Dünyada görüp görebileceğiniz en tuhaf 24 şehir ve kasaba

Yeryüzü çok acayip, tuhaf ve şaşırtıcı şehirlerle dolu. Her sıradan metropolün sonu galiba tuhaf bir yere çıkıyor! Aşağıda göreceğiniz acayip şehir ve kasabalar, dünyanın her yerine yayılmış durumda. Bu listeyi okurken kendi mahallenizin normalliğine şükredebilir ya da tam tersi, çok sıkıcı bir hayatınız varmış gibi hissedebilirsiniz! 
 

Dünyada görüp görebileceğiniz en tuhaf 24 şehir ve kasaba

24- Supilinn (Çorba Kasabası), Estonya

24- Supilinn (Çorba Kasabası), Estonya

Sadeliği, yalnızlığı ve sebze çorbasını seviyorsanız, Estonya'daki bu tuhaf kasaba bir sonraki tatiliniz için doğru yer olabilir. Bir zamanlar bataklık olan bu bölgedeki evlerin çoğu gecekonduymuş. Nehrin su seviyesi geri çekildikçe, Çorba Kasabası'nın fakir halkı mahalleye yerleşerek sebze yetiştirmeye başlamış. Sokaklara ise ne yetiştiriliyorsa onun adı verilmiş: Patates, bezelye, fasulye, kavun vb... Bugün hala cadde ve sokak isimleri böyle.

Çorba Kasabası'nda hangi evin ne renge boyanacağına mahalle sakinleri birlikte karar veriyor, haftalık olarak gazete çıkarıyorlar, en iyi restore edilen eve törenle plaket vererek o evin duvarına asıyorlar ve kendi aralarında sık sık müzik, edebiyat ve sanat sergileri düzenliyorlar.

Yıllar içinde birçok ilginç karakter Çorba Şehri'ne taşındı. Mahalle sakinleri genelde sanatçılar, müzisyenler ve öğrencilerden oluşuyor. Eğlenceyi seven bu yaratıcı insanlar, bahçe düzenlemesinden de çok iyi anlıyor.

Mahalle sakinlerinden oluşan Çorba Derneği, bölgedeki rengarenk binaları ve mahallenin orijinalliğini korumak için bazı kurallar koymuş. Bu kurallar sayesinde Çorba Kasabası'nın daha uzun yıllar var olacağından emin olabiliriz.  

23- Nameless (İsimsiz), Tennessee

23- Nameless (İsimsiz), Tennessee

İlginç bir şekilde 'adlandırılmış' olan bu yer, Tennessee'deki Jackson County'de bulunuyor. Bu 'İsimsiz' yerden, Elvis Costello'nun meşhur 'My Dark Life' şarkısında da bahsediliyor.
 

22- Longyearbyen, Norveç

22- Longyearbyen, Norveç

Svalbard Adası'ndaki bu soğuk ama güzel şehir, havasından dolayı sıra dışı olaylara ev sahipliği yapıyor. Mesela evler, kar eriyip de su basmasın diye direkler üzerine inşa ediliyor. Bir diğer enteresan şey ise; burada ölmenin yasak olması! Bırakın ölmeyi, ölünce soğuk hava yüzünden cesediniz bile çürümüyor. Anlayacağınız Longyearbyen kentinde ölmek yasak. Kış aylarında gece-gündüz karanlık olan 2 bin nüfuslu bu Norveç şehri o kadar soğuk ki, 1918 yılında ölenlerin cesetleri 1998 yılında mezardan çıkarıldığında, bilimadamları canlı doku örnekleri almayı başarmış!

Genellikle maden işçilerinden oluşan yerli halk, cesetlerin çürümediğini görünce hastalıkların yayılmasından o kadar korkmuş ki, ölenlerin yerel mezarlığa gömülmesini yasa dışı ilan etmişler. Şehirde kremasyon küpü gömmek yasal ama bu seçeneği çok az insan tercih ediyor. Ölümcül hastaların adadan ayrılıp son günlerini başka bir yerde geçirmesi gerekiyor.

Burada doğan da çok az insan var. Küçük bir hastane var ama yine de hamile kadınların ana karaya gitmesi teşvik ediliyor. Daha bitmedi! Şehir o kadar kuzeyde ki, kış mevsiminde 4 ay boyunca karanlıkta kalıyor ve bu 4 ayın sadece bir ayında (o da bir miktar) gündüz yaşanıyor. Ayrıca adayı evleri olarak benimseyen neredeyse 1000 adet kutup ayısı var. Tek iyi yönü; Kuzey Işıkları’nı görme garantili olması. O yüzden gitmeye değer bir yer ama oradayken ölmemeye dikkat edin.
 

21- Hell (Cehennem), Michigan

21- Hell (Cehennem), Michigan

Şeytan bildiğimiz kadarıyla burada yaşamıyor ama yine de Michigan'daki bu küçük kasabaya Hell (Cehennem) adını vermişler. Halbuki sizin benim gibi sıradan insanların mahallesi... 
 

