23 kasım tool
milliyet logosu

Lizbon Yolunda Susurluk

Devletin yıpratılmasına karşı çıkan Cumhurbaşkanı Demirel, "iddialar fevkalade ciddidir, Susurluk olayını saklamaya çalışan, altında kalır, olaylara karışan suçlu kimse, mutlaka ortaya çıkacaktır" dedi

Yalçın Doğan (LİZBON)

SUSURLUK kazası nedeniyle "devletin yıpratılmasına" şiddetle karşı çıkan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel "iddialar fevkalade ciddidir, Susurluk olayını saklamaya çalışan, altında kalır, olaylara karışan suçlu kimse, mutlaka ortaya çıkacaktır. Ben Sayın Erbakan'ı meselenin araştırılmasında motive olmuş gördüm" biçiminde konuştu.
Yakasında Dünya Aids Günü nedeniyle kırmızı kurdele taşıyan Demirel ile dün sabah Ankara'dan AGİT zirvesi için Lizbon'a uçarken yoğun bir sohbete giriyoruz. Hürriyet'ten Ertuğrul Özkök'le birlikte Cumhurbaşkanı'na yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:
- Susurluk olayında hangi noktada bulunuyoruz?
- " İddialar fevkalade ciddidir. Hükümet başkanı bu iddialar karşısında başka türlü hareket edemez. Susurluk'la ilgili iddialar nereye kadar gidiyorsa gitsin mutlaka ortaya çıkacaktır. Ama bu işte devleti kirli göstermek yanlıştır."
- İşin içinde devlet yok mu?
- " Devletin içinde birtakım insanlar zaman zaman bazı olaylara karışmıştır. Karışanlar suçludur, devlet suçlu değildir. Karışan var mı yok mu, işte bu araştırılıyor. Devlet bunların yakasına yapışacaktır. Devleti daha fazla suçlarsanız ülke idare edilemez hale gelir. Devleti töhmet altında bırakmaktan vazgeçin. Kim kirli ise, onun yakasına yapışalım. Devletin yakasını bırakalım.
- Araştırma şu anda hangi aşamada?
- " Ben Sayın Mesut Yılmaz'dan aldığım bilgileri yazılı olarak Sayın Erbakan'a aktardım. Bu arada MİT'ten olayla ilgili bana bilgiler geldi. Şimdi bunları hükümet araştırıyor. Susurluk'ta çözüm konusunda Sayın Erbakan'ı, benim gibi aynı motivasyon içinde gördüm. Böyle bir olayı hangi başbakan önemsemez?"
- Sayın Erbakan bu olaylar için fasa fiso demişti...
- "Ben bu tartışmalara girmem. Polemiğe girersem diğer görevlerimi yapamaz hale gelirim. Ama hükümet bu hadiseyi önemsemiştir. Zaten gökkubbenin altında bu tür olaylar örtbas edilemez. Hükümet etmek hakkı, hadiseler karşısında ağırlığını koymaktır."
- MGK'da Susurluk konuşuldu mu?
- "Hayır konuşulmadı. Gereği de yok. MGK, güncel meselelerden çok, belli başlı sorunları ele alır."
- İstanbul Emniyet Müdürü'nün görevden alınacağı dedikoduları var.
- "Ne böyle bir istek var, ne de böyle bir işlem var. Herkes görevinin başında."
- Hükümetin yaptığı araştırma ne zaman sonuç verir?
- "Makul bir sürede... Makul süre, gün değil, kamu vicdanının dayanabildiği süredir. Sayın Erbakan benim kendisine ilettiğim bilgilerden sonra Sayın Mesut Yılmaz'a sanıyorum bugün veya yarın bir mektup yazacak, iddiaları araştırdığını bildirecek".

MGK VE ASKERİN KONUMU

- Bir başka konuya geçersek... MGK'da son zamanlarda radikal dinci akımlar görüşüldü mü?
-" Bu konular 1965'den beri konuşulur. MGK Türk devletinin en önemli kurumudur. Ve herşey çok açık tartışılır. Kurulun önüne fevkalade bir hazırlık gelir. Hükümete tavsiye uzlaşmayla olur."
- Son MGK'larda radikal dinci akımlar konuşulurken hükümetin tavrı ne oldu?
- "Hükümet takdim edilen belgeyi, hazırlığı dinledi."
- Askerlerin gerek radikal dinci akımlar, gerekse Susurluk olayındaki tavrı nedir? Çünkü son zamanlarda fısıltı gazetesi çok çalışıyor...
- "Asker Anayasa'daki yerindedir. İşinde gücündedir. Sorumluluğunun idraki içindedir. Askeri siyasi karekterde tartışmalara karıştırmak yanlıştır. Herkes herşeyi tartışabilir, ama bunlara askeri çekmek yanlış olur.
- Anketlerde Meclisin güvenirliği pek parlak görünmüyor...
- "Meclis rejimin kalbidir. İyi de çalışıyor. Bu güvenirliği korumak lazım. İşte Susurluk olayında da soruşturma komisyonu kurulmuştur."
- Uçaktaki sohbet noktalanırken bahardan kalma bir günde Lizbon'a iniyoruz.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]