Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü için hediye önerileri

Babalar Günü 2018'de hangi güne denk geliyor? Babalar Günü'nde alınacak hediyeler neler? Babalar Günü'nün anlam ve önemi nedir? İşte Babalar Günü hakkında bilmeniz gerekenler...

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü için hediye önerileri

Babalar Günü babalara, babalık kavramına ve babaların toplum üzerindeki etkisine saygı göstermek amacıyla her yıl dünyanın her yerinde kutlanan önemli bir gündür. Türkiye'de Babalar Günü her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır. Babalar Günü 2018 yılında 17 Haziran Pazar günü kutlanacaktır.

Babalar Günü tüm dünyada aynı tarihte mi kutlanıyor?

Avrupa'da katolik inancını benimseyen ülkelerde Babalar Günü Orta Çağ'dan bu yana Aziz Yusuf Günü adıyla her yıl 19 Mart tarihinde kutlanıyor. 19 Mart tarihi ayrıca Latin Amerika ülkelerine İspanyollar ve Portekizliler tarafından getirilmiştir. Yine de Avrupa ve Amerika kıtasındaki birçok ülkede Babalar Günü ABD'deki tarih esas alınarak kutlanır. Bu tarih tıpkı Türkiye'de olduğu gibi Haziran ayının üçüncü Pazar günüdür. Babalar Günü bazı ülkelerde Mart, Nisan ya da Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü de tıpkı Anneler günü gibi aile bireylerini onurlandırmak amacıyla düzenlenir.

Babalar Günü ilk kez ne zaman kutlandı?

Katolik Avrupası'nın aksine ABD'de Babalar Günü, 20. yüzyıla kadar kutlanmıyordu. ABD'de Anneler Günü'nün kutlanmaya başlanmasıyla beraber Babalar Günü fikri de ortaya çıktı. ABD'de Babalar Günü ilk kez 5 Temmuz 1908 yılında Batı Virginia'nın Fairmont kentinde kutlandı. Grace Golden Clayton, babasını Batı Virginia yaşanan ve 250'si baba 361 erkeğin ölümüyle sonuçlanan Monongah Maden Felaketi'nde yitirdi. Binlerce kişinin babasız kalmasının ardından Clayton, papaz Robert Thomas Webb'e babaları onurlandırmak adına kutlama önerisinde bulundu.

Anneler Günü hakkında bilgiler...

Böylece Fairmont kentinde Babalar Günü kutlaması yapıldı fakat kutlamalar kent sınırları dışına çıkmadı. Yeterince ilgi görmeyen etkinlik bir süre sonra unutuldu. 1911 yılında Jane Addams, Şikago kentine Babalar Günü kutlamasını önerdi fakat teklif reddedildi. Babalar Günü asıl önemini dönemin ABD başkanı Richard Nixon ile beraber kazandı. Richard Nixon, Babalar Günü'nün ulusal günlerden biri olması için onay verdi.

Babalar Günü için hediye önerileri

- Kravat
- Gömlek
- Kemer
- Cüzdan
- Saat
- Ayakkabı
- Gözlük, güneş gözlüğü
- Şapka
- Kol düğmesi
- Parfüm 
- Pantolon
- Ceket
- Özel hobi ya da koleksiyon ürünleri
- Satranç takımı
- Tavla takımı

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak