Aamir Khan'ın mutlaka izlenmesi gereken 9 filmi

Bollywood sinemasının en ünlü oyuncularından olan Aamir Khan düya çapında başarı yakalamış ve Hint sinemasını çok önemli boyutlara taşımıştır. Özellikle Hint sinemasıyla yakından ilgileniyorsanız Aamir Khan'ın bu filmlerini kaçırmak istemeyeceğinizden eminiz.

Aamir Khan'ın mutlaka izlenmesi gereken 9 filmi

Aamir Khan'ın mutlaka izlenmesi gereken 9 filmi
Bollywood sinemasının en ünlü oyuncularından olan Aamir Khan düya çapında başarı yakalamış ve Hint sinemasını çok önemli boyutlara taşımıştır. Özellikle Hint sinemasıyla yakından ilgileniyorsanız Aamir Khan'ın bu filmlerini kaçırmak istemeyeceğinizden eminiz.

Dhobi Ghat – Mumbai Günlükleri (2010)

<p>Dhobi Ghat &ndash; Mumbai G&uuml;nl&uuml;kleri (2010)</p>
Aamir Khan pek alışık olmadığımız türde bir filmle karşımıza çıkıyor bu kez. Yönetmen koltuğunda önemli bir isim var: Aamir Khan’ın eşi Kiran Rao. Yönetmenlik kariyerine adım attığı filmi olan Dhobi Ghat klasik Hint filmlerinden farklı. Psikolojik bir dram filmi diyebileceğimiz Mumbai Günlükleri farklı hayatları olan 4 insanın yollarının kesişmesini anlatıyor. Aamir Khan’ın hayat verdiği Arun, sanatsal kaygıları olan bir ressam. İlham bulmak için geldiği Mumbai’de yolu zengin bir ailenin kızı olan bankacı Shai ile kesişiyor. Aşkı arayan Shai, Arun’u görür görmez ona aşık olsa da Munha’yı da görmezden gelemiyor. Munha, hayali aktör olmak olan, çamaşırcılık yapan bir genç. Arun’la onun çamaşırlarını almaya gelip giderken arkadaş olan Munha, Shai’ye aşık oluyor. Bu hikayenin dördüncü kişisi ise Arun’un yeni taşındığı evinin dolabında bulduğu video kasetlerde karşımıza çıkıyor. Yasmin, evlendikten sonra yerleştiği bu evde, kardeşine göndermek için günlük yaşamını videoya çekiyor. Öyküsünü videolardan izlediğimiz Yasmin, Arun’un ilham kaynağı oluyor.

Talaash (2012)

<p>Talaash (2012)</p>
Gerilimi had safhada hissetmeye ve ayakları yere sağlam basan bir polisiyeye hazır mısınız? Aamir Khan’ın neredeyse bir kere bile tebessüm etmediği ve ciddi duruşuyla hikâyenin ağırlığına birebir etki ettiği Talaash, metafizik unsurlara yer vermesiyle de, farklı bir tat arayanların kaçırmak istemeyeceği türden bir film. İzlerken zaman zaman Hollywood tadı alabileceğiniz ve Bollywood çizgisinden uzak duruşuyla adından söz ettiren Talaash, yalnızca Aamir Khan sevenlerin değil, gizem ve suç temalarına ilgi duyan her sinemaseverin izlemesi gereken filmlerden biri olarak da ön plana çıkmaktadır.

Dhoom 3 (2013)

<p>Dhoom 3 (2013)</p>

Polisiye-aksiyon serisi olan Dhoom, üçüncü filminde Aamir Khan ile karşımıza çıkıyor. Babasıyla birlikte sirkte gösteriler yapan Sahir (Aamir Khan), illüzyon ve sihirbazlıkta ustalaşmıştır. Sirkin maddi sıkıntılar yaşamasından sonra bankadan kredi çeken Iqbal Khan bu borcu ödeyemez ve sirk kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bankanın baskısı üzerine intihar eden Khan, Sahir’i yapayalnız bırakmıştır. Bu olaydan sonra intikam almaya karar veren Sahir yıllar boyunca bunun planlarını yapar ve büyük bir sirk açar. İlginç bir yöntemle intikam almaya başlayan Sahir’in karşısına Dhoom’un diğer filmlerinden tanıdığımız polis Jai Dixit (Abhishek Bachchan) ve yardımcısı çıkacaktır. Sirkte çalışmaya başlayan Aaliya ise Sahir’e yardım ederken aralarında duygusal bir ilişki de başlar.

