Rekabet Artıyor! Amazon Prime Türkiye’de…

30 Eylül 2020

Bir süre önce Türkiye’de de faaliyete başlayan, dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden Amazon.com sektöre epey ses getirmişti. Şimdi ise 19 ülkede 150 milyon aboneye ulaşan Amazon Prime hizmeti ile karşımızda. Amazon’un bu ayrıcalıklı üyelik servisi aslında alışveriş ve eğlence ayrıcalıklarını tek çatı altında topluyor. Amazon Prime aboneleri; bedava ve hızlı kargo hizmeti, Türkiye’de yayında olan diğer bir büyük yayıncı platformun rakibi olarak görülen Prime Video, oyun severleri yakından ilgilendiren Prime Gaming & Twich kanal aboneliği ve yine alışveriş tutkunları için Prime Day özel indirim ve fırsatlarına kadar birçok ayrıcalıktan faydalanıyor olacak. Bu hizmetlerin hepsine ise 30 günlük ücretsiz kullanım sonrası aylık 7.90 TL’ye sahip olabiliyorsunuz.

Genel olarak ülkemizde, bu tarz abonelikler için ayrı ayrı ödemeler yapıyoruz. Örneğin, sadece bir film/dizi platform aboneliklerimizde bile bu rakamın daha üzerinde ücretler ödüyoruz. Bu detayda baktığımızda, yanına aldığı birçok ek hizmet ve düşük fiyat politikası ile Amazon Prime’ın Türkiye’de hızlı bir şekilde abone sayısının artacağını düşünüyorum.

Diğer Benzer Yayıncının Tahtı Tehlikeye mi Giriyor?

Diğer ayrıcalıklarına girmeden önce bu hizmetler içerisinde en çok ilgimi çeken Prime Video ile başlayacağım. Prime Video şu an Türkiye’deki benzer platformun en büyük rakibi olarak görülüyor. Prime Video hizmeti şu an çok yeni olmasına rağmen Türkiye pazarına giriş yaparken platformda birçok Türkçe altyazılı ve dublajlı içerikler eklenerek hizmete başlanmış durumda. Tabi ki sayısı şu an az, fakat zaman içinde kütüphanenin hızlı gelişerek içeriklerin artacağı konuşulmakta. Diğer benzer platformun tahtı tehlikeye girecek mi? sorusuna cevabım ise evet ama bunun için bazı kriterlerin de olması gerekiyor. Öncelikle Prime Video ekibinin, platformdaki orijinal ve diğer zengin içerik sayısının ciddi anlamda arttırması ve Türkiye’deki yapımcılarla da anlaşmalara gitmesi gerekiyor. Ayrıca içerik yenilenme hızında da atak yapması gerekecek. Düşüncem bunların hızla olacağı yönünde… Çünkü diğer rakip platforma baktığımızda gerek orijinal ve diğer zengin içerikleri ve ülkemizdeki yapım şirketleri ile yaptığı anlaşmalar ile şu an bünyesinde ciddi anlamda aktif abone bulunduruyor. Bu tarz yayın platformlarının sürekliliği için en önemli maddenin içerik olduğunu da unutmamak gerekiyor. Prime Video’nun Türkiye pazarında telif hakları engeli önüne çıkabilir. Daha önce telif hakları alınmış içerikleri bünyesine dahil edemediği durumlarda mutlaka seyircinin ilgisini çekebilecek alternatif içerikleri arşivine eklemesi gerekiyor.

Yazının devamı...

Yeni Apple Lansmanı Yapıldı

16 Eylül 2020

Apple uzun zamandır beklenen lansmanını 15 Eylül tarihinde gerçekleştirdi. Tim Cook’un video sunumu ile başlayan lansman, uzun süredir yeni iPhone serisini bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı. Lansmanda Watch 6 serisi, Apple One abonelik sistemi, iPad ve iPad Air tanıtılırken, yeni iPhone serisinin tanıtımı daha sonraki aylara kaldı.

Lansmanda öne çıkan bazı özellikler ise şu şekilde;

Yeni Apple Watch 6 Kandaki oksijen miktarını ölçme özelliği ile gelen Apple Watch 6 serisi, 4 yeni sensör ile sadece 15 saniyede kandaki oksijen miktarını ölçebiliyor. Bu oldukça önemli bir özellik, çünkü kandaki oksijen miktarı korona virüs sürecinde önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.
Ayrıca yeni Apple Watch 6 el yıkama sürenizi de hesaplayarak sizinle paylaşıyor. Özellikle yaşadığımız Covid-19 ve hijyen konularının çok fazla önemli olduğu bu süreçte bu iki özellik kullanıcılara fayda sağlayan bir yenilik olacak. 

Tanıtılan diğer yeni bir özellik ise, yeni Apple Watch fotoğraf çekebilmek için en ideal saatleri de sizinle paylaşabiliyor. Renk seçeneği olarak kırmızı renk alternatifi eklenen seride %20 daha hızlı S6 İşlemci kullanmış durumda. Ekran ise bir önceki nesile göre 2.5 kat daha parlak.

Arayüzlerde, özelleştirilebilir ve renklerini değiştirebildiğiniz memojileri saat arayüzü olarak da kullanabilmeniz mümkün. Lansmanda açıklanan fiyatlar ise; Apple Watch 399$, daha uygun fiyata alabileceğiniz Apple Watch SE modeli ise 275$ olarak tanıtıldı. (S5 işlemci)
Apple Watch 6 serisinin Türkiye satış fiyatları ise; 3799 TL ve 2699 TL (SE).


Yazının devamı...