Cenk Eren'in hamamda bulduğu şarkı tutar mı?

Bazıları şarkılarını gökte, bazıları da yerde buluyor. Cenk Eren ise konuya bambaşka bir açıdan yaklaşarak yeni şarkısını hamamda buldu. Bu açıklamaya Molatik olmamak imkânsız...

Cenk Eren'in hamamda bulduğu şarkı tutar mı?

"Türkü ismi gibi, olmaz"

"Türkü ismi gibi, olmaz"

'Göçtük Sevdadan' adlı yeni single'ıyla karşımıza çıktı Cenk Eren. Ve yeni single'ına dair de bir röportaj verdi. Önce röportajda söylediklerine bakalım. Şarkının adını aslında 'Diyar Diyar' koyacakmış ama yapımcısı Şafak Karaman "Olur mu öyle şey, türkü ismi gibi" demiş. Böylece 'Göçtük Sevdadan'a çevirmişler şarkının adını.  

"Hamamda bulduk şarkıyı"

"Hamamda bulduk şarkıyı"

Peki bu şarkı nasıl ortaya çıktı? İşte orası biraz enteresan...

Cenk Eren'in yurt dışından misafirleri gelince birlikte hamama gidiyorlar. Ve Cenk Eren orada bu şarkının orijinal Arapça versiyonunu duyup mest oluyor, kendinden geçiyor filan. Röportajda söylediklerinden bu sonucu çıkardım: "Hamamda bulduk şarkıyı. Yurt dışından arkadaşlarım geldi. Onları hamama götürdüm. Biliyorsunuz yabancılar çok meraklıdır hamama. Orada şarkının Arapça versiyonunu duydum. 'Muhteşem bir şarkı' dedim. Ardından 'Çukur'da duydum. Çok sevdik. 'Hemen şu şarkıyı yapalım' dedik..."

Pınar Aylin'i ikna etti

Pınar Aylin'i ikna etti

Orijinali Arapça olan bu şarkıyı hamamda keşfettiğini söyleyen Cenk Eren derhal harekete geçip şarkının aranjesi yapmış, üzerine Türkçe sözler yazılmış. Hatta klip bile çekilmiş.

Ancak bu hikayenin bir de şöyle bir durumu var: İzin aşamasında fark ediliyor ki, şarkının Türkçe haklarını 'Çukur'da patlamadan 6 ay önce, 90'ların en cicili bicili şarkıcılarından Pınar Aylin almış! 

Yani Cenk Eren'in, her şeyden önce Pınar Aylin'i ikna etmesi gerekmiş.

Orange Blossom'ın şarkısı

Orange Blossom'ın şarkısı

Röportajda "Neyse ki ikna ettim. Ben onun yerinde olsam bana vermezdim" diyor Cenk Eren. Hatta parantez içinde kahkahalar atıyor. Tatlı tatlı anılar...Peki bu kadar karmaşaya yol açan şarkının orijinali ne? 'Ya Sidi'... 'Çukur' dizisinin 6-7 ay önceki sezon finalinde çalan bu şarkı Orange Blossom adlı Fransız bir grubun şarkısı... 2014'te yayınlandı. Fransız, Cezayirli ve Meksikalı müzisyenlerden oluşan grubun bu şarkısı Arapça sözlerle söylendi.

"Çukur'dan duyup gelenler"

"Çukur'dan duyup gelenler"

Şarkı geçen yıl 'Çukur'da çalınca meşhur olmuş, "Çukur'da çalan Arapça şarkı" olarak nam salmıştı. Gidin bakın, parçanın YouTube linki tamamen Türklerle dolu. "Çukur'dan duyup gelenler" resmen göçebe toplumdan yerleşik hayata geçer gibi tepki vermiş. "Çukur'da dinledik, bayıldık, hadi buraya yer yapalım" diyerek oturmaya gitmişler.

