Sınavsız üniversite kayıtları başladı!

Zorlu bir üniversiteye hazırlık sürecinin ardından tercih telaşı ve kayıt heyecanı derken üniversiteli oldunuz. Peki yerleştiğiniz üniversite programını okurken aynı anda başka bir yükseköğretim programı daha okuyarak ikinci bir diplomanın daha sahibi olabileceğinizi biliyor musunuz?

Herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı veya mezun olan her öğrencinin herhangi bir sınav şartı olmaksızın ikinci bir üniversite okuyarak ikinci diplomasını alması mümkün. İkinci üniversite açıköğretim sistemi ile okunduğu için işe başlamış ve çalışan mezun lar da bu fırsattan yararlanarak ikinci üniversiteyi okuyabiliyor.

Sınavsız üniversite fırsatından yararlanmak için başvuru süresini kaçırmamanız gerekiyor. Ve ikinci üniversite olarak okuyacağınız programın okuduğunuz alandan farklı olması gerekiyor.

Eğer dört ve daha fazla yıllık bir örgün öğretim programına (lisans programı) kayıtlı ya da mezunsanız, alanınız dışında olmak üzere herhangi bir sınava girmeksizin belirlediğiniz açıköğretim programına kayıt yaptırarak ikinci bir ünivversite okuyabilirsiniz. İkinci üniversite olarak okuyabileceğiniz açıköğretim programları tercihinize göre lisans ya da ön lisans programı olabilir.

Sadece dört yıllık örgün öğretim programına kayıtlı ya da mezun olmanız da şart değil; iki yıllık örgün önlisans programına kayıtlı yada mezun iseniz de ikinci bir açıköğretim ön lisans programına kayıt yaptırabilirsiniz.

Şu an için (Eylül 2016) Türkiye'de sınavsız ikinci üniversite kapsamında açıköğretim eğitimi veren 3 devlet üniversitesi bulunuyor. Bunlar Anadolu Üniversitesi (Eskişehir), İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi (Erzurum).

Anadolu Üniversitesi'nin sınavsız ikinci üniversite kayıtları 31 Ağustos 2016 tarihinde başlamış olup 09 Eylül 2016 tarihine kadar devam edecek. İnternetten ön kayıt açıköğretim brolarından da ücret yatırıldıktan sonra kesin kayıt yapılıyor. Anadolu Üniversitesi'nin sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt yapılabilen programları ise şöyle;

Açıköğretim Fakültesi (Lisans):

Felsefe

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Sağlık Yönetimi

Sosyoloji

Tarih

Türk Dili ve Edebiyatı

Yönetim Bilişim Sistemleri

İşletme Fakültesi (Lisans):

İşletme

Konaklama İşletmeciliği ***

Ululararasi Ticaret ve Lojistik Yönetimi

İktisat Fakültesi (Lisans):

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

İktisat

Kamu Yönetimi

Maliye

Uluslararası İlişkiler

Açıköğretim Fakültesi (Önlisans):

Adalet

Aşçılık

Bankacılık ve Sigortacılık

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı**

Çağrı Merkezi Hizmetleri

Dış Ticaret

Emlak ve Emlak Yönetimi

Ev İdaresi

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

İlahiyat

İnsan Kaynakları Yönetimi

İşletme Yönetimi

Kültürel Miras ve Turizm

Lojistik

Marka İletişimi

Medya ve İletişim

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi

Radyo ve Televizyon Programcılığı

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sosyal Hizmetler

Spor Yönetimi

Tarım

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik**

Turizm ve Otel İşletmeciliği *

Turizm ve Seyahat Hizmetleri *

Yaşlı Bakımı

Yerel Yönetimler

Web Tasarımı ve Kodlama

* Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.

** Bu programlarda klavye uygulaması bulunmaktadır.

*** Bu programda isteğe bağlı staj uygulaması bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi'nin sınavsız ikinci üniversite kayıtları ise 1 Ağustos 2016 tarihinde başlayıp olup 02 Eylül 2016 tarihinde sona erdi. Fakat bu yıl üniversite tercih ve kayıt tarihleri ileriye kaydırıldığı için muhtemelen ikinci üniversitenin 02 Eylül 2016 olan son kayıt tarihi de uzatılmış olabilir. Bu konuda üniversiteden bilgi alabilirsiniz. İstanbul Üniversitesi'nin sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt yapılabilen programları ise şöyle;

Lisans:

Coğrafya,

Felsefe,

İktisat,

İşletme,

Sosyoloji,

Tarih

Ön Lisans:

Sivil Hava Ulaştırma İşketmeciliği,

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği,

Kültürel Miras ve Turizm,

Sağlık Kurumları İşletmeciliği,

Sosyal Hizmetler,

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik

Atatürk Üniversitesi'nin sınavsız ikinci üniversite kayıtları ise 23 Eylül 2016 tarihine kadar ön kayıt, 30 Eylül 2016 tarihine kadar da kesin kayıt yapılabilecek. Atatürk Üniversitesi'nin sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt yapılabilen programları da şöyle;

Lisans:

İşletme

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Sosyoloji

Ön Lisans:

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Adalet

Bankacılık ve Sigortacılık

Bilgi Yönetimi

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

Çağrı Merkezi Hizmetleri

Çocuk Gelişimi

Dış Ticaret

Emlak ve Emlak Yönetimi

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

İlahiyat

İşletme Yönetimi

İş Sağlığı ve Güvenliği

Lojistik

Reklamcılık

Özel Güvenlik ve Koruma

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sosyal Hizmetler

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Turizm ve Otel İşletmeciliği

Son olarak ikinci üniversite programları için üniversiteye göre değişmekle birlikte dönemlik (yılda iki kez) 300 TL civarında bir ücret talep edildiğini unutmayın. Ayrıca kayıt yaptıracağınız üniversitenin "sınav ve ders geçme yönetmeliği"ni mutlaka inceleyiniz. İlgili üniversitelerin internet sayfalarından açıköğretim programlarının hangi derslerden oluştuğu ve ders içerikleri hakkında da bilgilere ulaşılabiliryor.

---

Buradan üniversite adayı arkadaşlarımıza bir de müjde vermek istiyorum. Bugünlerde alanında uzman arkadaşlarımızla yeni bir heyecanın içerisindeyiz. Sizlere daha fazla destek olmak için bir proje geliştiriyoruz. Ünivversite projemizle sizlere daha yakın olmayı hedefliyoruz. Size yol göstermek değil, sizinle birlikte sizin yolunuzda yürümek istiyoruz. Facebook.com/univversite, twitter.com/univversite ve yakında yayına alacağımız univversite.com ile bizi mutlaka takipte kalın. Biz ihtiyaç duyduğunuz anda yanınızda olacağız.
© Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman - Rehberlik Uzmanı
Eğitim/Sınav Koçu - Tercih Danışmanı
twitter.com/scagiran - facebook.com/scagiran