29.06.2018 - 00:00A-A+
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu | KBB ve Yüz Cerrahisi UzmanıHekimlik Sanatıgurkan@kayabasoglu.comTÜM YAZILARI

Burun Estetiği Oldunuz, Peki Ya Sonrası?

Yeni bir haftadan tüm okurlarıma selamlar!
 
Farkettim ki, kaleme aldığım birçok yazımı burun estetiği öncesindeki kaygı ve soruları gidermek üzere yazmışım. Oysa bunun bir de sonrası kısmı var ki, inanın neredeyse “öncesi” kadar hastalarımın aklını karıştırıyor. 
 
Diyelim ki uzun zamandır hayaliniz olan değişime start verdiniz, ameliyat olmaya hazırsınız. Detaylı araştırmalar sonunda kendinizi güvenle emanet edeceğiniz cerrahınızı seçtiniz. Ameliyatınızı oldunuz ve hastane odanızda gözlerinizi açtınız. 
 
Bitti mi sandınız? Olur mu?
Esas macera şimdi başlıyor. Gelin bu hafta ki yazımda sizi biraz da “Ameliyat Sonrası” günlere götüreyim. 
 
Ağrı Konusunu Gözünüzde Büyütmeyin!
Burun ameliyatları sanılanın aksine ağrılı ve sancılı süreçler değildir. Hastalar sıklıkla burun içlerinde bir miktar gerginlik hisseder. Ameliyatlarında ileri cerrahi yöntemlerden biri olan Piezo Cerrahisini tercih eden hekimlerin, ameliyat sonrasında hastaları büyük morluklar ve şişlikler yaşamayabilir.
 
Ancak yine de her hastayı oluşabilecek olan ödemler konusunda en başta hazırlıklı olmaya davet etmek gerekir. En kötüsüne hazırlıklı olup, en iyisi ile karşılaşmak her zaman hastayı motive ediyor. 
 
Soğuğu Abartmayın!
Ameliyat sonrasında gözlere soğuk uygulaması sıklıkla başvurulan bir yöntem. Ama burada önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Aşırı soğuk uygulama şişliklerinizin daha da artmasına ve cildinizin fazla hassasiyet göstermesine neden olabilir. 
 
Ben ameliyat olan hastalara her saat başı sadece 10 dakika soğuk uygulamasını öneriyorum. Bunun da buz olmamasını, gözlerin üzerinde bekletilecek jellerin buzdolabında sebzelikte bulundurulması gerektiğini (buzlukta değil) özellikle öğütlüyorum. Soğuk uygulamasını abarttığımız zaman iyileşmeyi kısaltmak yerine, cildi daha fazla tahriş bile edebiliriz. 
 
Temizlik Önemli
Burun estetiği sonrası birçok hasta burnuna dokunmaya korkar. Oysa gerekli temizliği yapmazsanız, bu enfeksiyona davetiye olabilir. İlk günler burun kenarlarınızda kan pıhtısı ya da kabuk oluşmuşsa bunu kulak pamuğuna oksijenli su dökerek hassas bir şekilde temizlemenizi öneririm. 
 
Burun alçınız ve bandınız çıktıktan sonra da burun cildinizin bakıma ihtiyacı olacaktır. Bu dönemde parmak uçlarınızla burnunuzu hassas şekilde yıkama jeli, sabun ya da bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. İlk 15 günü atlattıktan sonra yine parmaklarınızın içerdeki yumuşak kısımları ile burun cildinize hassas şekilde peeling yapabilir ve cildin canlanması ve kan dolaşımının artması için destek verebilirsiniz. 
 
Hassas ve doğru yaklaştığınız sürece burnunuzu temizlemekten ve bakım yapmaktan çekinmeyin.
 
