08.08.2018 23:22 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Gerekli tüm tedbirler alındı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ordu'daki sele  ilişkin, "Selden, afetten zarar gören bütün vatandaşlarımız rahat olsunlar,  devlet olarak ne gerekiyorsa biz gereğini yapacağız." dedi.

Ordu'nun Ünye ilçesinde selden hasar gören bölgelerde incelemelerde  bulunan Oktay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, gerekse kendisinin ve ilgili  bakanların sel afeti başladığı andan itibaren konuyu yakından takip ettiğini  belirten Oktay, "Böyle bir şey keşke olmasaydı. Olmamasını arzu ettiğimiz bir  olay ama çok yoğun bir yağış var." ifadelerini kullandı. Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Vali Seddar Yavuz ile konuya  ilişkin değerlendirmede bulunduklarını anlatarak, yağışın Ünye başta olma üzere  Fatsa, Perşembe, Çaybaşı ve İkizce ilçelerini etkilediğini vurguladı.

Son yılların en şiddetli yağışının meydana geldiğine ve şu anda da  tekrar sağanağın başladığına dikkati çeken Oktay, Meteorolojiden alınan bilgiye  göre yağışın bugün öğleye kadar aralıklarla devam edeceğini aktardı. Gerekli tüm tedbirlerin alındığını dile getiren Oktay, şöyle devam  etti:

"Kapasitenin çok üzerinde yağış olması kaynaklı bazı yerlerde mahsur  kalan vatandaşlarımız vardı. Bu vatandaşlarımızın tamamı mahsur kaldıkları yerden  kurtarılmış durumda. Yine tekstil fabrikasında 165 çalışanımız vardı. İlgili  birimlerimizin, sahil güvenlik, jandarma, emniyet, Valiliğimiz, AFAD, 112 Acil  başta olmak üzere tüm ilgili birimlerimizin canla başla çalışmasıyla bu  arkadaşlarımız tahliye edilmiş durumda. Yine mevsimlik işçilerimiz vardı. Aynı  şekilde onlarla ilgili de her türlü tahliye işlemleri tamamlandı. Tüm bu olaylar  içerisinde bizi sevindiren olay herhangi bir can kaybımızın olmaması." Yaralı iki kişinin şu anda ameliyatta olduğunu söyleyen Oktay,  sağlıklarına en kısa sürede kavuşmaları için acil şifalar diledi.

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ DA KONUYU ÇOK YAKİNEN TAKİP EDİYOR"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Valilikte ön hasar çalışmalarının  yoğun şekilde sürdüğüne değinerek, şöyle konuştu: "Gerek ev ve iş yerleriyle ilgili gerekse de fındık üreticilerimizin  de gördüğümüz kadarıyla hasarı büyük. Hasar çalışmaları tamamlanacak,  tamamlanmadan bu aşamada bir açıklama yapmamız uygun olmaz ama selden, afetten  zarar gören bütün Ordu'daki, Ordu'nun farklı ilçelerinde Ünye başta olmak üzere  vatandaşlarımız rahat olsunlar, devlet olarak ne gerekiyorsa biz gereğini  yapacağız. Şu ana kadar da zaten ilk andan itibaren de Sayın Cumhurbaşkanımız da  konuyu çok yakinen takip ediyorlar. Kendisi zaten hepimizi de talimatlandırmış  durumdalar. Hiçbir vatandaşımız açta açıkta herhangi bir şekilde herhangi bir  şeye ihtiyacı olacak şekilde kalmayacak."

Ufak tefek heyelanların olduğu bazı köy yollarında çalışmaların  sürdüğünü anlatan Oktay, bütün köylerle de iletişim halinde oldukları bilgisini  verdi.  Oktay, kimsenin şu an itibarıyla bir ihtiyacının kalmadığının  yetkililer tarafından kendilerine bildirildiğini aktararak, herhangi bir yerde şu  veya bu sebeple ihtiyacı bulunan varsa Valilik ya da güvenlik güçleri  aracılığıyla kendilerine ulaşmalarını istedi.

Türk Kızılayının da gerekli yerlerde tüm vatandaşları misafir  ettiğini, ayrıca sahil yolu üzerindeki köprünün tek yöne ulaşıma açık olduğunu  kaydeden Oktay, diğer yönde de temizlemeye yönelik çalışmaların devam ettiğini  belirtti. Oktay, aynı bölgede hasarlı olan üç köprüde de gerekli çalışmaların  yerine getirildiğine dikkati çekerek, ne gerekiyorsa yapacaklarını dile getirdi.

"ŞU ANDA HERKESE ULAŞILMIŞ DURUMDA"

Gerekirse çalışmaları sabaha kadar sürdüreceklerine işaret eden Oktay,  "Buradan tüm Ordulu, özellikle Ünye'deki vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum; şu  anda yağmur şiddetli olarak devam ediyor. Yarın (bugün) öğlene kadar da belirli  aralıklarla yağışın devam edeceğini bekliyoruz meteorolojinin verdiği bilgiye  göre. Dolayısıyla herkesin yine tedbirli olmasını arzu ediyoruz."  değerlendirmesini yaptı.

Oktay, ilgili tüm bakanlıkların Valilik koordinesinde teyakkuz halinde  olduğunu ifade ederek, "Yine biz burada sabaha kadar ilgili birimlerimizle  teyakkuz halinde olacağız. Herhangi bir şey olursa da anında müdahale etmiş  olacağız." açıklamasında bulundu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1