Vücut şekillendirme

5 Temmuz 2022

Vücut şekillendirme dramatik kilo kaybından sonra cilt ve doku görünümünün iyileştirilmesi amacıyla uygulanan cerrahi prosedürleri ifade eder. Diyet, obezite cerrahisi ve hamilelik sonrası yaşanan değişiklikler neticesinde kiloda meydana gelen önemli farklılaşmalar sonrası vücut estetik görünümünden uzaklaşabilir, yağ ve deri fazlalığına bağlı olarak deri elastikiyetini kaybedebilir ve gevşeyebilir. Bunun sonucunda karın bölgesinde, memelerde, popoda, üst kollarda, uyluk ve kasık bölgesinde diğer bir deyişle vücut hatlarında genel bir sarkma yaşanması söz konusu olabilir.

Vücut Şekillendirme Operasyonları Nelerdir? Kimler İçin Uygundur?

Vücut şekillendirme operasyonlarına dramatik kilo kaybı sonrasında istenilen konturun elde edilebilmesi için sıklıkla ihtiyaç duyulur. Vücut şekillendirme için bazı durumlarda liposuction yeterliyken cilt fazlalığının olduğu ve liposuction ile elde edilecek sonuçların yetersiz olduğu durumlarda germe işlemine gerek duyulabilir. İhtiyaç halinde hasta özelinde vücut şekillendirme amacıyla bazı prosedürlerin birleştirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle planlama yapılmadan önce hastanın vücut yapısı, beklentileri ve yaşam tarzı alışkanlıkları titizlikle değerlendirilir.

Karın germe, meme estetiği, kol germe, popo estetiği, uyluk germe ve liposuction sıklıkla uygulanan vücut şekillendirme operasyonları arasında sayılabilir. Vücut şekillendirme operasyonları;

-Operasyonların ardından yaşam tarzı alışkanlıklarında gerekli değişiklikleri yapabilecek,

-Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme programı uygulayabilecek,

-Belirli bir süredir kilosunu stabil olarak tutabilen,

-Vücut şekillendirme operasyonları ile ilgili gerçekçi beklentileri olan,

Yazının devamı...

Doğum sonrası meme estetiği

18 Haziran 2022

Doğum ve emzirme dönemi sonrasında kadın vücudunda çeşitli deformasyonlar meydana gelir. Hamilelik döneminde hormonlarda yaşanan değişiklikler beraberinde vücutta yağlanma, sarkma ve çatlakları getirmektedir. Vücutta yaşanan değişikliğin en yoğun olduğu bölgelerden bir tanesi de göğüslerdir.

Doğum ve emzirme dönemi sonrası annelerin en çok tercih ettiği estetik operasyonlar arasında meme büyütme, küçültme ve dikleştirme ameliyatları yer alıyor. Kişinin fiziksel durumuna ve meme bölgesinde yaşanan deformasyonun boyutuna göre hangi operasyonun ya da operasyonların yapılacağına karar verilir.

Doğru Zaman Nasıl Belirlenir?

Meme estetiği operasyonlarında; tekniği belirleyen faktör, memenin mevcut deformasyonudur. Meme estetiği operasyonları emzirmeye engel değildir. Bu ameliyatlarda süt kanalları ve süt bezleri genellikle zarar görmez. Eğer kişinin gündeminde planlı bir gebelik varsa, öncelikle doğum ve emzirme sürecinin tamamlanması ardından estetik meme operasyonlarının yapılması önerilir. Ameliyatlar emzirme süreci bittikten 4-6 ay sonra planlanmalıdır. Bu süreç sonrasında, göğüslerde küçülme, büyüme, sarkma ve sarkma ile birlikte küçülme gibi deformasyonlar meydana gelebilir.

Hangi Operasyona İhtiyaç Duyuyorsunuz?

Hamilelik ve emzirme sonrası mevcut meme deformasyonuna ve kişinin isteğine göre yapılacak operasyon belirlenebilir. Büyük göğüsler çoğu zaman yaşam konforunu olumsuz yönde etkiler, kişinin sırt ve boyun ağrıları çekmesine neden olur. Bu tür durumlarda meme küçültme operasyonu yapılması gerekir.