20- Rennes-le-Château, Fransa

20- Rennes-le-Château, Fransa

Fransa'nın tepelerindeki bu küçük köy, efsanevi hazineler, çözülmemiş cinayetler ve Hıristiyanlığın köklerine kadar uzanan sırları içeren bir dizi garip olaya ev sahipliği yaptı. Dan Brown, en çok satan romanı Da Vinci Şifresi'ni yazarken buradan ilham almış.
 

19- Accident (Kaza), Maryland

19- Accident (Kaza), Maryland

Bu küçük kasabanın adı, 1786 yılında yaşandığı iddia edilen bir hikayeden geliyor. İki arkadaş 'kazayla' aynı arsayı satın almış ve böylece burayı 'kaza' olarak adlandırmaya karar vermişler. Burada yaşayanlara gelince... Paul Dickson'ın kitabına göre, bir 'Kaza' sakini mahallede 'Kazara' olarak adlandırılıyor :) 
 

18- Gibsonton, Florida

18- Gibsonton, Florida

Bu listedeki en 'eğlenceli' şehirlerden biri olan Gibsonton, eskiden sirklerde çalışan insanların yerleştiği bir emekli kasabası. Kasabada ayrıca karnaval ve sirklerle ilgili birçok müze bulunuyor. Sizin de numaralarınız varsa ve meraklı bir seyirci grubu (daha ziyade 'eleştirmen') arıyorsanız, Gibsonton'a gidin!
 

17- Thames Town, Şangay

17- Thames Town, Şangay

Çin'in tam ortasında bulunan bu kasaba, aslında tipik bir İngiliz şehrinin çakması. Geleneksel İngiliz mimarisi, İngiliz mutfağı ve hatta Londra ile özdeşleşen klasik kırmızı telefon kabinleri var. Tuhaf olabilir ama Doğu Asya turu sırasında İngiltere’de kısa bir mola vermek isteyen turistler için mükemmel bir durak :)
 

16- Elista, Rusya

16- Elista, Rusya

'Satranç Şehri' olarak bilinen Elista'nın, tamamen satranç temalı bir ortamı var. Ama işin garip yanı bu değil... Asıl garip olan; Elista halkına satranç tutkusunu aşılayanın deli kral Kirsan Ilyumzhinov olması. Uzaylılar tarafından kaçırıldığını iddia eden Kral, kendisine Elista halkına satranç hobisini aşılaması gerektiği görevinin verildiğini söylemişti.
 

15- Bangkok, Tayland

15- Bangkok, Tayland

Tayland'ın başkentinin Bangkok olduğunu biliyorsunuz ama bu kentin gerçek adının aslında tamamen farklı olduğunu biliyor musunuz? Buranın resmi adı, 'Krungthep Mahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathani Burirom-udomratchaniwet Mahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiya Witsanu Kamprasit'. Türkçesi, 'Visvakarman'ın emriyle kurulan melekler şehri, büyük ölümsüzler şehri, dokuz cevherin görkemli şehri, kralın oturduğu yer, kraliyet sarayları şehri, reenkarne olan tanrıların evi'. Bu isimle Bangkok, dünyanın en uzun isimli şehri unvanını da almış oluyor haliyle.
 

14- Swastika, Ontario

14- Swastika, Ontario

Nazilerin sembolünün adı olan Swastika, bu şehre adını vermiş. Neyse ki her köşe başından neo-Nazi, faşist ve ırkçılar çıkmıyor. Bu küçük ve barışçıl topluluk, Nazi partisinin varlığından 10 yıl önce, yani  1908'de Kuzey Ontario'daki bir maden sahasının etrafında kurulmuş.
 

13- The Villages, Florida

Burası teknik olarak bir şehir değil ama kuralları o kadar garip ki, görmezden gelemedik. The Villages'a girmek 19 yaşın altındaki herkese yasak. 19 yaşından büyüklerin ise, onlarla yaşayan 55 yaşından büyük biriyle gelmesine izin veriliyor. 19 yaşın altındakiler, bir muafiyet verilmediği sürece yılda en fazla 30 gün kalabiliyorlar.
 

12- Yangsi, Çin

12- Yangsi, Çin

Çin’in Yangsi köyü sakinlerinin yüzde 40’ı, 1911 yılından beri 1 metre 20 santimin altında. Bu yüzden buraya 'cüce köyü' de deniyor. 20 binde bir görülen cücelik, böyle bir nüfusta istatistiksel olarak imkânsız görünebilir ama gerçek... Sebebi tam bir muamma ama bazı teoriler var tabii. Kimi topraktaki yüksek cıva oranından, kimi ise feng shui'den söz ediyor. Bazı insanlar ise kasaba halkının lanetlendiğine inanıyor! 
 

