Emlağın kağıdı da kazandırdı

Yılbaşından bu yana en fazla emlak fiyatları artarken borsada da gayrimenkul yatırım ortaklığı hisseleri prim yaptı. 2022’nin ilk gününden bu yana yüzde 100 değer kazanan dokuz hissenin dördü gayrimenkul yatırım ortaklığı hissesi.

Yatırımcılar yılın ilk beş ayında en fazla konut sektörüne yönelirken borsada da gayrimenkul yatırım ortaklığı hisseleri değer kazandı. Yılbaşından bu yana BIST 100’de yer alan ve yüzde 100 kazandıran 9 hisse senedinden dördü gayrimenkul yatırım ortaklığı hissesi. Endeksteki hacmin yüzde 10’undan fazlasını gerçekleştiren Türk Hava Yolları da yatırımcısına yılbaşından bu yana yüzde 124 oranında kazandırdı.

BIST 100 Endeksi 2.438 seviyesinde bulunuyor. Endeks yılbaşından bu yana yüzde 31.3 oranında değer kazandı. Haftalık bazda borsada yüzde 2.8 oranında bir prim söz konusu. Son bir haftada BIST 30 hisseleri içerisinde Arçelik yüzde 13.5 yükselirken Halk Bankası yüzde 8.95, Hektaş yüzde 6.98, Ereğli yüzde 6, Sasa yüzde 5.51 ve Şişe Cam yüzde 5 değer kazandı.

Borsada seçici hisse hareketlerinin devam ettiğini görebiliriz. TCMB’nin faizi yüzde 14’te sabit tutması yatırımcıların bir alternatif olarak Borsa İstanbul’u göz önünde bulundurmalarını sağlayacaktır. Endeksin 8, 20 ve 50 günlük ortalamaların üzerinde olması olumlu. Mevcut seviyeler korunduğu sürece çıkış ivmesi de sürebilecektir.

Dolar ise hareket bandını 16 liranın üzerinde oluşturdu. 16.07’de 8 günlük otalama var. Bu seviyenin üzerinde güçlü seyir devam edecektir. Gram altın, dolar/TL’deki yükselişe bağlı olarak talep görmeye devam edecek. Dolar, borsa, altın ve gayrimenkul yatırımcılar için seçenek olmaya devam edecek.

Seçicilik artacak

Önümüzdeki dönemde yatırımcılar açısından seçiciliğin attığı bir dönem olacak. Kazançlarını artırmak isteyenlerin daha fazla alternatif seçenekleri göz önünde bulundurmaları gereken bir dönemdeyiz. Ülkeler arasında artan emtia milliyetçiliği farklı sektörleri ve ülkeleri ön plana çıkarıyor.

Emlağın kağıdı da kazandırdı

Emlağın kağıdı da kazandırdı

Piyasayı etkileyen gündem maddeleri

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde üçüncü aydayız. Bu süreç içerisinde en büyük dalgalanmalar emtia fiyatlarında yaşandı. Küresel bazda gıda krizi hemen tüm ülkeleri etkiliyor. Gıda sektörü önümüzdeki dönemde daha fazla ön plana çıkabilir.

Pandemi etkisinin azalması ile birlikte ulaştırma sektör endeksi yılbaşından bu yana yüzde 100 değer kazandı. Bununla birlikte Türk Hava Yollar 6 fiyat/kazanç oranı ile işlem görüyor. Yani hisse, yıllık kârının 6 katı bir piyasa değeri ile Borsa İstanbul’da alıcı buluyor.

Metal ana ve metal eşya son bir haftada öne çıkan sektörler oldu. Metal Eşya sektörü hisseleri bir haftada yüzde 5.29 oranında yükselirken metal ana sektörü yüzde 4.71 oranında değer kazandı. Yılbaşından bu yana geride kalan beş ayda ulaştırma ve maden sektörü hisselerinin yüksek performansını görmek mümkün.

Yaz dönemi ağırlıklı olarak yatırımcıların tatile odaklandığı dönemlerdir. Eylül ayına kadar piyasalarda çok güçlü hareketler yaşanmaz. Ancak pandemi sonrası oluşan yüksek enflasyon ve küresel bazda merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarına bu yazın hareketli geçeceğini gösteriyor.

Emtialar, borsalar yeni gelişmeleri fiyatlarken Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan gıda krizi de yatırımcı gündeminde olacak.

Emlağın kağıdı da kazandırdı

Emlağın kağıdı da kazandırdı

Yatırım korumalı hisse dönemi

1 Borsada yatırımı güçlü hisseler yatırımcıları da koruyor. Geleceğe dair öngörüsü olan büyüme potansiyeli olan şirketlerde olmak bir avantaj sağlıyor.

2 İçinde bulunduğumuz dönem nakitte kalmak değil, paranın yatırımda değerlenmesi gereken bir dönem.

3 Riskli varlıklarda volatilite yüksek. Görünen yüksek kalmaya da devam edeceği yönünde. Bu nedenle yüksek getiri vadetmesine rağmen portföylerdeki oranı sınırlı kalmalı.

4 Yatırımcıların gelişmelere duyarlı olmakla birlikte çok fazla hareket etmemelerinde fayda var.

5 Borçlanarak yapılan yatırımlarda yatırımın vadesi, geri dönüş süresi ve ödemeler önemli.

6 Konut ve borsa yatırımı yılbaşından bu yana en fazla kazandıranlar oldu. Konut sektörüne ilgi bir süre daha devam edebilir. Ancak aşırı yükselen fiyatlar, bir noktadan sonra mevcut konutların yüksek seyrini korumakla birlikte satışlarını zorlaştırabilir.

7 İhracat odaklı çalışan şirketler yatırımcıların gündeminde kalmaya devam edecektir.

8 Kendi hisselerini geri alan şirketlerin yatırımcıları, olası dalgalanmalarda güvenli liman olarak bu hisselere yöneliyor. Şirketlerin güçlü yapısı ise yatırımcı memnuniyetini yükseltiyor.

9 Yatırımda enflasyon bazında korunma dönemi. Bu dönemde mevduat alternatifi seçenekler tercih edilmeli.

10  Fonlardan sepet oluşturmak da yatırımcılar açısından farklı bir seçenek oluşturabilir.