Fanaa (2006)

Fanaa (2006)

Türkçe’de kayboluş, feda etmek, yok olmak anlamına gelen Fanaa bol ödüllü bir Aamir Khan filmi. Başrolünde ona eşlik eden Kajol ile izlenmesi çok keyifli, bir o kadar da hüzünlü bir hale gelen Fanaa hem yüzünüzü güldürecek romantizm hem de içinizi acıtacak dram dolu 2 saat 40 dakika vaadediyor.

Görme engelli ve hayat dolu bir kadın olan Zooni, arkadaşları ile birlikte Delhi’ye gezmeye gittiğinde Rehan (Aamir Khan) adında bir tur rehberi ile karşılaşır. Onları gezdirdiği zaman boyunca Rehan’ın şair ruhundan ve laf cambazlığından etkilenen Zooni, ona aşık olmaktan kendini alıkoyamaz. Çapkın olan Rehan, başta Zooni’yi de diğer kadınlar gibi görse de, zamanla onun derin ve anlamlı “bakan” gözlerine aşık olur. Rehan’dan ayrılmamaya karar veren Zooni, Delhi’de kalır. Rehan ise Zooni’nin gözlerindeki perdeyi kaldırmak için bir yol arar. Doktorun bunun mümkün olduğunu söylemesinden sonra, Zooni kalbiyle görüp aşık olduğu adamı gözleriyle görmek için sabırsızlanmaktadır. Ameliyattan sonra gözlerini açtığında, annesini ve babasını görür yanında. Rehan yoktur. Rehan’ın öldüğünü düşünen Zooni hayatına bir şekilde devam eder. Yıllar sonra kapısı çalındığında ise onu büyük bir şok beklemektedir.

Ghajini (2008)

<p>Ghajini (2008)</p>

Christopher Nolan’ın Memento (Akıl Defteri) filminin Bollywood uyarlaması olan Ghajini hem eleştirilen, hem de çok övgü alan bir film. Bizce Memento uyarlamasında başrolün Aamir Khan olması film için büyük bir artı. Oynadığı her rolde karşımıza bambaşka biri olarak çıkan Khan, bu filmde Memento’nun Leonard’ı olarak çıkıyor.

Sanjay Singhania kısa süreli hafıza kaybı yaşayan, 15 dakikada bir bildiği tüm şeyleri unutan bir adamdır. Onu bu hale getiren olay 2006 yılının Ocak ayında gerçekleşmiştir. Hindistan’ın en ünlü iş adamlarından biri olan Singhania nişanlısı Kalpana’nın evine geldiğinde onun öldürülmüş olduğunu görür. Kalpana’nın katilleri Sanjay’ın kafasına demir bir sopayla vururlar. Aşık olduğu kadını ve hafızasını kaybeden Sanjay intikam yemini eder. Yaşama amacı, 15 dakikada bir kaybolan anılarıyla, Kalpana’nın katili olan Ghajini’yi bulmaktır.

Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir – Yerdeki Yıldızlar (2007)

<p>Taare Zameen Par &ndash; Her &Ccedil;ocuk &Ouml;zeldir &ndash; Yerdeki Yıldızlar (2007)</p>

Aamir Khan’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğunda harika işlere imza attığının ilk örneği Taare Zameen Par filmidir. Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği film, konusu bakımından bütün insanlığı ilgilendiren, izledikten sonra uzun uzun bu konuyu düşünmemize yol açan bir yapım. Maalesef bizim ülkemizde de durumları pek farklı olmayan “engelli çocuklara” dikkat çeken Aamir Khan çektiği filmin başrolüne de geçmiş ve partneri Darsheel Safary ile ortaya hem hüzünlendiren, hem de içimizi ısıtan bir film çıkarmış.