11- Roswell, New Mexico

11- Roswell, New Mexico

40'lı yıllarda New Mexico'da yaşanan meşhur Roswell UFO olayından sonra Roswell kasabası, dünya çapında 'UFO Kasabası' olarak ünlendi. Burada yaşayanlar yıllardır gökyüzünde UFO gördüklerini iddia ediyor.
 

10- Hashima Island, Japonya

10- Hashima Island, Japonya

Hashima, diğer adıyla Battleship Adası, neredeyse bir gecede hayalet bir şehre dönüştü. Şehin sakinlerinin çoğunu çalıştıran kömür madeni kapanınca herkes burayı terk etti. Ada 1974 yılından beri sadece ürkütücü bir tur deneyimi yaşamak isteyen, heyecan arayan turistler tarafından ziyaret ediliyor.
 

9- Fucking, Avusturya

9- Fucking, Avusturya

Bu Avusturya kasabasının adı yüzyıllardır böyle. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ve Amerikan askerleri burayı keşfettiğinde, ismi sayesinde küresel çapta ünlendi. Kasaba sakinleri birçok kez adını değiştirmeye çalıştılar ama ilginç isim turistlere çekici geldiği için her seferinde vazgeçtiler.
 

8- Manshiyat Naser, Mısır

8- Manshiyat Naser, Mısır

Kahire eteklerinde bulunan Manshiyat Naser, kentin çöplerinin toplanıp geri dönüşümün sağlandığı gerçek bir çöp şehir. Altyapısı, kanalizasyonu, suyu ve elektriği yok. Çürük yiyecek parçaları, atık maddeler ve pislikten başka hiçbir şey yok. 
 

7- Lily Dale, New York

7- Lily Dale, New York

Ruhani bir rehbere mi ihtiyacınız var mı? Burası, ruhani bir güce sahip olduğunu hissedenler için şahane bir yer. Mahalle sakinleri insanların ruhani bağlantılarını keşfetmesine yardımcı oluyor. Lily Dale, tamamen medyumlardan oluşan bir kasaba! Bu ürkütücü toplulukta yaşayanların bir kısmı ziyaretçiler için 'doğaüstü' hizmetler de veriyor. 
 

6- Monowi, Nebraska

Nebraska'daki bu küçük kasaba, 1 kişilik nüfusu olan dünyadaki tek şehir. Kasabanın tek sakini olan yaşlı kadın, ziyaretçiler için bir bar ve halk kütüphanesinin yanı sıra, kentin resmi belediye başkanı olarak da hizmet veriyor. Yani, şehri dolaşıp yaşayan birden fazla insan bulursa hizmet veriyor! Bir an için düşünelim. Siz de yaşadığınız şehirdeki tek kişi olsaydınız, muhtar, belediye başkanı, hatta savcı bile  olmaz mıydınız? 
 

5- Centralia, Pennsylvania

5- Centralia, Pennsylvania

Pennsylvania'daki bu hayalet kasaba hem tehlikeli hem de tuhaf. 1962'de çıkan yeraltı madeni yangınında yayılan toksik gazlar, kasaba sakinlerini yakındaki şehirlere göç etmek zorunda bıraktı. Ama geçim kaynaklarını geride bırakmayı reddeden birkaç cesur insan hala orada yaşıyor.
 

4- Kowloon Walled City, Hong Kong

1994 yılında yıkılmadan önce burası dünyadaki en kalabalık yerdi. Birbiri üzerine yığılmış minik evlerden oluşan bir şehir... 1950'lerden 1994'e kadar 33 bin kişi bu şehrin birbirine yapışık 300 binasında yaşadı ve çalıştı. Yükselen suç oranıyla baş edemeyen hükümet, 1994'te şehrin yıkılmasını onayladı. 5 yıl içinde 33 bin kişiyi tahliye ettiler. 
 

3- Coober Pedy, Avustralya

Bilimkurgu filmlerindeki ortamlara benzeyen Coober Pedy, terk edilmiş yeraltı yollarından oluşan bir ağa kurulu. Garip bir yer gibi görünse de, yılın belirli zamanlarında cool oluyor. Ziyaret etmek istiyorsanız, sıcak olmayacağı bir zaman seçin! Sonuçta bayağı yeraltı yani... 
 

2- Colma, Kaliforniya

Colma'ya 'ölü şehir' deniyor çünkü burada neredeyse her dinden kişi yatıyor. Evcil hayvan mezarlıklarının bile olduğu şehir, 1924'te San Francisco nekropolü olarak kuruldu ve nüfusu yaklaşık 1.200 ruhtu. Şimdilerde gömülü insan sayısının 2 milyona yakın olduğu tahmin ediliyor.
 

1- Miyake-jima, Japonya

Aktif bir volkanın dibinde bulunan bu kasabanın sakinleri, haftanın 7 günü, günün 24 saati yüksek seviyelerde kükürt dioksite maruz kalıyor! Burada yaşayanlar mecburen sürekli gaz maskesi takıyor. Adadaki Oyama Dağı son 500 yıld 13 kez patladı

Bu makaleye ifade bırak