Şarkının Arapça hali bu kadar çok seviliyorken, Cenk Eren versiyonu da merak uyandırıyor.

Slow şarkı radyolarında çalabilir

Slow şarkı radyolarında çalabilir

Ancak Cenk Eren istediği kadar röportaj versin, ben şarkıyı pek de beğenmedim. Bu parçanın orijinali hem otantik hem havalı. Cenk Eren'in söylediği 'Göçtük Sevdadan' ise sadece slow şarkılar çalan Türkçe pop ya da pop alaturka radyo kanallarında çalmalık bir şey olmuş. Olabildiğince sıradan. 'Göçtük Sevdadan', kim tarafından yazılırsa yazılsın muhakkak birbirine benzeyen, Ferhat Göçer ya da ne bileyim Mustafa Ceceli şarkıları gibi...

Peki tutar mı? Bence şansı orta...

İster istemez kıyaslama yapılıyor

İster istemez kıyaslama yapılıyor

Cenk Eren, isim konusunda boşuna anlaşmazlık yaşamış yapımcısıyla. İster 'Diyar Diyar' isterse 'Göçtük Sevdadan' olsun; şarkının orijinal havasını yansıtmıyor.

Yanlış anlaşılmasın; ortada kötü bir şarkı yok. Sözler standart, düzenleme standart, Cenk Eren'in vokali kötü değil, hatta iyi. Ama orijinali halihazırda 'Çukur'da patlayınca ister istemez kıyaslama yapıyor insan. Ve ortaya şöyle enrteresan bir şey çıkıyor...

"Bu rüzgârdan yararlanmak istedi"

"Bu rüzgârdan yararlanmak istedi"

"Cenk Eren, 'Çukur'un rüzgârından mı yararlanmak istedi?" diyor dinleyici. Her ne kadar röportajda "Şarkıyı dinledik, bayıldık. Çalışmalara başladık. Sonra bir baktık 'Çukur'da çaldılar" filan dese de ya da Çukur'un sezon finalinin üzerinden 6-7 geçtikten sonra bu şarkı yayınlansa da, insan yine de düşünüyor.

E bir de Cenk Eren'in müzikal anlamda sağlam bir hit şarkıya ihtiyacının olduğunu hatırlarsak, evet, "Belki de bu şarkıyla gol atmak istedi" diyoruz.

1999'daki video klip tartışması

1999'daki video klip tartışması

Eskiden bu tarz şarkı ya da video kavgaları çok daha fazla olurdu. 1999'dan bir örnek vereyim... Kenan Doğulu'nun 'Ben Güzelden Anlarım' şarkısının video klibinin, Meriç adlı bir şarkıcının 'Şebboy' adlı klibine olan benzerliği haftalarca konuşulmuştu. Bu benzerliğin üzerine Serdar Ortaç'ın 'Asrın Hatası' klibi de eklenmişti hatta.

Neydi ortak noktaları? Klipte ünlü modeller podyumda yürüyordu. Şarkıcılar da onlara eşlik ediyordu. Bu yani...

Maksimum 10 dakika

Maksimum 10 dakika

Bu benzerlik bile eskiden magazin malzemesiydi. Şimdi bakıyoruz; Cenk Eren "Hamamda bulduk şarkıyı" diyor. Yemin ederim en fazla 5 dakika güldürüyor. Şarkıyı hamamda bulduğu için ya da hamamda bulunan şarkının aşırı kıymetli olduğunu sandığımız için değil.

Hemen geyiğe vuruyoruz.

Sevsek bile, "Ahaha, bu şarkıyı mı hamamda duymuşlar!" diyerek küçümsüyoruz. Sonra gülüp geçiyoruz. Maksimum 10 dakika...

Neden bu kadar hızlı her şey? Tek sebep olmasa da önemli bir sebebi, 'kullan-at'ı bize aşılayan sosyal medya... Peki nereye kadar? Bıkmayacak mıyız bu hızdan cidden?

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak