ELİTLERİN YÖNETİMİ BİTİYOR

Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs da, Facebook’un kurucusu Zuckerberg de üniversite mezunu değildi. Artık, hiç kimse Harward’dan mezun olduğu için kolayca iş bulamıyor. ABD’nin süper milyarderi Koch, önemli okulların ukala mezunlarının hiç birisini işe almayacağını açıkladı. Amazon, elitlerle çalışmamak için merkezini New York dışına taşıdı. 2008’deki ABD krizi, elitlerin, şirketlerinden çok ceplerini düşündüklerini gösterdi. Geçen yıl, en büyükleri dahil birçok ABD üniversitesinin rüşvetle öğrenci kabul ettikleri skandalı yaşandı.

Ülke yönetimlerine bakın; gelişmiş ülkeler dahil her ülkede elitler güçlerini kaybediyor. Amerikan başkan adaylarından ikisi, Bernie Sanders ve Elizabeth Warren, yeni bir kapitalizm biçimi ve daha sosyalist bir ABD vaat ediyorlar.

Dolara rakip

Facebook’un sahibi, Bitcoin benzeri bir para yaratarak, ABD Doları’nın dünya çapındaki hegemonyasına son vermek istemekle suçlandı. Artık, parayla her şeyin satın alınabildiği bir sistemi hiç kimse istemiyor. Bildiğiniz gibi, parayla çalışan lobi şirketleri sayesinde, ABD Kongresi, Ermeni tasarısı gibi tarih karşıtı, saptırma bir kararı kabul edebildi. ABD vatandaşları da bu yüzden, artık kapitalist sistemi sorguluyor. Kaldı ki bir vatandaş için en önemli konu olan sağlık konusunda, ABD, vatandaşlarına Türkiye’nin yarısı kadar hizmet veremiyor.

Yansımalar

Yalnız ABD değil, tüm dünya kaynıyor. Şili’de sokaklara dökülen halk, “Yeni liberalizm Şili’de doğdu; Şili’de ölecek” sloganını kullanıyor. En az 20 kişinin öldüğü ve 1000’den fazla kişinin yaralandığı gösterilerde istenilen şey, Türkiye’deki sağlık sistemi benzeri bir sistemin getirilmesi.

Arjantinliler IMF’den kurtulmak için sokaktalar. İngilizler mevcut sistemin milyarderleri koruduğu ve halkı fakirleştirdiğini düşündükleri için Brexit tartışmasına girdiler.

Mevcut kapitalist sistem, zenginin daha da zengin olması, zenginin her şeyi aldıktan sonra, bir bölümünü halka geri vermesi, esasına dayanıyor. Zaten, toplanan vergiler zenginleri korumak için harcanıyor. Üstelik, bu sömürü demokrasi adı altında yapılıyor.

Paranın her şeyi satın alamayacağı bir sistem isteniyor. İşin garibi, bu sistemi en çok ABD vatandaşı istiyor!