Hamilelik ve emzirme sonrasında meme hacminin azalmasından dolayı, meme büyütme ameliyatına ihtiyaç duyulur. Meme büyütme ameliyatlarında, genellikle meme protezleri kullanılır.

Bu protezler sonraki hamilelik ve emzirme süreçlerini olumsuz yönde etkilemezler ve bu dönemde çıkarılmaları gerekmez. Memede doğum ve emzirme sonrası sık olarak görülebilen bir diğer deformasyon da sarkmadır. Eğer meme boyutu normal sınırlarda ise sadece dikleştirme ameliyatı yeterli olabilir. Ancak sarkma ile birlikte memenin boyutu da küçülmüş ise, dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme ameliyatı da yapılır. Kişinin fiziksel durumuna, vücut oranlarına ve tercihlerine göre bu operasyonlar birlikte yapılabilir. Estetik cerrahideki gelişmeler ve teknikler ile hamilelik ve emzirme sonrası memelerde meydana gelen deformasyonların giderilmesi mümkündür. Bu nedenle tüm anne adaylarının annelik ve emzirme gibi kutsal bir görevi yerine getirmek konusunda endişelenmesi yersizdir.

Yazının devamı...

Burun deliği estetiği

16 Haziran 2022

Burun deliklerinin şekli ve yapısı burnun genel görünümünü belirgin ölçüde etkileyebilir. Bu gerçek burun deliklerinin şekillendirilmesi sürecinin burun estetiğinin önemli bir aşaması haline getirmektedir. Burun deliklerinin burnun genel yapısı ve yüzdeki diğer organlar ile uyumlu olması adına burun estetiği operasyonu öncesinde kapsamlı bir planlama yapılır. Burun deliklerinin şeklinin estetik yansımaları olduğu gibi solunum sürecinde de önemli fonksiyonları bulunur. Burun deliklerinin belirli bir açıklıkta ve şekilde olması kaliteli bir solunum için en önemli koşullardan biridir. Burun deliği estetiği ile ilgili merak edilenleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar’a sorduk.

Burun Deliği Estetiğine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Burun deliklerinin çok geniş, çok dar ya da açık olması, en uzun kısmının enlemesine olması, bükülme ya da çekilme olması veya sarkması halinde burun deliği estetiği ile başarılı sonuçların alınabileceğini belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Burun deliği estetiği burun deliğiyle yanağın birleştiği kısımdan kesi yapılıp doku alınarak ya da kıkırdak desteği sağlanarak gerçekleştirilir. Gerekli hallerde burnun taban dokusundan parça alınarak burun deliklerindeki deformasyonlar düzeltilebilir.Burun deliği estetiği yalnızca normale oranla çok dar olan burun deliklerinin operasyonla genişletilmesi değil aynı zamanda burun deliklerinin içeri doğru daraltılması amacıyla da uygulanabilen bir prosedürdür. Kıkırdak destekleyicinin burun deliği kenarları boyunca girişin genişletilmesi amacıyla yerleştirilmesi sonucunda dar burun delikleri de düzeltilebilir. Bazı vakalarda sarkan doku parçasının yeri değiştirilerek açıklığın büyütülmesi söz konusu olabilir. Bu sayede burun tıkanıklığı yaşayan hastaların sorunları giderilerek daha rahat nefes almaları sağlanabilir. Burun deliğinin dış sınırında çentik ya da bükülme olması halinde bu sorunlar da burun deliği estetiği ile giderilebilir. Küçük bir sorun olduğu durumlarda kıkırdak nakline gerek kalmaz. Burun içinden cildin aşağıya ve dış tarafa doğru döndürülmesiyle iyileşme sağlanabilir. Sorunun ciddi noktalara ulaşması halinde kulaktan cilt ya da kıkırdak dokusu alınarak burnun alt kenarlarına nakledilmesi gerekebilir. Burnun üst kısmında aşırı sarkma olması halinde ise bu dokunun kesilmesi ya da yukarı doğru çekilmesi ile istenilen sonuç elde edilebilir.”