Büyük Şapkalar Ortaya Çıksın!
Burun ameliyatını yazın olmayı tercih eden hastaların tümüne şapka kullanmalarını öneriyorum. Rinoplasti sonrası güneş gözlüğü takmak için en az 2 ay kadar beklemek gerek. Burun sırtı yumuşak olabileceği için buraya oturan bir ağırlığın iz yapmasını istemeyiz. 
 
Ancak kadın-erkek tüm hastaların mutlaka şapka kullanarak burunlarını güneşten sakınmaları iyileşmenin seyri için oldukça pozitif olacaktır.
 
Kadınlar elbette yine daha şanslı. Çeşit çeşit, rengarenk şapkalar arasından tarzlarını konuşturmak için epey seçenekleri mevcut. 
 
Sağlıklı Günler Dilerim...
 
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı

Sorularınız İçin : gurkan@kayabasoglu.com
Telefon : 0542-522-54-54
 
Ünlü tasarımcı Karl Lagerfeld hayatını kaybettiParis Match dergisinin haberine göre modanın en büyük isimlerinden, ikonik Chanel tasarımcısı Karl Lagerfeld, bugün Fransa'da hayatını kaybetti.
Meme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler“Gögüs estetiginde amaç, estetik güzelligi yakalamaktır” diyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysen Bilge Sezgin Meme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.
Çocuğunuz size vuruyorsa ne yapmalısınız?Çocuğunuz hiç beklemediğiniz bir anda size veya başka bir çocuğa vuruyorsa o an şaşırabilir ve üzülebilirsiniz. Bu durumda çocuğunuzun neden size veya başkasını vurduğunu araştırabilir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. İşte bu durumda size yardımcı olacak ipuçları paylaştık.
Fast food çene gelişimine zarar veriyorTürk Ortodonti Derneği Üyesi Prof. Dr. Banu Çakırer Bakkalbaşı, fast food ve sağlıksız beslenmenin çene gelişimine de olumsuz etkisi olduğunu belirtti.
Her gün süzme peynir yerseniz ne olur?Süzme peynirin sağlığa olan yararını duyduğumuzdan beri, kahvaltıda soframızdan eksik etmeyiz. Her gün süzme peynir yemenin sağlığımıza olan etkilerini biliyor muydunuz? İşte süzme peynirin sağlığımıza olan etkileri…
Depresyondayken yemeniz gereken yiyeceklerEğer siz de depresyondan muzdarip çoğu insan gibiyseniz, tüm konforlu yiyeceklere ulaşmak çok kolaydır. Ne yazık ki, bu yiyeceklerin çoğu bu ciddi durumu daha da kötüleştirir.
Örnek alınan çiftlerin ilişkilerinin sırlarıÇevrenizde ilişkisine imrenerek baktığınız birçok çiftlere rastlamışsınızdır. Eğer bu özelliklere sahip bir çiftseniz harika! Ancak değilseniz paylaştığımız bu sırları ilişkinizde tamamlayarak, o çiftlerden birine dönüşebilirsiniz. İşte imrenerek bakılan çiftlerin ilişkilerinin sırları...
Yatak odanızda neden alçak yatak kullanmalısınız?Yatak odası evimizin en özel, en konforlu ve kendimizi huzurlu hissettiğimiz alanlardan biridir. Yatak odası dekorasyonunun da en önemli noktası tabi ki yataktır. Sağlıklı bir uyku için sağlıklı bir yatak şart bu yüzden son zamanlarda ön plana çıkan yer herkesin ilgisini çekiyor. Peki, yatak yatak odanızda neden yer yatağı kullanmalısınız?
Çamaşırlarınızı sirke ile yıkamanın faydalarıBirçok kişi çamaşırlarını toz deterjan ya da yumuşatıcı ile yıkıyor. Ancak bunun sağlık açısından ne kadar zararlı olduğunu uzmanlar her defasında uyarıyor. Peki, çamaşırlarınızı sirke ile yıkasanız nasıl olurdu? İşte bu soruyu sizin için cevapladık.
Canlı Renkler