Genital siğil (HPV) varlığının gebelikteki riskleri nelerdir?

12 Ocak 2021

İnsanların yaklaşık yüzde 80'i hayatlarının bir noktasında HPV ile karşılaşır. Bunun nedeni, 150'den fazla farklı HPV tipinin enfeksiyonun kaynağı olmasıdır. Birçok tipi herhangi bir soruna neden olmaz ve tedavi olmaksızın ortadan kalkar. Çoğu insan vücudunda HPV varlığından haberdar değildir. HPV tiplerinden 40 tanesi üreme sistemini enfekte edebilir. Bu tipler üreme organlarında siğillere ve vücudun bu bölgelerinde kansere neden olabilir. Riskli olan bu bölgeler serviks, vajina, vulva, penis ve anüs tür.

HPV'ye bağlı rahim ağzı kanseri riskini azaltmak için, rahim ağzı kanserine bağlı spesifik HPV suşlarını hedefleyen bir HPV aşısı oluşturuldu. Ancak bu aşı hamilelik sırasında önerilmemektedir.

HPV'nin bulguları nelerdir?

HPV hiçbir belirti göstermeyebilir. En yaygın semptomu siğillerdir. Siğiller, ciltte tek başına büyüyen veya karnabahara benzeyen kümeler halinde oluşan ten renginde kabarıklıklardır.

Sahip olduğunuz HPV türü, siğillerin vücudunuzun neresinde büyüdüğünü belirleyecektir.

Genital siğiller kadınlarda vajina, vulva, serviks veya anüste, erkeklerde penis, skrotum veya anüste büyür. Ellerde veya dirseklerde yaygın siğiller oluşur. Plantar siğiller ayakların topuklarında görülür. Düz siğiller genellikle çocuklarda ve erkeklerde yüzde, kadınlarda bacaklarda görülür.

Belirli HPV türlerine sahip olmak, rahim ağzı kanseri riskinizi de artırabilir. Bu tür kanser yayılmaya başlayıncaya kadar genellikle belirti vermez. Kanser yayıldığında, aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilir:

-Vajinadan anormal kanama veya adet dönemi dışında kanama

Yazının devamı...