Ishaan Awasthi 8 yaşında, okumakta ve yazmakta güçlük çeken bir çocuktur. Sorunun ne olduğunu anlayamayan annesi ve babası onun tembel ve sorumsuz bir çocuk olduğunu düşünür. Öğretmenlerinden ve babasından sürekli azar işiten Ishaan asi bir çocuk haline gelir. Babası tarafından yatılı bir okula gönderilen Ishaan annesinden ayrılmasının verdiği üzüntüyle iyice içine kapanır. Bu okuldaki öğretmenleri tarafından da sürekli aşağılanır ve dışlanır. Çok sevdiği ve başarılı olduğu resmi bile bırakır. Okulda ona destek olan tek çocuk yürüme engeli olan Rajan’dır. Bu okula resim hocası olarak gönderilen Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan) diğer öğretmenlerden farklıdır. Tulip isimli özel eğitim merkezinde zihinsel engelli çocuklara eğitim veren Nikumbh, içine kapanık Ishaan’ı hemen fark eder. Defterlerini inceledikten sonra Ishaan’ın daha önce kimse tarafından farkedilmemiş sorununu anlar. Ishaan’ı hapsolduğu dünyasından çıkarmak ve onu “normal” bir çocuk haline getirmek için başta Ishaan’ın annesi ve babası olmak üzere, okuldaki öğretmenlerle ve en önemlisi eğitim sistemiyl

3 Idiots (2009)

<p>3 Idiots (2009)</p>

IMDB’nin En Çok Oy Alan 250 Film listesinde 113. sırada yer alan 3 Idiots’u ülkemizde bilmeyen yok. Çoğu insanı Bollywood’la tanıştıran film olma özelliğine sahip 3 Idiots, Aamir Khan’ın en iyi filmi olarak görülüyor. Diğer filmlerine haksızlık etmemekle birlikte, 3 Idiots bizi güldürürken düşündüren, eğlenirken sorgulamalar yapmamıza imkan sağlayan çok başarılı bir film. Uzunluğunun tolare edilebildiği nadir Hint filmlerinden biridir. Çünkü dans sahneleri öyle eğlencelidir ki, 3 Idiots’u 3 Idiots yapan unsurlardan biri haline gelmiştir.

Hindistan’da mühendislik okuyan Farhan bu bölüme ailesinin zoruyla gelmiş, asıl istediği fotoğrafçılık olan bir öğrencidir. Oda arkadaşı Raju, fakir bir ailede büyümüş, bir an önce mesleğini eline alıp onlara bakmak için çırpınan bir mühendis adayıdır. Odalarına gelen Rancho (Aamir Khan) ise ikisinden tamamen farklı, tuhaf ve bir o kadar da zeki bir çocuktur. Birbirlerinin en yakın arkadaşı haline gelen Farhan, Raju ve Rancho, Rancho’nun içinde bulunduğu okulu ve eğitim sistemini değiştirme çabalarının sonucunda, okulun diktatör hocası “Virus”ün görüş alanına girerler. Kendilerine ve tüm okula ilham olan, herkesten farklı düşünen ve sistemi değiştirmenin mümkün olduğunu savunan Rancho, mezun olduktan sonra ortadan kaybolur. Rancho’yu bulmak için yıllar sonra yollara düşen Farhan ve Raju, bu yolculuklarında Rancho’nun şaşırtıcı hikayesine tanık olacaktır.

Dangal (2016)

Dangal (2016)
Ludhiana’nın bir köyünde yaşayan Mahavir Phogat adında eskiden güreşçi iki kızını da güreşçi olarak yetiştirmekte ve onları olimpiyatlara hazırlamaktadır. Ancak bu durum köydeki diğer insanlar tarafından dışlanmasına neden olur. Fakat kararından vazgeçmeyen Phogat tüm baskılara rağmen yılmaz ve kızlarının bir gün Hindistan’ı temsil edecek düzeye gelebilmeleri için elinden geleni yapar.

Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)

<p>Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)</p>
Aamir Khan’ın ilk defa yapımcılık koltuğuna oturduğu ve aynı zamanda başrol olarak arzı endam ettiği Lagaan: Once Upon a Time in India, İngiliz sömürüsü altındaki Champaner adındaki bir Hint köyünün 1893 yılında, ekonomik bağımsızlığını kazanmak adına verdiği savaşı odak noktasına alır. Ancak bu savaş ortalığı kan gölüne çevirecek bir savaş değil; aksine oldukça barışçıl bir şekilde yapılacak olan, kriket maçının ta kendisidir.Hayatlarında daha önce hiç kriket oynamamış Champaner halkının bu İngiliz sporunu öğrenmek adına verdiği amansız uğraşın, öncesini ve sonrasını keyifle izleten Lagaan: Once Upon a Time in India, 4 saate yaklaşan uzun süresine rağmen seyir zevkini her daim yukarılarda tutmayı başaran ve yaşama dair verdiği kayda değer mesajlarla çoktan kült mertebesine ulaşmış filmlerden bir tanesidir.
Bu makaleye ifade bırak