Yatırımda şifre hep uzun vade

Piyasalar açısından geçişkenliğin yüksek olması yatırımcıları hem güvenli limanda olmaya hem de uzun vadeye odaklanmaya itiyor. Çabuk zengin olma hayali hatalı işlemler getirebiliyor

Piyasalar açısından artık farklı bir sürecin içerisindeyiz. Bir yandan pandemi sonrası 40 yılın zirvesine tırmanan enflasyon, bir yanda merkez bankalarının sıkılaşma adımları, bir yandan hız ve zamanla yarışan robot emirler… Piyasalar açısından geçişkenliğin yüksek olduğu bir dönemde yatırımcıların uzun vadeye odaklanmaları yaşanan büyük dalgalanmalardan da korunmalarını sağlıyor. Çabuk zengin olma hayali, hatalı işlemleri getiriyor, kayıplara yol açıyor. Her gün işlem yaparak istikrarlı bir kazanç beklenilemez. Zira piyasa dinamikleri de buna izin vermiyor. Açığa satışların oranı günlük olarak toplam işlem hacminin yüzde 14’üne kadar çıkabiliyor. Güçlü hareketli hisse hangisi ise para oraya akarken spekülatif işlemler de bu hisseler üzerinden gerçekleşmeye başlamakta. Hisse düşerken piyasa oyuncuları da daha fazla olabilecek düşüşü fiyatlamakta ve açığa satış gerçekleştirmekte. Hem piyasadaki günlük volatil hareketler hem de var olan ekonomik gelişmeler yatırımcıları hem korunaklı limanda olmaya hem de uzun vadeye odaklanmaya zorunlu kılıyor. 

ALTIN ZİRVEDE 

Güvenli limanlarda olanlar için para enflasyondan korunuyor. Bunun başında da altın geliyor. Gram altın son 5 yılda yatırımcısına yüzde 623 oranında kazandırdı. Gram altının son bir yıldaki getirisi ise yüzde 106 oranında gerçekleşti. 

HİSSE PERFORMANSLARI 

Ereğli Demir Çelik, Türk Hava Yolları, Şişe Cam, Sasa Polyester, Ford Otosan, Enka İnşaat, Kardemir (D), Koza Altın, Aksa endekste ağırlığı yüksek olup enflasyon ve dövize karşı yatırımcılara kazandıran hisseler arasında yer aldı. 

Bu hisseler içerisinden; Ereğli Demir Çelik, Sasa Polyester, Ford Otosan, Kardemir (D), Koza Altın, Aksa enflasyonun da üzerinde kazandıran borsa şirketleri olarak dikkat çekiyor. 

Tüpraş, Bim Mağazalar, Akbank, Koç Holding, Turkcell, Sabancı Holding hisseleri endekste ağırlığı yüksek olan ancak performansı dolar kurunun gerisinde kalan hisseler oldu. 

 

SÜREKLİ DALGANIN PEŞİNDEN KOŞULMAMALI

1 Yatırımcıların tüm dalgalanmalardan yararlanma çabası kayıpları da beraberinde getirebilmekte. 

2 Büyük getiriler elde etmenin en büyük maliyeti zaman maliyetidir. Beklemeyi başarabilenler kazancın da kapılarını aralayabiliyor. 

3 Piyasalarda her zaman endişe edecek bir durum vardır. Şirketlerin gelişim seyrine odaklanmak endişelerin getireceği hatalı işlemlere engel olur. 

4 Piyasalarda aşırılıklar mutlaka düzeltmeye uğrar. 

5 Piyasalarda getiri için her zaman olasılıklar vardır.