Estetik Sonrası Ruh Hali

19 Ağustos 2019

Estetik operasyonların yarattığı değişimin sadece fiziksel olduğunu düşünmek gerçekçi bir yaklaşım değil. Estetik operasyon sonrası kişinin ruh hali genellikle yepyeni bir döneme başlamanın heyecanını taşır. Dahası kendi iyiliği ve mutluluğu için hayatında bir değişim yapmaya karar vermiş olmak, kişinin kendine olan saygısını artırır.

Estetik operasyonlar sonucu ortaya çıkacak değişimlerin kişi üzerinde tam da istenen düzeyde olumlu etkisinin olmasını belirleyen en önemli etken bu operasyonların planlaması yapılırken mutlaka kişinin doktoruyla birlikte beklentilerini ve ruhsal olarak hazır olduğunu çok iyi planlamış olmasıdır. Doğru zamanda ve doğru seçimle yapılan estetik operasyonlar kişinin kendine güvenini ve hayat kalitesini artıran bir etki yapar.

Operasyon Sonucuna Hazırlık

Estetik operasyonlar sonrasında ortaya çıkacak sonuca kişinin hem fiziksel hem de ruhsal olarak hazırlanması oldukça önemli. Özellikle radikal değişimlerin yapılacağı operasyonlardan sonra kişinin kendisine ve yeni görüntüsüne alışma süreci zaman alabilir.

Göğüs büyütme, burun estetiği ve kalça kaldırma gibi dış görünüşte dikkat çekici değişimlere neden olabilecek operasyonlara kişinin kendini daha rahat hazırlayabilmesi için üç boyutlu görüntüleme yöntemlerinden destek alınabilir, böylece kişi zihninde planladığı görüntüyle ortaya çıkacak sonucu yaklaşık olarak da olsa karşılaştırma şansı bulur.

Özellikle de kişi, doktorunun tavsiyeleriyle uyumlu olmayan abartılı bir değişim talep ediyorsa mutlaka 3 boyutlu görüntüleme ile kişiye değişimin nasıl olacağı gösterilmeli.

Doğru Seçim, Doğru Sonuç

Estetik operasyonların temel amacı; kişinin kendiyle barışmasını, bedenini daha çok sevmesini ve iyi hissetmesini sağlayarak hayat kalitesini artırmaktır. Bu amacı başarılı bir şekilde yerine getirmek için estetik ameliyat planlamasının mutlaka kişinin vücut tipine, cilt yapısına ve fiziksel özelliklerine uygun bir şekilde yapılması gerekir.

Yazının devamı...

Yaşlanma Karşıtı Somon DNA

1 Ağustos 2019

Zaman içerisinde yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak cildin yapısında değişiklikler meydana gelir. Yapısal değişiklikler ve çevresel etkiler cildin kuru ve mat olmasına, zamanla kırışıklıkların ve çizgilerin gözle görülür derecede belirginleşmesine neden olur.

Yeniden Daha Genç Bir Görünüm İçin

Yüzde meydana gelen bu değişiklikler kişide olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir ifade yaratır. Somon DNA tedavisi ile zamanın getirdiği bu görünümden kurtulmak ve yeniden genç bir görünüme sahip olmak mümkün.

Somon DNA tedavisi, somon balığından elde edilen DNA moleküllerinin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bir yöntemidir. Bu içerik aynı zamanda hyalüronik asitle beraber uygulanır.

Somon DNA’sı, ciltte meydana gelen deformitelerin onarımında önemli bir rol oynayarak istenen canlı, dinamik ve sağlıklı görünümün elde edilmesine yardımcı olur.

Nasıl Uygulanır?

Somon DNA cildin orta tabakası olan dermis tabakasına enjekte edilir. Burası cildin üst kısmı için bir taşıyıcı görevi görürken aynı zamanda kan damarları, sinir uçları ve saç foliküllerinin yer aldığı bölgedir. Bu bölgeyi destekleyen fibroblast hücrelerin etkinliğini ve sayısını kaybetmesi yaşlı görünüme neden olur. Enjeksiyon işlemi son derece ince iğneler ile gerçekleştirildiği için herhangi bir anestezi maddesine ihtiyaç duyulmaz.

Kaç Seans Sürüyor?

Yazının devamı...

