takım Teknik Direktörü. 2002’de sahada olan kadronun çoğu bugün teknik adam olarak görev yapıyor. O gün tüm yurt sevince boğulmuş, başta Taksim olmak üzere binlerce insan meydanlara akın etmişti. 13 Haziran 2021’de, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İtalya mağlubiyetini telafi edip 2. Tur’a nasıl çırarız hesapları yapıyoruz...

Zirve nasıl geçecek

2015

2021’de Gazzeli çocukları konuştuk ya, takvim ilerliyor ama bazı şeyler hep yerinde sayıyor. Refah Sınır Kapısı önünde, Mısır’a geçmek için bekleyen bu küçük çocuk için, sokakta, acaba bir bomba olduğum yere düşer mi diye futbol oynamak bile başlı başına bir özgürlük anlamına geliyordu. Şimdi bir delikanlı olmuş o çocuk nerede ve ne yapıyordur bilmiyoruz. Fakat Gazze’ye dönmüş ve bir başka İsrail operasyonunda öldürülmüş

Zirve nasıl geçecek