Zor zamanlarda güçlü kararlar

25 Temmuz 2021

Paranın enflasyon karşısında eridiği zorlu dönemlerde yatırım tercihlerini gözden geçirmeli. Güvenli limanlar ve güçlü kararlar, yatırımları koruyacaktır

Yatırım açısından zorlu bir süreçten geçiyoruz. Enflasyonun yüksek seyri ve yukarı yönlü hareketini sürdürme ihtimali alternatif getiri arayışlarını öne çıkarıyor. Yıllık TÜFE artışı yüzde 17.53 ÜFE ise yüzde 42.89 oranlarında seyrediyor. Buna mukabil faiz oranı ise yüzde 19 seviyesinde bulunuyor. Öte yandan küresel bazda emtia fiyatlarındaki artış, arz yönlü sıkıntılar ve artan taşımacılık maliyetleri enflasyonist baskıları artırıyor. Birikim sahipleri ise enflasyonun artan yükselişi karşısında koruyucu enstrüman arayışını güçlendiriyor. Söz konusu durum paranın kısa vadede yüksek getiri arayışını gündemde tutarken uzun vadeli yatırımın önünü tıkıyor.

Dolarda güçlü seyir

Dolar/TL kurunda güçlü bir seyir var ve devam ediyor. Mart sonrası TL varlıklarda negatif ayrışma var. Yeni açıklanan makro verilerle bu ayrışmanın sürdüğü gözleniyor. Temmuz ayında TÜFE’deki artış yüzde 18’in üzerine çıkacaktır. Böyle bir durumda fiyatlarda artış beklentileri yükseleceği için güvenli limanlarda para değerlenmeye devam edebilir.

Hisse yatırımcısı için yılın ikinci yarısında öneriler

1 - Altı aylık bilançolar açıklanmaya başlıyor. FİNANSAL CHECKUP YAPIN.

2 - Mevcut hisselerinizi gözden geçirin şirketlere ilişkin yeni gelişmeleri izleyin. FİNANSAL FARKINDALIĞINIZI ARTIRIN.

3 -  Enflasyonun yüksek seyrini göz önünde bulundurun. ENFLASYONİST ORTAMDA GÜÇLÜ KALAN ŞİRKETLERİ ÖNCELEYİN.

Yazının devamı...

Bu yıl faiz indirimi zor

20 Temmuz 2021

Merkez Bankası’nın toplantı notlarında enflasyonda oynak seyir beklendiği, para politikasındaki sıkı duruşun ‘kararlılıkla’ sürdürüleceği belirtildi. Enflasyon, faiz indirim olasılığını bu yıl için zorlaştırdı

Para Politikası Kurulu toplantısı, 14 Temmuz 2021 günü yapıldı. Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmedi ve yüzde 19’da tuttu. TCMB, dün de PPK toplantı özetini yayımladı. Buna göre:

1- Enflasyonun kısa dönemde, başta emtia fiyatları ve yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesi beklenmekte.

2- Enflasyon tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek.

3- Politika duruşu, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alınarak dezenflasyon sürecini en kısa sürede tesis edecek ve orta vadeli hedeflere ulaşıncaya kadar bunun sürekliliğini sağlayacak bir sıkılık düzeyinde belirlenmeye devam edilecek.

Yapılan açıklamalardan yüzde 19 oranındaki faiz oranının enflasyonun seyrine bağlı olacağı anlaşılıyor. Enflasyonda bir gerileme yaşanmadıkça yüzde 19 oranındaki faiz korunacaktır.

Koruyan yatırımlar

Yılın ikinci yarısında yatırımları gözden geçirme dönemi. Birikim sahipleri enflasyondan koruyan alternatif seçenekleri değerlendirecek. Fonlar, döviz, altın ve hisselerde kazançlar ve yönelimler.

Yazının devamı...

Piyasanın radarı bayramı gözlüyor

13 Temmuz 2021

Bayram haftası öncesi yatırımcılar pozisyon belirliyor. Bayram tatili boyunca risk almak istemeyenler nakde geçmeyi tercih ediyor. Gözler ise Merkez’in faiz kararında

Yatırımcıların kulağı ABD’de açıklanacak verilerde, gözü ise Merkez Bankası’nın faiz toplantı notlarında... Kovid 19 ile ilgili aşılamanın hızlı ilerlemesi rahatlatıcı olmakla birlikte ‘delta’ varyantının yayılma hızı endişeleri dindirmeye mani oluyor. Herkes gibi yatırımcılar da bu noktada Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) gelecek nihai iç rahatlatıcı açıklamayı bekliyor. DSÖ ise yeni varyantlar karşısında normale dönüş için aceleci olunmaması yönünde bir yaklaşım sergiliyor.  

Turizmde aşı umut verse de delta varyantı “erken sevinme” diyor...