Tek Seferde Kombine Estetikler

16 Temmuz 2019

Kombine estetik olarak da bilinen estetik operasyonlar birden fazla estetik ameliyatın tek seferde yapılmasıdır. Bazı durumlarda estetik operasyonların tıbbi gereklilik nedeniyle birlikte yapılması gerekirken, bazı durumlarda da hastanın isteği üzerine, hekimin de uygun bulmasına bağlı olarak gerçekleştirilebilir.

Ancak bu karar verilirken hastanın genel sağlık durumu mutlaka göz önünde bulundurulur. Bu nedenle kombine estetik operasyonlar yapılmadan önce hastaya bazı tetkikler yapılması ve genel sağlık durumunun değerlendirilmesi gerekir.

Sigara kullanılması diğer ameliyatlarda olduğu gibi kombine estetik operasyonlarda da olumsuz etki yapan bir faktördür. Birlikte yapılan estetik operasyonlar sayesinde hasta tek bir iyileşme süreci geçirir, bu sayede iş hayatına ve sosyal hayatına daha çabuk dönebilir.

En Sık Tercih Edilen Kombine Operasyonlar

Kombine operasyonlarda genellikle birbirine yakın bölgeler tercih edilse de böyle bir zorunluluk bulunmaz. Meme estetiği ve karın germe operasyonları, çene ve burun ameliyatları, yüz germe ve göz kapağı estetiği, karın estetiği ve popo kaldırma operasyonları günümüzde en çok tercih edilen kombine estetik operasyonlar arasında yer alıyor.

Ameliyatsız estetik uygulamaları da kombine bir şekilde yapılabilir. Günümüzde ameliyatsız olarak yapılan kombine uygulamalar en çok yüz bölgesinde tercih edilir. Bu sayede tek bir seferde birden fazla şekil bozukluğu giderilebilir ve hedeflenen sonuçlara bir bütün olarak ulaşılabilir.

Kombine Operasyonların Avantajları

Kombine operasyonlar hastaya en çok zaman konusunda avantaj sağlar. Tek seferde yapılan birden fazla işlem tek bir iyileşme sürecini kapsar. Bu sayede hastalar günlük hayatlarından uzun süre uzak kalmaz. Operasyonların farklı zamanlarda yapılması yerine tek bir seferde yapılması ekstra bir risk getirmez.

Yazının devamı...

Bölgeye Göre Farklı mı?

4 Temmuz 2019

Son yıllarda popülerleşen bir estetik operasyon yaklaşımı kombine estetik operasyonlardır. Kombine estetik operasyonlar ameliyatlı estetik uygulamalarının ayrı ayrı yapılması gerektiğine dair bakış açısının aksine, aynı anda birbiriyle uyumlu ve birbirini bütünleyen birden fazla estetik uygulamanın yapılması anlamına gelir. İyi bir planlama ile tek bir ameliyat ile birden fazla bölgeye müdahale edilebilir ve daha verimli bir şekilde kişide büyük bir değişim elde edilebilir.

Kombine Estetik Operasyon Planlaması

Birden fazla estetik operasyona ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuz da bu yöntemi onaylıyorsa kombine estetik operasyon planlaması yapılabilir. Kombine estetik operasyonlar ile ilgili bilinen en önemli yanlış bu planlamada yer alan operasyonların birbirini tamamlaması gerektiğidir.

Örneğin; liposuction ve meme büyütme operasyonu bir arada yapılmalıdır çünkü liposuction ile alınan vücut yağı operasyon sırasında meme büyütme operasyonunda kullanılabilir.

Bu yaklaşım eğer kişinin ihtiyaçları ve vücudu uygunsa elbette işe yarayabilir ancak tüm kombine operasyonların birbirini bu şekilde tamamlaması beklenmemelidir. Çene ucu estetiği, meme estetiği ve burun estetiği kombine estetik olarak yapılabilir. Burada önemli olan uygulama alanı, iyileşme süreci ve kişinin ihtiyaçlarıdır.

Kombine Estetik Yaptırmanın Avantajları

Kombine estetik operasyonlar eğer kişi birden fazla bölgede değişim talep ediyorsa ya da doktor tarafından önerilen birden fazla operasyon varsa tek bir ameliyat hazırlığında söz konusu operasyonların bir arada yapılması olarak tanımlanabilir.