Burun Deliği Estetiğinin Başarısında Kilit Nokta Doğru Analiz ve Tecrübe

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, burun deliği estetiğinin cerrahın becerisinin ön planda olduğu prosedürlerden biri olduğuna dikkat çekiyor. Burun deliği estetiği yapılan hastalarda prosedürün tamamlanmasıyla birlikte dikiş izleri burun derisinin doğal kat yerlerine gizleniyor. Sağlıklı bir iyileşme sürecinin ardından dikiş izleri zaman içerisinde gözle görülmeyecek hale gelebiliyor. Burun deliği estetiği öncesi planlama süreci belirgin derecede önemli. Bu kapsamda kişinin cilt yapısı ve burun şekli bir bütün olarak değerlendiriliyor.

Yazının devamı...

Jinekomasti nedeni ve çözümü

16 Mayıs 2022

Jinekomasti Sorunu İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Jinekomasti, erkek memesindeki glandüler dokunun büyümesinden ya da meme bölgesinin altındaki yağ birikiminden kaynaklanır. Yenidoğanlarda, ergenlerde ve yaşlı erkeklerde sıklıkla görülür. Bazen bir memeyi bazen her iki memeyi etkileyebilir. Erişkin erkek memesi minimum miktarda yağ ve glandüler doku içermesine rağmen östrojen ve progesteron seviyeleri yükselirse büyüme potansiyeli vardır. Bu nedenle erkeklerde östrojen-testosteron oranı bozulduğunda glandüler meme dokusu büyür ve jinekomasti ortaya çıkar.

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, uyuşturucu kullanımı, hipogonadizm, tümörler, hipertiroidizm, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve siroz gibi etkenler de jinekomasti sorununa neden olabilir.

Jinekomasti Tedavisi Farklı Yöntemlerle Yapılabilir

Özellikle ergenlik çağındaki genç erkeklerde jinekomasti genellikle 6 ay içinde kendiliğinden düzelir. Bu nedenle bu yaş grubunda öncelikle gözlem yöntemi benimsenir. Jinekomasti bazı kişilerde kendiliğinden düzelebilen bir sorun olurken bazı kişilerde kendiliğinden geçmeyebilir. Erkeklerde meme büyümesi ile karşılaşıldığında bazı durumlarda kilo verilmesi de etkin bir çözüm haline gelebilir.

Jinekomasti tedavisinde kullanılacak olan yöntem, sorunun altında yatan nedene göre belirlenir. Kullanılan ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan jinekomasti sorununun tedavisinde ilaçlar kesilir. Erkeklerde meme büyümesine neden olan mevcut sağlık sorunlarının bulunması halinde öncelikle bu sorunlar tedavi edilir.

Jinekomasti sorununun kendiliğinden düzelmemesi veya hastanın yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkilemesi durumunda cerrahi prosedür uygulanması söz konusu olabilir. Bu durumda hasta özelinde liposuction ya da meme küçültme ameliyatı uygulanması tercih edilebilir. Liposuction yönteminde genellikle jinekomastiye neden fazla meme yağı alınırken, jinekomasti ameliyatında meme bezi dokusu kısmen ya da tamamen çıkarılır. Bazen bu iki yöntem birlikte uygulanır.

Yazının devamı...

Burun ameliyatı sonrası süreç nasıldır, nelere dikkat edilmelidir?

6 Ocak 2022

Dünyada en çok uygulanan tıbbi estetik müdahalelerden biri rinoplasti olarak da bilinen burun estetiğidir. Burun estetiği; burnun şeklinin, genişliğinin ve uzunluğunun yüz hatlarıyla daha uyumlu bir hale getirilmesi için hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Hem sağlık nedeniyle hem estetik nedenlerle tercih edilebilen burun estetiği doğuştan ya da sonradan olan deformasyonların düzeltilmesini sağlayabilir.