Kurların yüksek seyri ve artan döviz ihtiyacı turizm sezonunu önemli hale getirmiş durumda. Turizm sezonundan beklenen döviz desteği, aşı ve virüse ilişkin gelişmelere bağlı. İlk etkiler gösteriyor ki, iki doz aşı etkisini gösterirse çok hızlı bir şekilde piyasalarda tepkisini izleyebiliriz. Öte yandan aşının delta varyantına karşı da etkili olduğuna dair gelecek olumlu haberler sektör kadar tüm piyasaları rahatlatacak.

Aşı ve enflasyon

Merkez bankaları pandemi sürecinde enflasyon baskısı karşısında sıkıştı. Bir yanda ertelenen talepler devreye girmeye başlıyor, bir yandan enflasyon oluşuyor, öte yandan aşılamaya rağmen yeni delta varyantı çıkıyor.

En büyük 20 ekonominin maliye bakanları geçtiğimiz cumartesi uyarıda bulundu: Yeni varyantlar ve gelişmekte olan ülkelerde aşılara zayıf erişim küresel ekonomik toparlanmayı tehdit ediyor. Tüm ekonomilerin gözü ise Fed’de. Piyasalara likidite desteğini azaltacak adım; sert dalgalanma getirebilir.

Yazının devamı...

Yükseliş için yeni hikâye bekleniyor

11 Temmuz 2021

Haziran ayının son haftasından bu yana borsada aşağı eğimli sıkışık seyir devam ediyor. Görüldüğü kadarıyla endeksi yukarı taşıyacak yeni hikâyeye ihtiyaç var

BIST 100 Endeksi 28 Haziran’dan bu yana 1.399 seviyesinin üzerine çıkamadı. En yüksek 1.370-1.399 bandı içerisinde kaldı. Bu süreç içerisinde en düşük seviye her defasında 1.350’nin üzerinde oluştu.

BIST 100 Endeks hisselerinin hacmi 12,3 milyar TL’den 10,1 milyar TL’ye geriledi. Borsadaki hisselerin ortalama fiyat/kazanç oranı geçtiğimiz yıl aralık ayında 18,64 seviyesindeyken 9 Temmuz 2021 itibariyle 10,24’e geriledi. Değerleme oranları da aynı şekilde aşağıya kaydı. Görüldüğü kadarıyla endeksi yukarı taşıyacak yeni hikâyeye ihtiyaç var.

Merkez pas geçecek

Enflasyon verileri faizde bir hareket için henüz istenen işareti vermiş değil. TÜFE 17,53, ÜFE ise 42,89 seviyesinde bulunuyor.

Üretici fiyatları dört aydır aylık yüzde 4 artış kaydediyor. Merkez Bankası enflasyondaki çıkışı da göz önünde bulundurarak önümüzdeki hafta 14 Temmuz günü yapılacak toplantısında faizde değişikliğe gitmeyerek pas geçecektir.

Riskler yüksek

Enflasyonun ve döviz kurunun yüksek seyrinin korunmasın nedeniyle tasarruf sahiplerinin dolar ve altın yönelimi devam ediyor. Yatırım araçları içerisinde döviz ve altının güçlü ağırlığında bu yönüyle herhangi bir değişim söz konusu değil. Gram altının fiyatı son dört gündür 500 seviyesinin üzerinde. Yükseliş eğilimi de korunuyor.

Yazının devamı...

Paranın yönü güvenli limanlara doğru mu?

6 Temmuz 2021

Enflasyon yükseliyor. Para güvenli limanlara kayıyor. Yatırımcılar dolar ve dolar bazlı enstrümanları TL varlıklara tercih ediyor. Yılın ilk yarısında döviz bazlı enstrümanlar en fazla kazandıranlar oldu.

Yılın ikinci yarısına girildiği şu günlerde TÜFE yüzde 17.53; ÜFE yüzde 42.89 seviyesinde. Böylesi ortamda para ister istemez güvenli limanlara yöneliyor. Birikimler ya kısa vadeli faizde tutuluyor, ya da yabancı fonlar veya dolar, altın gibi enstrümanlarda. Mevduattan bahsedenler hayli sınırlı. Neticede para kazançlar üzerinden rota çiziyor.

Kâr satışları

Hisse senedi piyasası kurumsal yatırımcıların gündeminde olmakla birlikte kâr satışları olabiliyor. Şimdi yaşanan da bundan farklı olmazken payların azaltıldığı gözleniyor. Para politikasının seyri borsada yönelimlerini belirleyecek.

Yabancı fonlar pozitif havayla ilgi görmeye devam ediyor

Son 1 yılda yabancı fonlarda yüzde 116’lara varan getiri oluştu. Yabancı fonlar, yurtdışı borsalardaki pozitif hava etkisiyle ilgi çekmeyi sürdürüyor. Tematik fonların öne çıkmasıyla bir süre daha ilgi devam edecektir. Yıllık bazda en fazla kazandıran 5 fon: Ak Portföy Petrol Yab. BYF Fon Sepeti Fonu, Ak Portföy Sağlık Sektörü Yab. His. Sen. Fonu, Tacirler Portföy Değ. Fon, İş Portföy Elektrikli Araç. Karma Fon, QNB Finans Portföy Gümüş BYF.

Temettü 25’te öne çıkan 8 hisse

Yazının devamı...