Bu operasyonların en büyük avantajı ise kişinin birden fazla operasyon için bir kez anestezi alması ve bir kez ameliyat tecrübesi yaşamasıdır. Birden fazla operasyonun bir oturumda gerçekleştirilmesi hastaya oldukça yüksek avantaj sağlar.

Yazının devamı...

Doğum Sonrası Estetik

30 Mayıs 2019

Doğum sonrası estetik operasyonları kişinin fiziksel olarak eski haline dönmesini sağlarken aynı zamanda doğum öncesi ve sonrası süreçte değişen psikolojisinin de düzelmesi açısından önemi büyüktür.

Doğum sonrası estetik operasyonlar kişinin fiziksel durumuna ve gebelik ve doğum sürecinde vücudunda meydana gelen değişime bağlı olarak planlanabilir. Bu operasyonlar genellikle sarkmaların, çatlakların ve deformasyonların olduğu bölgeleri eski haline döndürmek amacıyla yapılır.

Bebek doğduktan sonra geçen bir yıl içinde annenin ideal kilosuna geri dönmesi ve vücudunda gebelik ve doğum sırasında meydana gelen değişim ve deformasyonların toparlanması beklenir ve sonrasında ihtiyaca göre doğum sonrası estetik planlaması yapılır.

Bununla birlikte doğumdan sonra beklenmesi gereken süre kişinin fiziksel durumuna, vücudundaki yıpranmaya ya da doğumun zorluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Doğum Sonrası Estetik Hangi Alanlarda Yapılır?

Doğum sonrası estetik operasyonlar genellikle doğuma bağlı ortaya çıkan deformasyonların düzeltilmesi amacıyla yapılır. Bu nedenle doğum sonrası estetiği kapsamında meme estetiği, karın germe ve genital estetik oldukça yaygın olarak yapılan operasyonlar arasında yer almaktadır.

Hamilelik sürecinde çok fazla kilo alan bir kadın için kol ve bacak germe operasyonları da rahatlıkla yapılabilecek doğum sonrası estetik uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu operasyonlardan hangisinin veya hangilerinin ve hangi kombinasyonlarla yapılacağına karar verme süreci uzman bir doktor tarafından kişinin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda hastayla birlikte yapılacak bir planlama ile gerçekleştiğinde verimli olacaktır. Doğum sonrası estetik yaptırmak isteyen kadınların öncelikle vücudunun hangi alanlarında problemlerin olduğunun belirlenmesi gerekir.

Doğum Sonrası Estetik Nasıl Planlanır?

Yazının devamı...

Estetiğin Mevsimi Var mı?

26 Mayıs 2019

Estetik operasyonlarla ilgili yaygın olarak görülen ön yargılardan birisi de bu uygulamaların belirli bir mevsimde yapılması gerektiği düşüncesidir.

Aslında her ameliyat kararında olduğu gibi estetik operasyonlarda da kişinin iyileşme dönemini en konforlu şekilde geçireceğine inandığı zamanda bu operasyonu planlaması yapması doğru yaklaşımdır.

Estetik operasyonlar ile ilgili beklentiler genellikle nelerdir diye baktığımız zaman, kişilerin vücutları ve görüntüleri ile barışma, özgüvenlerini tazeleme ve yeni bir görünüme sahip olma arzularını görebiliriz.

Bu durum göz önüne alındığında, her ne kadar estetik operasyonların belirli bir mevsimi yoksa da, kıyafetlerin kamufle eden etkisinin hafiflediği, kusurlu görülen bölgelerin saklanmasının zorlaştığı yaz mevsimine hazır olmayı istemek estetik operasyon yaptırmayı planlayan kişilerin harekete geçmesine neden olabilmektedir.

Yaza Hazır Olma Arzusu

Pek çok insan hem estetik operasyonların yaz mevsiminde yapılmayacağını düşündüğü hem de yaz aylarına hazır olmak istediği için bu tür operasyonları kış aylarında yaptırmayı tercih eder. Oysa tatil planlamasını yaz aylarına yapmış birisi de rahatlıkla bu mevsimde estetik operasyon yaptırabilir.

Yaz aylarında estetik ameliyat yaptırmak ile diğer aylarda estetik ameliyat yaptırmak arasında dramatik bir fark bulunmaz. Liposuction, göğüs büyütme gibi korse ve sütyen giymenin zorunluğu olduğu operasyonlardan sonra yaz aylarında korse giymek kişi için sorun değilse rahatlıkla bu aylar tercih edilebiliyor.

