Borsa zirvede sakin altın tahtını koruyor

25 Şubat 2024

Piyasaların ‘gri listeden çıkış’ için gelişmelere odaklandığı borsada, yükseliş ivmesi korunurken; başta altın olmak üzere diğer yatırım araçlarındaki yukarı yönlü getiriler dikkat çekiyor

Haftalık bazda altına yönelim artarken tüm yatırım araçlarında yükseliş yaşanıyor. En hızlı çıkan altın olurken borsa, dolar, euro haftayı yükselerek tamamlayan diğer yatırım enstrümanları oldu. Borsa da bilişim sektörü haftalık bazda en hızlı yükselen endeks idi. Borsadaki yatırımcı sayısında yeni halka arzların başlamasıyla üst üste ikinci haftada da artış yaşandı ve yeniden 8 milyon sınırına geldi. Son iki haftada artış 773 bini buldu. Pay senedi değeri 12.35 trilyon TL’den 12.51 trilyon TL’ye yükseldi. Borsa İstanbul’da geçen hafta sektörel performans farklılık gösterdi; bilişim endeksi yüzde 16,74 ve teknoloji endeksi yüzde 12,80 oranında değer kazanarak diğer sektörlerden pozitif yönde ayrıştı.

Altın risklerle yükseldi

Ons altında fiyat haftayı sınırlı pozitif tarafta kapattı. ABD’de haziran ayına

Yazının Devamı

Borsaya para girişi sürecek

18 Şubat 2024

Borsa yılbaşından bu yana yüzde 23,8 yükseldi. Yatırımcıların borsaya ilgisi sürerken para girişi devam ediyor. Ancak mevcut ilgiye rağmen yatırımcıların aldıkları hisselere dikkat etmesi gerekiyor.

Dolar kuru bir haftada yüzde 0,52 artarak 30,83 TL’ye çıktı. Cumhuriyet altını yüzde 0,18 yükseldi ve 13.804 TL oldu. BIST 100 Endeksi yüzde 2,26 artışla 9.250 seviyesinde bulunuyor. Yatırımcıların getiri arayışı ve kabul ettikleri risk endeksin çıkışını destekliyor. Dolar kurunda minimal hareketler yaşanırken borsada sektörel bazda seçicilik kazançların korunması için gerekli.

Borsada yatırımcılar f/k oranı yüksek hisselere yöneliyor. Bu durum söz konusu hisselere yönelik beklentinin olduğu şeklinde okunmalı. Haftayı yüzde 26,71 getiri ile tamamlayan Gübre Fabrikaları’nın fiyat/kazanç oranı 152. Yüzde 21,86 yükselen Hektaş’ın fiyat/kazanç oranı ise 213 seviyesinde. Haftalık getirisi yüzde 12,68 olan Sasa’nın fiyat/kazanç oranı da 32,73 olarak gerçekleşti.

Fiyat kazanç oranı yüksek hisseler, yüksek

Yazının Devamı

TL’ye geçiş hızlanabilir

11 Şubat 2024

Yabancı yatırımcı iştahı sürüyor. Merkez Bankası’nın yılın ilk enflasyon sunumunda işaret ettiği üç anahtar hedef yolunda kararlı şekilde ilerlenir ise TL’ye geçiş hızlanabilir

Merkez Bankası yılın ilk enflasyon sunumunu gerçekleştirdi ve üç anahtar hedefe dikkat çekti. Bunlar; TL’de değer kaybı beklentisinin kırılması, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve ithal tüketim malı talebinin azalması. Beklentilerin oturması dezenflasyonun yolunu açacak önemli adımlardan biri olacak. Merkez Bankası’nın kararlı tutumu TL’ye geçişi hızlandırabilir. Bankanın genel söylemi sıkılaşmaya işaret ediyor. Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşu, enflasyonun kontrol altına alınması ve fiyat istikrarının sağlanması hedefine yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yatırımda yön neresi?

Yatırımda seçicilik artıyor. Son bir haftada tüm yatırım araçları yükseldi. Borsadaki artış yüzde 4,39 seviyesinde gerçekleşti. Endeks 9.046’ya çıktı. En fazla yükseliş bilişim sektöründe. Son bir haftada

Yazının Devamı

Borsa hızlı koştu gösterge ‘pozitif’

4 Şubat 2024

Merkez Bankası’na Başkan olarak Fatih Karahan atandı. Sıkı para politikasından taviz verilmemesi piyasalardaki olumlu seyrin sürmesini sağlayacak. Fırsatlara dikkat...

Haftanın son işlem gününde piyasaların kapanması ile birlikte hareketli saatler yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ayrılığı sonrası, başkan yardımcısı Fatih Karahan yeni TCMB Başkanı olarak atandı.

Hafize Gaye Erkan Başkanlığında TCMB, Haziran 2023-Ocak 2024 arasında politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 45’e çıkarmıştı. Son yapılan faiz toplantısında ise faizde tepe noktasına gelindiği ancak gerekli görülmesi halinde mevcut koşulların yeniden değerlendirileceği vurgulandı. Sıkı para politikasının sürmesi, Merkez Bankası’nın piyasalarla güçlü bir iletişim kurması ekonominin de geneline yönelik olumlu bir havanın oluşmasında etkili oldu.

