Kestel Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, basın mensuplarıyla bir araya geldi

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, basın mensuplarıyla bir araya geldi

10.01.2024 - 16:22 | Son Güncellenme:

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, basın mensuplarıyla bir araya geldi

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, basın mensuplarıyla bir araya geldi

İsmail Hakkı SEYMEN/BURSA,(DHA)-BURSA'nın Kestel İlçe Belediye Başkanı Önder Tanır , 10 Ocak Çalışan Gazeteler Günü’nde Bursalı basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Tanır, 5 yıllık görev süresince hayata geçen ve devam eden hizmetlerin değerlendirme toplantısını da gerçekleşti.

Kestel Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle Bursalı basın mensupları ile bir araya geldi. Belediye Başkanı Önder Tanır’ın misafiri olan gazeteciler, kahvaltı programının ardından merak ettiği soruları kendisine yöneltti. Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Belediye Başkanı Tanır, 5 yıllık görev sürecinde Kestel için yapılan hizmetlerin değerlendirdi.

‘TÜRKİYE’NİN EN UCUZ EKMEĞİNİ SOFRALARLA BULUŞTURUYORUZ

Açıklamasında, Türkiye'nin en ucuz ekmeğini sattıklarını söyleyen Başkan Tanır,  ‘’2019 yılında göreve geldiğimiz de 400 gramı 1.25 TL’den satılan ekmeğimizi, söz verdiğimiz gibi 1 TL’ye düşürerek sofralara ulaştırmaya başlamıştık. Artan ham madde fiyatlarına rağmen, bugün itibariyle de 400 gram ekmeği 1 TL’den hemşehrilerimize veriyoruz. 1050 dönüm arazi üzerine kendi ekmiş olduğumuz yerli ve milli tohumlar ile unumuzu ve ekmeğimizi üretiyor, bu ekmekle 2 bin ailemizin ayda 2 milyon, yıllık ise 24 milyon TL, bütçelerine katkı sağlıyoruz’’ dedi.

HAYVAN BAKIM VE YAŞAM MERKEZİ

‘’2023 yılında Kestel’e 8 bin 600 metrekare alana sahip tedavi ve rehabilitasyon merkezi kazandırdıklarını ifade eden Tanır, “Açık ve kapalı hayvan barınakları ve konferans salonunu bünyesinde bulundurmaktadır. Kestel Belediyesi olarak bizlere emanet olan sokak hayvanlarının her koşulda yanlarında olduk, olmaya devam edeceğiz. Göreve geldiğimiz günden itibaren 22 bin 23 canımızın tedavisini, 803 sokak hayvanının kısırlaştırma operasyonunu, 819 can dostumuzun aşılama hizmetini gerçekleştirirken 52 sokak hayvanımızı sıcak bir yuva ile sahiplendirdik. Yaklaşık 5 yıllık süreçte 15 ton havyan mamasıyla sokak hayvanlarını besledik’’ diye konuştu.

Başkan Önder Tanır, ‘’Kestel Belediyemiz bünyesinde hizmete açtığımız İcahtane ile 2 bin 138 öğrencimize ücretsiz robotik kodlama, 3D Marker, akıl zeka oyunları, beceri eğitimleri verdik. Böylelikle hem çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutuyor, hem de çocuklarımızın gelişimlerine katkı sağlıyoruz’. Kadınlarımıza yönelik projelerimizin arasında yer alan Çilek Sosyal Yaşam Merkezi’miz ile 1200 metrekare alanda kadınlarımıza özel spor salonu, kafeterya, çocuk oyun alanı, diyetiysen ve psikolog hizmetleri yer alıyor. 2021 yılında açılışını gerçekleştirdiğimiz projemiz ile şuana kadar 5 bin 136 kadınımız ve çocuklarımız hizmetlerimizden faydalandı’’ açıklamışında bulundu.

KAYACIK GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Yaptığı konuşmada enerji konusuna da değinen Başkan Tanır sözlerine şöyle devam etti:

"Kestel'de Belediye Başkanı olarak göreve geldiğimizde 5.5 milyon liralık yatırımla tamamlamış olduğumuz 3 bin 736 panelin bulunduğu Kayacık Güneş Enerji Santralimiz ile yıllık 1,5 milyon kilovat saat gücünde elektrik üreterek, ilçemize büyük katkı sağlıyoruz. Bu proje ile ilçemizdeki bütün tesislerimizin ve parklarımızın elektriğini karşılıyor, artan elektriği ise UEDAŞ’a aktararak yaklaşık 5 yılda 8,5 milyon lira üretim geliri elde ettik."

Kestelde Belediye başkanlığı yaptığı süre içinde, ilçelerine çalışmak için gelen tarım işçilerinin rahat edip sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesi için, Serme Mahallesinde, 120 işçinin aynı anda kalacağı "Tarım İşçileri Konuk Evi" projesini yaşama geçirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Tanır, ‘’Evde hasta bakım ve sağlık hizmetlerimiz ile 35 bin kez sağlık, eğitim bakım ve rehabilitasyon hizmetini vatandaşlarımıza ulaştırdık. Alanında uzman personellerimiz ve son teknoloji araç-gereçlerimiz ile vatandaşlarımızın sağlık sorunlarını çözme noktasında yanında olduk. ’Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV’ın ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ Sözünü rehber edinerek ilçemizde tespitlerini gerçekleştirdiğimiz ihtiyaç sahibi ailelerimizin gönüllerine dokunuyoruz.  Farklı proje ve dönemlerde ihtiyaç sahiplerimizin 750 bin TL değerinde  ki,  veresiye borçlarını kapattık, 6 bin 600 hanenin 1 milyon 600 TL elektrik ve su faturalarını ödedik, 7 milyon TL değerinde sosyal destek kart yardımında bulunduk, 2 milyon TL değerinde 10 bin ailemize erzak kolilerini ulaştırdık, 365 gün boyunca sıcak yemek desteği ile gönülleri ısıttık.’’ şeklinde konuştu. (DHA)

 

FOTOĞRAFLI