Bu tahtada neler oluyor?

Faizler geriliyor. Yatırımcı negatif faiz ortamında yeniden gözünü borsaya çevirdi. Borsanın piyasa değerinin 225 milyar dolara çıktığı bir ortamda yılbaşından bu yana yüzde 157 değer kazanan, piyasa değeri 50 milyar dolar ile borsadaki tüm bankaların toplamından daha değerli bir banka haline gelen QNB Finansbank için gözü kapalı yapılan alımlar ciddi riski de beraberinde getiriyor.

Halka açıklık oranı yüzde 1’in altında olan QNB Finansbank’ın piyasada işlem gören paylarının yüzde 99.75’i QNB Finans Yatırım Menkul Değerler’in saklamasında bulunuyor. Bankanın sermayesinin yüzde 99.88’i ise QNB’ye ait. Bu anlamıyla aktif bir piyasanın olmadığını söylemek yanlış olmamakla birlikte piyasa değerindeki artış dikkat çekiyor. Banka tek başına 225 milyar dolarlık borsanın toplam piyasa değerinin ise yüzde 20’sini gerçekleştiriyor.

20 günde % 145

Yılın ilk günlerine 36.5 liradan başlayan hisse, aradan henüz 20 gün geçmesine rağmen yaklaşık yüzde 145 değerlenerek 89.35 liraya ulaştı. Son 6 aydaki değer artışı ise yüzde 1.215 Her gün değerini yüzde 10’un üzerinde artırarak yükselen hissenin neden bu kadar arttığı ise tartışma konusu oldu. Devam eden artışla ilgili Borsa İstanbul’un bilgi talebi karşısında bankadan gelen açıklama ise kamuyla paylaşılmamış bir gelişme ya da açıklamanın olmadığı yönünde. Yatırımcıların mağdur olmaması için getirilen brüt takas uygulaması, açığa satış ve kredili işlem yasağı, tek fiyat emir toplama uygulamalarının da hissede normalleşmeye yol açmadığı görülüyor.

Realize etmek önemli

22 Ağustos 2019’da 6 TL olan hisse dün itibari ile 89 TL’den işlem gördü. Yani beş ayda 15 katına çıktı. Daha çarpıcı bir ifade ile geçen yılın ağustosunda 70 bin liralık QNB Finansbank hissesi alan bir yatırımcının bugün elindeki hissenin değeri 1 milyon TL’yi buluyor. Şüphesiz böylesine bir hesap yapan için çıkış oldukça cazip gelebilmekte. Ancak realize edilmediği sürece kâğıt üzerinde artan rakamın gerçek bir kâr olmadığı da unutulmamalı. Zira hisseye sonradan giren ve zirveyi bekleyenler, hissenin düşüşe geçtiği noktada satma imkanı bulamayabilir.

Bu tahtada neler oluyor