Güneşe çıkmanın ve gözlük kullanmanın pek tavsiye edilmediği burun estetiğinde de kişi eğer gerekli bakımı yapabileceğini ve kurallara harfiyen uymakta zorluk yaşamayacağını düşünüyorsa yaz aylarının herhangi bir olumsuz etkisinden söz etmek mümkün değil.

Yazının devamı...

Ufak Dokunuşlar, Karizmatik Duruşlar

25 Nisan 2019

Her ne kadar estetik dendiğinde akla ilk kadınlar gelse de estetik uygulamalar yaptıran erkek sayısı hiç de az değil. Estetik trendinin erkekler arasında da bu denli yükselmesinde teknolojinin sunduğu olanakların katkısı çok fazla.

Erkeklerde saç dökülmesinin büyük bir problem olması nedeniyle, bu alandaki uygulamalar erkeklerin tercihleri arasında başı çekiyor. Saç mezoterapisi, PRP ve saç kaybının aşırı olduğu durumlarda ise saç ekimi gibi uygulamalar erkeklerin en çok tercih ettiği estetik uygulamalardan bazıları. İyileşme sürecinin oldukça kısa olduğu, küçük dokunuşları içeren uygulamalar erkekler arasında arasında ön plana çıkıyor.

Cerrahi Olmayan Uygulamalar

Yapılan araştırmalara göre erkekler arasında en çok yapılan cerrahi olmayan estetik uygulamalarda botoks uygulamaları birinci sırayı alıyor. Erkekler genel olarak botoksu koltuk altı ve el bölgelerinde meydana gelen aşırı terlemenin önüne geçmek için tercih ediyor.

Botoksun arkasından ise lazer epilasyon, mikro dermabrazyon ve kimyasal soyma gibi uygulamalar geliyor. Genel olarak bakıldığında yüz ve cilt bakımı da erkekler arasında oldukça popüler. Erkekler arasında bu tarz cilt uygulamaları özellikle ilk ve sonbahar aylarında tercih ediliyor.

Bunun nedeni ise kış ve yaz gibi hava şartlarının zorlu olduğu mevsimlere hazırlık yapmak. Kış aylarının soğuk ve yaz aylarının yakıcı güneşi ciltte yıkıcı etkilere ve yaşlı görünüme neden oluyor.

Cerrahi Uygulamalar

Yazının devamı...

Cezbedici Bir İz Bırakın

18 Nisan 2019

Dudaklar kadınlar için güzelliğin olmazsa olmaz noktalarından bir tanesidir. Bu nedenle dudak ve dudak çevresine yapılan uygulamalar kadınlar tarafından en çok tercih edilen işlemlerdendir.

Dudak çizgilerini belirgin hale getirmek ya da ince dudakları daha dolgun hale getirmek yeni yöntemler ile artık son derece kolay. Dudak dolgusu uygulamaları hızlı ve zahmetsiz bir biçimde dudağın istenilen şekli almasına yardımcı olur.

Üstelik dolguların etkileri uygulamadan hemen sonra görülebilir. Kalıcılığı ise uygulamanın içeriğine ve vücudun verdiği tepkiye göre değişiklik gösterir. Ancak yaklaşık 10-12 ayda bir yenilenen dolgular, daha uzun süre kalıcılık sağlar.

Dolgu Çeşitleri

Günümüzde dolgu uygulamalarında kullanılan maddeler sentetik ve otojen olmak üzere ikiye ayrılır. Sentetik dolguların başında da hyalüronik asit gelir. Hyalüronik asit özellik olarak su tutmaya yatkındır ve bu sayede uzun bir kalıcılık süresine sahiptir.

Otojen dolgular ise uygulamanın yapılacağı kişinin vücudundan alınan materyaller ile hazırlanan bir dolgu çeşididir. Bu dolguda genellikle yağ dokusu, bazen de dermis ve fasiya gibi dokulardan oluşan bir karışım kullanılmaktadır. Otojen dolgular, uygulamanın yapılacağı kişiden alınan dokular ile hazırlandığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi riskini en aza indirir.

Uygulama Yöntemi

Dudak dolgusu son derece ince kanüllerle gerçekleştirilir. Uygulama genel olarak bir seansta tamamlanır ancak gerekirse revizyonlar yapılabilir.

Yazının devamı...