Sivrihisar Eskişehir’deki festivalde 7,5 ton sucuk dağıtılacak

Eskişehir’deki festivalde 7,5 ton sucuk dağıtılacak

26.01.2024 - 11:10 | Son Güncellenme:

Eskişehir’deki festivalde 7,5 ton sucuk dağıtılacak

Eskişehir’deki festivalde 7,5 ton sucuk dağıtılacak

Sarp DEMİRHAN/ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR’in Sivrihisar ilçesinde bu yıl 8’ncisi düzenlenecek olan dövme sucuk festivali öncesinde kasaplar, tonlarca sucuğun doldurma işlemlerini tamamlayıp soğuk hava depolarında kurutmaya bıraktı. Geçen yıl festivale 300 bin kadar ziyaretçinin geldiğini ifade eden Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ise etkinliklerde 7,5 tonun üzerinde sucuk ikramında bulunacaklarını belirterek, “Mangallarımız yanacak ve 7 bin 500 kilo civarında sucuğu pişirip, gelen misafirlerimize ikram edeceğiz” dedi.

Sivrihisar Belediyesi, ilçenin meşhur lezzeti olan dövme sucuklarının tanıtımı için bu yıl 8’nci kez festival düzenliyor. Pazar günü yapılacak olan dövme sucuk festivali öncesinde ise ilçe kasaplarında hazırlıklar son aşamasına geldi. Festival için özel hazırlanarak doldurulan sucuklar, soğuk hava depolarında kurumaya bırakıldı. Kasaplardan Hüseyin Sarıkaya, festival hazırlıklarının bitme aşamasına geldiğini ve şu zamana kadar festival için 1 ton 200 kilogram sucuk hazırladığını söyledi. Sivrihisar’ın meşhur dövme sucuğunun özenle hazırlandığını anlatan Sarıkaya, “Eti kemiğinden sıyırıyoruz. Bonfilesi olsun, bifteği olsun, butu, kaburgası, kolu, yani bütün danayı sucuğa basıyoruz. İlk başta dinlendirme aşaması oluyor, dinlendirdikten sonra zırhlıyoruz. Zırhladıktan sonra eti tekrardan dövme aşaması oluyor. Dövme aşamasından sonra baharatlıyoruz. Baharattan sonra güzelce harmanı yapıyoruz. Sarımsağı olsun, acı biberi olsun, tatlı biberi olsun, kimyon olsun, komple karışımını yapıyoruz. 24 saat eti baharatlı bir şekilde dinlendiriyoruz. Eti dinlendirip, 24 saat geçtikten sonra dolum aşamasına getiriyoruz ve dolumunu yapıyoruz. 6 çeşit baharat kullanıyoruz. Kimyon, acı biber, tatlı biber, çemen, sarımsak ve tuz var içerisinde. Yani eskiden nasıl yapılıyorsa, Sivrihisarımızın eski sucuğu tadında çıkartmaya çalışıyor ve bu şekilde lezzet gayret ediyoruz” dedi.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ise festival alanında yakılan mangallarda 7,5 ton sucuğun pişirilerek gelen ziyaretçilere ikram edileceğini söyledi. Geçen yıl festivale 300 bin kadar ziyaretçinin katıldığını ifade eden Yüzügüllü, “Bu sene 8’ncisini gerçekleştireceğimiz, Sivrihisar Dövme Sucuk Festivalimizin tüm hazırlıkları devam ediyor. Sivrihisar halkı tüm heyecanıyla, tüm sevgisiyle gelecek misafirlerimize hazırlık yapıyor. Haftasonu çok büyük bir kalabalık bekliyoruz. Geçen senede 300 bin üzerinde bir misafirimiz vardı, inşallah bu sene bu sayının üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz. Sucuklarımız basıldı, ekmeklerimiz pişirildi, 28 Ocak Pazar gününü bekliyoruz. Tabi ki burada o gün, yine bizim geleneksel hale getirdiğimiz, tavada sucuklu yumurta yapıyoruz. Bunun hazırlıklarını yaptık. Bu sene 500 kilo sucukla, 3500 yumurtayı bir araya getirip, sucuklu yumurta yapacağız. Her yıl katlanarak giden bir rakamımız var. Her yıl bir rekor daha kırıyoruz. Aynı zamanda tabi mangallarımız yanacak ve 7500 kilo civarında da sucuk pişirip, gelen misafirlerimize ikram edeceğiz. Geçen yıl 300 bin civarında ziyaretçimiz vardı. İnşallah bu sene 350-400 bin civarını bulacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

28 Ocak Pazar günü düzenlenecek olan ‘Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali’nde ünlü şarkıcı Alişan’ın yanı sıra Kubilay Karça da sahne alacak. (DHA)

FOTOĞRAFLI