Burun Ameliyatı Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı kişilerin hem sağlıklarına hem de istedikleri estetik görüntüye ulaşması amacıyla uygulanabilir. Burnunun şeklinden ve görünüşünden memnun olmayan kişilere estetik amaçlarla burun ameliyatı uygulanırken; burun tıkanıklığı gibi nedenlerle nefes alma problemleri yaşayan kişilere de sağlık açısından bir gereklilik olarak fonksiyonel burun ameliyatı yapılabilir. Burun içerisindeki hava akımına engel olan etkenlerin ortadan kaldırıldığı ve buruna istenilen şeklin verildiği burun ameliyatına septorinoplasti denilir. Kişinin karakteristik yüz özelliklerine göre planlanması gereken rinoplasti açık ya da kapalı teknikle uygulanabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Çok Önemli

Burun ameliyatından sonra sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanabilmesi için hastanın, doktor tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyması çok önemlidir. Ameliyattan sonra uygulama bölgesinde geçici olarak şişlik, morluk ve ağrı gibi şikayetler görülebilir. Bu durumda bölgeye soğuk uygulanması olumlu etki yaratabilir. Oluşan ödemin tamamen kaybolmasına kadar başın kalbe göre biraz daha yüksekte kalacağı bir yatış pozisyonu tercih edilmelidir. Minimal düzeyde hissedilebilen ağrılar için doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler kullanılabilir.

Burun ameliyatından bir hafta sonra burundaki alçı ya da plastik bandaj diğer bir deyişle atel çıkarılarak bir sonraki hafta bantlar alınır. Ameliyatı takip eden hafta boyunca ağır egzersiz, başın uzun süre aşağı sarkık pozisyonda kalması ve stres gibi burundaki kan basıncını artırarak kanamaya yol açabilecek durumlar konusunda dikkatli olunmalıdır. Aynı şekilde buruna darbe alınmamalı ve ameliyattan sonraki ilk ay boyunca gözlük kullanmaya ara verilmelidir. Burun hassas bir cilt yapısına sahip olduğundan güneş ışınlarına karşı yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Hastalar burun ameliyatından sonra 3., 6. ve 12. aylardaki doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Burun ameliyatından sonra iyileşmenin gözle görülür bir hale gelmesi ve burnun son şeklini alması için 1-1,5 yıl kadar bir süreye ihtiyaç duyulabilir.

Yazının devamı...

Popo estetiğinde hangi teknikler uygulanır?

29 Aralık 2021

Kalça bölgelerinin sıkı, formda ve doğal bir görünüme kavuşmasını isteyen kadınlar sıklıkla popo ya da kalça estetiği prosedürlerine başvururlar. Popo estetiği prosedürleri popo bölgesinin daha yuvarlak, dolgun ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Popo estetiği; popo bölgesinde zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen deformitelerin giderilmesinde kullanılır. Böylece istenilenden daha büyük ve geniş popoya sahip olan kadınların bu şikayetleri giderilebildiği gibi küçük ve şekli bozuk olan popoların da daha dik, yuvarlak ve dolgun bir görünüm kazanması sağlanır. Kalça bölgesi kadın vücudunun daha iyi ve estetik bir görünüme sahip olmasında çok önemli bir rol üstlendiğinden popo estetiği kadınların öz güvenleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Popo Estetiği Ameliyatları Kişi Özelinde Planlanır

Popo estetiği; popo bölgesindeki fazlalıkların atılması, şekillendirilmesi ve popo bölgesine ince ve fit bir görünüm kazandırılması amacıyla uygulanır. Bu sayede kişinin estetik görünümüne ilişkin kaygıları giderilir.

