Antarktika'daki bilim adamlarının bıçaklı kavgasının sebebi ne?

Antarktika'nın çok buzlu, az insanlı Kral George Adası'nda bulunan Bellingshausen İstasyonu'nda bilimsel çalışmalar yapmak için görevde olan iki bilim adamı arasında çıkan 'spoiler' tartışması kanlı bitti. Üçüncü sayfa haberi gibi duran bu ilginç olayda, insan psikolojisinin eğitim düzeyinden bağımsız olarak ne kadar hassaslaşabileceğini görüyoruz.
 

Antarktika'daki bilim adamlarının bıçaklı kavgasının sebebi ne?

Spoiler tartışmalarına alışkınız

Spoiler tartışmalarına alışkınız

Dünyanın her yerinde sırf gıcıklık olsun diye dizi/film/kitap sonu söylemek artık bir alışkanlık haline geldi. Yapıtın tüm heyecanını kaçıran bu olaya 'spoiler vermek' diyoruz. Ve spoiler verenleri hiç sevmiyoruz.

Arkadaş ortamlarında istemeden verilen masum spoiler'lar haricinde internet ortamında sırf huzur kaçırmak için beklenmedik yerlerde spoiler veren kımıl zararlıları da var. Ve spoiler yiyen insanların gazabına uğruyorlar.

Akıl yaşta değil... E başta da değil?

Akıl yaşta değil... E başta da değil?

Antarktika'da bilimsel çalışmalar için bulunan 55 yaşındaki araştırmacı bilim adamı Sergey Savitsky ve 52 yaşındaki meslektaşı Oleg Beloguzov, görüldüğü üzere yaşlarını başlarını almış insanlar. Meslekleri saygın ve fedakarlık isteyen bir iş.

Sivil hayatta tanışsak belki de karşılarında önümüzü ilikleyeceğimiz bu iki bilim insandan biri, sırf gıcıklık olsun diye devamlı arkadaşının okuduğu kitapların sonunu söylüyor; diğeriyse daha akılcı bir çözüm yerine kalkıp adamı bıçaklıyor.

Çevresel etkenleri gözardı etmemek lazım

Çevresel etkenleri gözardı etmemek lazım

Bilim adamlarının çalıştığı yer Güney Kutup noktasında, sivillerin yaşamadığı bir buzul bölgesi. Yani ölümüne yalnızlar, hava dondurucu derecede soğuk, sosyal aktiviteye dair televizyon, kütüphane ve spor salonu haricinde hiçbir şey yok ve çalışma koşulları ağır.

Tüm bu hiçliğin ortasında biraz olsun eğlenmek isteyen Beloguzov, münasebetsiz şakalar yapmayı adet edinmiş ve vaktini kitap okuyarak değerlendirmeyi tercih eden Savitsky'yi kurban olarak seçmiş. Savitsky de öfkesini kontrol edemeyip şaka yaptığını sanan meslektaşını bıçaklamış.

Belki de sivil hayatta ne Beloguzov bu kadar gereksiz bir şakayı yapar, ne de Savitsky bu kadar ağrı tepki verir. Fakat tüm o zor şartlar bilim insanı da olsa insana yapmayacağı şeyler yaptırabiliyor.

Kim haklı?

Kim haklı?

Gıcık insanları kimse sevmez. Sırf eğlence çıkarmak için başkalarının huzurunu kaçırmak berbat bir davranış. Bu nedenle bence olayın baş hatalısı Oleg Beloguzov. Neyse ki olayı sadece yaralı olarak atlattı ve hala yaşıyor.

Sergey Savitsky sinirlenmekte haklı ama iş bıçaklamaya gelmemeliydi tabii. Kitap fırlatılır, buzul parçası, dikit falan fırlatılır ama bıçaklamak aşırı bir tepki olmuş. Savitsky şu dakikadan sonra haklıyken haksız duruma düşmenin bilimsel bir incelemesini yapabilir.

"Şu andan itibaren enstitü dışındasın"

"Şu andan itibaren enstitü dışındasın"

Arktik ve Antarktika Araştırma Enstitüsü müdür yarımcısı Alexander Klepikov olayla ilgili yaptığı açıklamada "Her ikisi de keşiflerimizde çalışan profesyonel bilim adamları. Olayların nasıl alevlendiğini anlamak için araştırmacı görevlendirdik" dedi.

Olaydan sonra meslektaşını bıçaklayan Savitsky, önce Rusya'nın St. Petersburg kentine sürüldü sonra da cinayete teşebbüsle suçlandı. Savitsky, bıçaklama olayını itiraf etmesine rağmen amacının öldürmek olmadığını beyan etti.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak