Rinoplasti ameliyatı sonrasında masaj

Rinoplasti ameliyatı sayesinde hastanın istediği gibi bir burun şekli oluşturulmakta, burun fonksiyonları düzeltilmektedir. Operasyon belirli bir sürede tamamlansa bile, ameliyatın öncesinde ve sonrasında meşakkatli yollardan ilerlemek gerekiyor. Tamamen kişiye özel yapılan bir estetik operasyon olduğundan, ameliyat sonucunun hastanın taleplerini karşılaması gerekiyor. Toplumda çok fazla talep görmesine rağmen, en zor koşullarda tamamlanan bir operasyon süreci yaşandığı söyleyebiliriz. Ameliyatın sorumluluğu hazırlık dönemindeki çalışmalar ve ameliyatın yapılmasıyla tamamlanmıyor. Cerrahın sorumluluğu ameliyat planını hazırlamasından itibaren, ameliyatın sonunda hastanın tamamen iyileşeceği 6 aylık dönemi kapsayacak şekilde alıyor.

Başarılı şekilde tamamlanan rinoplasti ameliyatının sonrasında, normal bir gelişme olarak burunda ve yüzde şişlik, ödem ve morluk meydana geliyor. Bu etkilere engel olunamazsa da, etkilerin azaltılması için bazı önlemler alınıyor. Bu konuda burun estetiği uzmanı olarak benim önerim ile yapılacak masaj faydalı etkilere neden olabilir. Ancak her doktorun masaj hakkında farklı fikirleri olduğundan, hastalar kendi doktorlarının tavsiyesine uygun şekilde hareket etmesi önerilir.

Rinoplasti ameliyatı sonrasındaki etkiler

Rinoplasti tekniğine göre, hastaların burun ucundaki şişlikler farklı derecelerde olabilir. Ameliyat açık teknikle uygulanmışsa, hastanın burun ucundaki şişlik daha fazla olacaktır. Burun yapısının daha sert hissedilmesi, uyuşukluk olması söz konusu olabilir. İlk günlerdeki etkiler giderek azalsa da, tamamen geçmesi için bir yıl kadar bir sürece ihtiyaç bulunmaktadır. Hastaların en az bir ay burnu darbelerden koruyucu önlemler alması gerekir. Bu süreçte cilt dokusu burunda kıkırdak çatıyı sarmakta, kemikler iyice yapışıp, kaynamaya başlamaktadır. Bu dönemde buruna değil masaj yapmak, dokunmak bile özenli bir şekilde yapılmalıdır. Hastadaki iyileşme ilerledikçe, yeni burun şekli bu tür etkilere karşı da dirençli olacaktır.

Rinoplasti ameliyatı sonrasında masaj yapılmalı mı?

Ameliyatın ardından hastaların burun masajı uygulaması konusunda, doktorların farklı görüşte olduğu söylenebilir. Ameliyat nedeniyle meydana gelen şişliklere karşı ve yeni burun şeklinin daha sağlıklı oturmasına yararlı olacak masajın yapılması konusunda bazı doktorlar olumlu görüş bildirirken, bazıları da ilk aylar içinde masaj yapılması konusunda olumsuz görüş bildirirler. Ben, burun yapısına yeni baştan oluşturulan kemik ve kıkırdak dokunun masajla yerinden oynatılmaması, buruna dokunma eyleminin bile dikkatlice yapılmasını önermekteyim.

Masaj konusuna olumlu bakan doktorlara göre, dolaşım ile yüz lenfatiklerinin harekete geçirilmesi sayesinde, burundaki lenfatik akımın hızlanacağı düşünülür. Yüze hafif hareketlerle yapılan masajın bu açıdan fayda sağlayacağını belirtirler. Göz kapakları altından parmaklarla köprücük kemiğine kadar sıvazlama tarzında yapılacak masajla, rinoplasti ameliyatı sonrasında oluşan şişlik ve ödemin daha az etkili olabileceğini belirtirler. Benim önerilerim hastaların burun bölgelerindeki hassasiyet ve operasyon sürecinin olumlu etkilerine göre farklılıklar belirtmektedir.

Rinoplasti ameliyatı sonrasındaki burun masajı faydalı olur mu?

Burundaki ödemin azaltılması için lenf drenajının sağlanması gerekir. Burun masajı da bu açıdan etkin bir rol oynayabilir. Masaj sayesinde burun yapısına şekil verilmemektedir. Ancak bazı durumlarda eğri burun yapısı için faydalı olabilir. Rinoplasti öncesinde uzun süre eğri kalan burun yapısında kaslarda kısalma oluşmuş, yumuşak dokularda değişim olmuş burunda masaj yapılması yararlı etkiler gösterebilir. Rinoplasti ameliyatı sırasında burun yapısındaki kemik ve kıkırdaklara müdahale edilmektedir. Bundan sonraki süreçte yumuşak dokuların bu değişime ayak uydurması, uyum sağlaması için yeni bir döneme girilir. Bu nedenle rinoplasti iyileşme süreci uzun sürmektedir. Burun masajı yumuşak dokulara esneklik kazandıracak şekilde uygulanırsa, yararlı olacak etkileri ortaya çıkabilir.

Burun masajı sadece benim önerimle yapılmalı, hangi açıyla, hareketlerle uygulanacağı, şiddeti belirlenmelidir. Bilinçsiz bir masaj yapılması halinde, ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hastaların sadece bizlerin yönlendirmelerine uyması tavsiye edilir.

Prof. Dr. Selçuk İnanlı
Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Yüz Plastik Cerrahı
 
Site:            http://www.selcukinanli.com/