DOLAR VE ALTINI SOLLADI

Yılbaşından bu yana yüzde 16 yükselen BIST 100 Endeksi’nin son bir haftadaki artışı ise yüzde 3,83 oranında geçekleşti. Endeks, yükselişiyle dolar ve altını geride bıraktı. Dolar kuru bir

Yazının Devamı

Fonların çekim gücü yükseliyor

28 Ocak 2024

Geçen yılı yüzde 35,59 yükselişle tamamlayan BIST 100 Endeksi’nin son bir aydaki performansı yüzde 14 oldu. Aynı sürede 19 hisse fon yüzde 18’in üzerinde kazandırdı. Şimdilerde yatırımcılar, hisseler kadar fonları da takip ediyor.

2024 yılı büyüme kaygıları, enflasyon ve yüksek faizin gölgesinde başladı. Ancak beklentiler şimdiden fiyatlanıyor. Borsa 8.000’in üzerine çıkarak 8.346’ya yükselirken hisse senedi fonları tüm enstrümanların üzerinde bir performans gösterdi.

Altın ve euro yılbaşından bu yana yüzde 2 oranında yükselirken, dolar yüzde 4 çıktı. Borsanın getirisi ise son bir ayda yüzde 14 oldu.

Piyasaların moral bulmasının arkasında İsveç’in NATO’ya üyeliği kararının onaylanması, Moodys’in görünümü pozitife çevirmesi, faizde zirve noktaya gelinmesi, para politikasındaki kararlı duruş, Cumhurbaşkanı’nın ekonomi yönetiminin attığı adımlara verdiği destek yatıyor.

Türkiye’ye yönelik yayınlanan yabancı yatırımcı raporlarında enflasyon ve döviz kuruna

Yazının Devamı

Faizde ‘tamam’ dedi enflasyonu izleyecek

26 Ocak 2024

Merkez Bankası faizi beklenti dahilinde 250 baz puan artırarak yüzde 45’e yükseltti. “Gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı” belirtilerek faiz artırımının sonlandığı mesajı verildi. Enflasyonun seyrine göre karar gözden geçirilecek.

Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk faiz kararını açıkladı. TCMB beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 45’e yükseltirken, karar metninde parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini belirtti.

Merkez Bankası, “Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkılık gözden geçirilecektir” değerlendirmesinde bulundu. Yapılan açıklama faiz artışının tamamlandığı yönünde. Bununla birlikte ek risklerin ortaya çıkması halinde ilave faiz artırımları gündeme gelebilecek. Seçimlerin gündemde olduğu bir dönemde zor görülen parasal

Yazının Devamı

Yıl sakin başladı, gözler faizde

21 Ocak 2024

Piyasalar yılın ilk 20 gününde sıkı para politikasının görünümünü satın aldı. İlk faiz toplantısı sonrası piyasalar yeni fırsatlara odaklanacak. Yılın ilk 20 gününde borsa 7.386-8.116 aralığında hareket etti. Dolar kuru 29,50 TL ile 30,37 TL arasında sıkışma yaşadı. Altının ons fiyatı ise 1.995 dolar ile 2.148 dolar arasında hareket etti.

20 günde yatırım araçlarına yönelimin seyrini ve piyasa eğilimlerini nazara aldığımızda beş ana başlığın öne çıktığı gözlenmekte:

1) Sabit getirili enstrümanlara yönelim ve borsada mali sektör endeksinde yükseliş; borsada BIST Mali Endeksi’ne yatırılan 100 TL yılın ilk 20 gününde 110 TL oldu.

2) Büyüme beklentilerinde yavaşlamanın öne çıkması ve borsada sanayi sektör endeksinin geride kalmasıyla BIST Sanayi Endeksi’ne yatırılan 100 TL ilk 20 günde 103 TL oldu.

3) Hisse bazlı hikâyeler, yenilenebilir enerji ve teknoloji şirketlerine ait hisseler yükseldi. Akfen Yenilenebilir Enerji yılbaşından bu yana yüzde 30 yükselirken Yeo Teknoloji Enerji yüzde 28 prim

Yazının Devamı

‘Yabancı’ iyimser sıra not artışında

14 Ocak 2024

Son iki aydır yabancı yatırımcının Türkiye’ye girişi hızlanırken Moody’s görünümü pozitife çevirdi. Üç kurumdan gelen olumlu adım sonrası, şimdi gözler not artışlarında.

Moody’s, Türkiye ekonomisine ilişkin takvim dahilinde değerlendirme yaptı. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B3” olarak teyit edildiği, daha önce “durağan” olan not görünümünün ise “pozitif”e yükseltildiği bildirildi.

Açıklamada, Türkiye’nin kredi notunu etkileyebilecek faktörlere değinilerek, mevcut para politikası duruşunun yaklaşan yerel seçimler sonrasında da sürdürülmesi ile büyümenin yavaşlaması, enflasyonun düşmesi ve makroekonomik dengesizlerin azalmasına ilişkin kanıtlar görülmesi durumunda, ülkenin notunun yükseltilebileceği belirtildi. Moody’s, 2023 yılı takviminde Türkiye’nin kredi notuna ilişkin gözden geçirme tarihi olarak 15 Aralık’ı belirlemiş ancak o tarihte güncelleme

Yazının Devamı