Popo estetiği ameliyatı ihtiyaçlara ve beklentilere göre kişi özelinde planlanarak gerçekleştirilir. Popo dikleştirme, popo küçültme, popo büyütme ve şekillendirme en çok uygulanan popo estetiği cerrahi prosedürleridir. Bahsi geçen prosedürlerin her biri farklı yöntemler ve teknikler uygulanarak gerçekleştirilir. Kişinin ihtiyaçlarına ve taleplerine göre hangi popo estetiği prosedürünün uygulanacağı yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenir. Bu aşamada hastanın fiziksel özellikleri ve genel sağlık durumu da göz önünde bulundurulur.

Popo estetiği, popo ve basen bölgesinin inceltilmesi için diğer bir deyişle popo küçültme amacıyla uygulandığında fazla yağlar liposuction yöntemiyle alınır. Daha sonra bu yağların özel işlemlerden geçirilip yeniden kullanılması yoluyla, belirlenen bölgeler yağ enjeksiyonuyla desteklenerek kalçanın dik bir görünüme kavuşması sağlanır.

Popo Estetiği İle Hayalinizdeki Görünüme Kavuşabilirsiniz

Daha büyük ve dik popo görünümü elde edilmesi için yağ enjeksiyonu ve popo implantı kullanılabilir. Popo protezleri küçük kalçalara dolgun bir görünüm kazandırırken, daha az hacim gerekmesi durumunda başka bölgelerden alınan yağlar enjekte edilerek istenilen görünüme kavuşulabilir.

Yazının devamı...

Dermabrazyon nedir? Hangi durumlarda yapılır?

16 Aralık 2021

Derinin en üst tabakasının soyulması ve zımparalanması işlemine dermabrazyon diğer bir deyişle mekanik peeling adı verilir. Genellikle iyileşen iltihaplı kistik sivilcelerden kalan izlerin, skarların, çukurların, lekelerin veya deriden kabarık ya da çökük yara izlerinin hafifletilip düzeltilmesi amacıyla dermabrazyon uygulanır.

Dermabrazyon yönteminde özel elmas uçlar kullanılarak derinin en üst tabakası yavaş ve kontrollü bir şekilde soyulur. Derinin en üst tabakası epidermisin ve yüzeysel dermisin soyulmasıyla vücut bu alanlara çok hızlı bir şekilde yeni dokuyu getirir. Son derece gergin, pürüzsüz ve taze bir deri tabakası elde edilir. Özellikle sivilcelerin bıraktığı çukurlara uygulanan dermabrazyon sonucunda yüzeysel sivilce izleri geçerken derin izlerin daha belirsiz bir hale gelmesi sağlanır. Aynı zamanda gözenekler kapanır, lekeler düzelir, cildin daha canlı ve berrak bir görünüm alması sağlanır. Dermabrazyon tek seferde tamamlanan bir işlem olmakla birlikte gerekli görülmesi durumunda en az 6 aylık bekleme süresinden sonra işlem yinelenebilir.

Dermabrazyon Etkili Sonuçlar Alınmasını Sağlayan Bir Prosedürdür

Dermabrazyon dikiş izlerinin, deri kırışıklıklarının, dudaklardaki barkod çizgilerinin, dövme silmenin ve estetik görünümün bozulmasına neden olabilecek etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan etkili bir prosedürdür. Derinin üst tabakası tamamen, alt tabakası ise kısmen soyulduğu için dermabrazyon yönteminden maksimum verim elde edilmesi mümkündür. Alt tabakadaki deride kısmi soyulma elde edilmesi sonucunda cilt yenilenmekte ve kişinin sahip olduğu cilt yapısı doğal olarak değiştirilebilmektedir.

Dermabrazyon yöntemi uygulama yapılacak olan bölgenin genişliğine ve özelliklerine bağlı olarak sedasyon, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Dermabrazyon uygulamasından sonra uygulama bölgesine hafif bir pansuman yapıldıktan sonra bolca pomad sürülür ve cilt açık bırakılır ya da kapatılır. Ameliyattan sonra cilde temas etmek için 2 -3 gün geçmesi ve epitelizasyonun tamamlanması beklenmelidir. Uygulama bölgesinde şişlik, ağrı ve çeşitli kabuk oluşumları meydana gelebilir. Uygulamadan birkaç gün sonra banyo yapılmaya başlanabilir. Yaralar kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 5-14 gün içinde iyileşir. Yara erken iyileşme döneminde hafif pembemsi bir renge sahip olsa da bu renk zaman içerisinde daha soluk bir hale gelir. 3-6 ay arasında ise normal deri rengine kavuşulur. Dermabrazyon uygulaması için sonbahar ve kış ayları daha uygun olarak kabul edilir. Uygulamadan sonra güneş koruyucu kremlerin kullanılması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Yazının devamı...

