Jinekomasti nedeni ve çözümü

Meme büyümesi yani Jinekomasti erkeklerin sıklıkla karşılaştığı estetik sorunlarından biridir. Bu sorunu yaşayan birçok erkek için oldukça rahatsız edici olan jinekomasti tedavi edilebilen bir durumdur.

Jinekomasti Sorunu İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Jinekomasti, erkek memesindeki glandüler dokunun büyümesinden ya da meme bölgesinin altındaki yağ birikiminden kaynaklanır. Yenidoğanlarda, ergenlerde ve yaşlı erkeklerde sıklıkla görülür. Bazen bir memeyi bazen her iki memeyi etkileyebilir. Erişkin erkek memesi minimum miktarda yağ ve glandüler doku içermesine rağmen östrojen ve progesteron seviyeleri yükselirse büyüme potansiyeli vardır. Bu nedenle erkeklerde östrojen-testosteron oranı bozulduğunda glandüler meme dokusu büyür ve jinekomasti ortaya çıkar.

Haberin Devamı

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, uyuşturucu kullanımı, hipogonadizm, tümörler, hipertiroidizm, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve siroz gibi etkenler de jinekomasti sorununa neden olabilir.

Jinekomasti Tedavisi Farklı Yöntemlerle Yapılabilir

Özellikle ergenlik çağındaki genç erkeklerde jinekomasti genellikle 6 ay içinde kendiliğinden düzelir. Bu nedenle bu yaş grubunda öncelikle gözlem yöntemi benimsenir. Jinekomasti bazı kişilerde kendiliğinden düzelebilen bir sorun olurken bazı kişilerde kendiliğinden geçmeyebilir. Erkeklerde meme büyümesi ile karşılaşıldığında bazı durumlarda kilo verilmesi de etkin bir çözüm haline gelebilir.

Jinekomasti tedavisinde kullanılacak olan yöntem, sorunun altında yatan nedene göre belirlenir. Kullanılan ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan jinekomasti sorununun tedavisinde ilaçlar kesilir. Erkeklerde meme büyümesine neden olan mevcut sağlık sorunlarının bulunması halinde öncelikle bu sorunlar tedavi edilir.

Jinekomasti sorununun kendiliğinden düzelmemesi veya hastanın yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkilemesi durumunda cerrahi prosedür uygulanması söz konusu olabilir. Bu durumda hasta özelinde liposuction ya da meme küçültme ameliyatı uygulanması tercih edilebilir. Liposuction yönteminde genellikle jinekomastiye neden fazla meme yağı alınırken, jinekomasti ameliyatında meme bezi dokusu kısmen ya da tamamen çıkarılır. Bazen bu iki yöntem birlikte uygulanır.