Alternatif yatırım araçları yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, faiz indirimleriyle birlikte negatif reel faizin oluşması neticesinde iç tasarrufların alternatif yatırım enstrümanlarına kayacağını söylüyor. Bu konuda çalıştıklarını yeni enstrümanların piyasaya çıkacağını dile getirdi. Piyasalarda her sektörü günlük, haftalık ve aylık olarak takip ettiklerini belirten Albayrak, ithalat ve ihracata ilişkin olarak, “İthalat ve ihracatın kırılımına bakıyoruz. Detaylardaki değişimleri izliyoruz” dedi.

Dolarizasyon konusunda bir kırılım yaşanmaya başladığını yüzde 51’lerden 49-48’lere gerilediğini ve gerilemeye devam etmesini beklediklerini ifade ederken bu noktada yatırımcı tercihlerinin değişeceğine vurgu yaptı.

Ekonomi yönetiminin süreci çok iyi takip ettiği, aktif önlem aldığı anlaşılıyor. Bakan Albayrak, gelişmelerin bir süreç olduğunu belirtirken aşırı dalgalanmaların önünde geçecek önlemleri alacaklarını dile getirmekte. Bu noktada yüzde 5’lik baz büyümeyi sağlayacak önlemlerin hayata geçirileceği dile getirilmekte.

Kritik sektörler

Kritik öneme sahip sektörlerin aynı zamanda cari açık üzerinde etkisinin fazla olduğuna işaret eden Albayrak, bu anlamıyla enerji, petrokimya, maden, savunma, kredi sektörlerine dikkat çekti.

Toplantıda dile getirilen en önemli konulardan biri de bankacılık sektörüne ilişkin gelişmelerdi. Önümüzdeki dönemde 10 büyük bankanın sıralaması değişeceği dile getirilirken kamu bankalarının daha aktif olacağı ifade edildi.

Emeklilik fonlarının büyütülmesi, sermaye piyasalarının kritik sektörler arasında değerlendirilmesi, kurumsal yatırımcı tabanının güçlendirilmesine çalışılacak olması önümüzdeki dönemde sermaye piyasalarını destekleyen önemli gelişmeler.

Albayrak, Türkiye’nin bu yıl kredi notunun artmasını beklediklerini, geç bile kalındığını dile getiriyor. Son bir yılda ciddi adımlar atıldı. Olumlu etkileri piyasalarda yansımasını bulmakta. Bakan Albayrak, “Şimdi istikrar dönemi” diyor. İstikrarın sağlanmasına yönelik atılacak her adımla birlikte piyasanın güveni artıyor.