Septum deviasyonu olan burunlarda estetik burun ameliyatı

3 Aralık 2021

Genellikle doğuştan bazen de travmatik olarak burun orta hattı üzerinde yer değiştirmiş, eğilmiş ve nefes alma sorunları yaratan durumlar septum deviasyonu ya da burun eğriliği olarak adlandırılır. Estetik ve fonksiyonel bir organ olan burundaki solunum problemlerinin düzeltilmesi için uygulanan cerrahi prosedüre Septoplasti adı verilir. Hastanın burnundaki estetik ve solunum sorunlarının birlikte düzeltilmesi durumunda Septorinoplasti adı verilen hem fonksiyonel hem de estetik nitelik taşıyan cerrahi uygulanır.

Genellikle küçük yaşlarda yaşanan düşmeler sonucunda burun deliklerini ve içeride burun boşluğunu ayıran septumda meydana gelen yaralanmalar burunda gelişimsel eğrilikler oluşmasına neden olabilir. Bu eğrilikler bazen septum yapısında sınırlı kalarak dış görüntüde bozulmaya neden olmamakla birlikte bazen ağır travmalar sonucunda burunda bariz bir eğrilik ve kişinin yüzünde asimetri oluşması söz konusu olabilir.

Bu tür deformiteler hastada ileri düzeyde nefes darlığına yol açmadığında en erken 18 yaşında burun gelişiminin tamamlanmasının ardından burun estetik olarak düzeltilir. Ergenlik dönemi ve burun gelişimi tamamlanmadan önce yapılan kalıcı müdahaleler sakıncalı olabileceğinden bu tür sorunlar yaşayan çocuklarda ameliyatın yapılabileceği yaşa kadar düzenli doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Septumdaki eğrilik dış görünümde soruna neden olmuyorsa ve septumun ön kısmındaki kıkırdak desteği iyi durumdaysa septoplasti ameliyatı uygulanarak burun içi darlık düzeltilebilir. Septumdaki yaralanmanın ileri seviyede olduğu durumlarda aynı anda estetik çatı da düzeltilmezse burunda ilerleyen dönemde bariz bir çökme meydana gelebilir.

Septoplasti Estetik Bir Ameliyat Değildir

Septoplasti hastadaki nefes alma sorunlarının çözülmesi için uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Burundaki destek yapılar korunarak ve burnun şeklinde değişiklikler yapılmadan burun içindeki tıkanıklıkların ve yapışıklıkların giderilmesini amaçlar. Septoplasti estetik burun ameliyatı olmamakla birlikte burun estetiği ameliyatıyla kombine bir şekilde uygulanması mümkündür. Bu durumda uygulanan septorinoplasti ameliyatıyla burun içi orta bölmesindeki eğrilikler ve burun dış görünümü eş zamanlı olarak düzeltilir. Bunun sonucunda hastanın hem burun şeklindeki deformasyonlar hem de solunumu bozan sorunlar giderilebilir.

Septorinoplasti ameliyatıyla hastanın yüzüne uygun, güzel ve doğal bir burun yapısına sahip olması sağlanır. Aynı zamanda operasyonun ardından hasta çok rahat bir şekilde nefes alabilir. Bu prosedürün ardından yaşanan iyileşme sürecinde hastanın özellikle burnunu darbelere karşı korumaya özen göstermesi çok önemlidir. Operasyondan sonra doktor onayı olmadan spora ve ağır egzersizlere başlanmamalıdır.

Yazının devamı...