Zafer Şahin

Zafer Şahin

zafer.sahin@kanald.com.tr

Tüm Yazıları

İyi Parti’ye “Millet İttifakı bitmiştir” açıklamasını yaptıran bizzat milletin kendisi oldu. Akşener’in ifadesiyle, “Proje bazlı” bu ittifakın daha fazla devam etme şansı zaten yoktu.

Millet altılı masanın üstüne düşen HDP gölgesini kabul etmediğini kendilerinden oy istemeye gelen İyi Partili vekil adaylarına seçim döneminde lisanımünasiple öyle bir anlattı ki Akşener’in önünde başka seçenek kalmadı.

Ne mi dedi millet? Anlatalım…

14 Mayıs seçimleri öncesinde bir Orta Anadolu ili… İyi Partili vekil adayı sahada çalışıyor. O sırada bir tarım işçisi de ekmek arası peynir, domates, biberden oluşan öğle yemeğini yiyor. Vekil adayı işçinin durumuna üzülüyor ve ona “Sana başka bir yemek ısmarlayayım” teklifinde bulunuyor.

Haberin Devamı

Vekil adayının ceketindeki rozeti gören işçi bu teklife şaşırtıcı bir karşılık veriyor: “Sizin hiçbir şeyinize ihtiyacımız yok. Bize devletimiz yeter. Siz HDP’nin peşine takılmaya devam edin!”

Aldığı cevapla şoke olan İyi Parti adayı bu durumu genel merkeze rapor ediyor. Sadece o değil, deprem bölgesi de dâhil her yerde benzer tepkiler alıyor İyi Partililer.

14 Mayıs akşamı sahadaki tepkinin sandığa yansıdığı ortaya çıkıyor. “Kilit parti olacak” denilen HDP çakılıyor. Milliyetçi oylar yükseliyor. CHP ile beraber seçimin kaybedenlerinden biri de İyi Parti oluyor.

İyi Parti’ye “İttifak bitti” dedirten etkenlerden birinin o işçinin tepkisi olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Akşener bu kararı almaya mecbur kaldı. Ya ittifakta kalarak partisini daha da küçültecekti ya da 10 ay sonraki yerel seçimde şansını tek başına deneyerek ayakta kalmaya çalışacaktı. İkinci yolu seçti.

2019 yerel seçimlerine CHP ile birlikte giren İyi Parti’nin tek bir il belediyesi bile kazanamadığını hatırlatalım.  İyi Parti’nin ittifaktan çekilme kararı alması sadece muhalefetteki dengeleri değiştirmeyecek. İktidar kanadındaki yerel seçim stratejisi de bu yeni duruma göre gözden geçirilecektir.

2024 yerel seçimleri her türlü sürprize açık artık.

Çare doğru aday

Ne çok izlendiğini düşündükleri Youtube yayınları…

Haberin Devamı

Ne her seçimde sahaya sürdükleri popçu, oyuncu, komedyen kartı…

Ne de Twitter trollerinin estirdiği sahte rüzgârlar…

Hiçbiri muhalefetin seçimi almasına yetmedi.

Hâlâ doğru siyaset okuması yapamıyor ve hatayı başka yerlerde arıyorlar.

Bir Allah’ın kulu da çıkıp, “Hem parlamentoda hem de Cumhurbaşkanlığı’nda doğru adaylar çıkaramadık, seçimi de bu yüzden kaybettik” diyemiyor. Utanmasalar “Rakibimiz Erdoğan olduğu için başarısız olduk” diyecekler!

Erdoğan, doğru aday olduğu için seçimi aldı. Muhalefetin zaten onun karşısında bir şansı yoktu. Ama parlamentoda durum farklı olabilirdi. Orada da çuvalladılar. Kötü aday tercihleriyle Meclis’i de kaybettiler.

Görünen o ki yerel seçime de bu kafayla gidecekler. Kendilerine naçizane tavsiyem, önlerindeki Erzincan örneğini iyi incelesinler. 2018 seçimlerine göre Erzincan’da CHP’nin oyu 10 puan artmış. Ve Mustafa Sarıgül yıllar sonra Meclis’in yolunu tutmuş.

Demek ki neymiş… İşin sırrı doğru adaydaymış. Hiç öyle mazeret üretmeye, ipe sapa gelmez iddialarla seçmenin kafasını bulandırmaya gerek yok.

Haberin Devamı

Malum, hiçbir mazeret başarının yerini tutmuyor.

Seçim sonucunu kim bildi?

Bu seçimde sandıktan çıkan sonuç kadar anket şirketlerini de konuştuk. Seçim öncesinde muhalefeti yüzde 60’larda göstereni de gördük, iktidarın oyunu olduğundan daha yüksek bulanı da.

Seçmen davranışını manipüle etmeye çalışan bu firmalar şüphesiz sektörün genelini temsil etmiyor. Allahtan işini bilimsel yöntemlerle, düzgün bir şekilde yapanlar da var. Onların sayesindeki sahadaki durumu net bir şekilde görme imkânını yakalıyoruz.

Medyada görünürlükleri pek yok ama sektörün itibarını koruyanların başında onlar geliyor. Çünkü sadece işlerini yapıyor ve sahanın fotoğrafını tüm netliğiyle çekerek, raporluyorlar. Kendi adıma çok faydalanıyorum çalışmalarından.

Kim mi bu isimsiz kahramanlar?

Biri Mehmet Öğe’nin sahibi olduğu İvem Araştırma. Son anketinde Erdoğan’ı 52.1, Kılıçdaroğlu’nu 47.9 buldu.

Bir diğeri Yaren Sarıgül’ün Reaksiyon Araştırma adlı firması. Erdoğan 52.4; Kılıçdaroğlu 47.6.

Ve Cemile Çolak’ın System Araştırma’sı. Son anketlerinde Erdoğan 52.8; Kılıçdaroğlu 47.2.

Elbette seçim sonucunu sadece bu üçü bilmedi. İşini doğru yapan herkese saygımız var. Ama diğerlerinin sahipleri, yöneticileri gün aşırı televizyonlarda. Onların pek övgüye ihtiyacı yok.