Emel Müftüoğlu, şarkısında verdiği sözü papağan açıklamasında tuttu

Yakın zamanda 'Gündem Yaratayım mı?' adlı bir single yayınlayan Emel Müftüoğlu, şarkısında sorduğu soruya cevabını Murat Özdemir'in bir papağana şiddet uyguladığı görüntülerle ilgili yaptığı açıklamayla vermiş oldu. Gündem öyle yaratılmaz, böyle yaratılır. 

Emel Müftüoğlu, şarkısında verdiği sözü papağan açıklamasında tuttu

Olay malumunuz

Olay malumunuz

Efendim Murat Özdemir'in bir papağana şiddet uygulayarak canlı yayın yaptığı görüntüler malumunuz. Görüntüler ortaya çıktığından beri herkes bunu konuşuyor.
Sosyal medyada bir anda gündem olan konu, popülerliğini koruyor. Herkes tepkisini şu veya bu şekilde dile getirip yapılan bu acımasızlığa ses çıkarttı. Twitter gibi mecralar, Murat Özdemir'e yapılan eleştirilerle doldu taştı. 

Tepki gecikmedi

Tepki gecikmedi

Toplumsal refleksin böylesine hızlı gerçekleştiği ve hızlıca tepki gösterildiği bir noktada, Murat Özdemir hakkında gerekli işlemler de başlatıldı. Olay sıcaklığını korurken yargıya taşındı ve Murat Özdemir hakkında işlemler sürüyor. 

Herkes öfkeli

Herkes öfkeli

Canlı yayında bir hayvana acı çektirmek, doğal olarak tepki gördü. Artık gerçek anlamda hemen tepki verilen ve şakasının yapılamayacağı ortada olan böylesine ciddi bir konuda, Murat Özdemir'in düşüncesizce hareket etmesi her kesimden insanın olayı dehşet ve öfkeyle karşılamasına neden oldu. Başka ne olabilirdi ki zaten?

Emel Müftüoğlu da katıldı

Emel Müftüoğlu da katıldı

Konuyla ilgili şu ana kadar herhangi bir "O öyle yapmıyor" tepkisi gelmemişken, bu şekilde görüş belirten ilk kişi de Emel Müftüoğlu oldu.

'Gündem Yaratayım mı?' adlı single'ıyla yakın zamanda tekrar karşımıza çıkan Müftüoğlu'nun konu hakkında yaptığı açıklama, hem şaşırtıcı hem de dikkat çekici. Böyle bir şeye gerek var mıydı?
 

Uzmanlık alanı papağanlar

Uzmanlık alanı papağanlar

Müftüoğlu, bir davette soruları yanıtlarken Murat Özdemir konusu açılınca şöyle demiş: 

"Çocukluğumdan beri inanılmaz hayvan sevgisiyle büyümüş, meraklı bir çocuktum... Bütün hayvanlara karşı ama... Karıncasına da, yılanına da, örümceğine de.... Böyle çok sevgi dolu... Böyle bir genetikle doğmuşum.  Papağanlar benim uzmanlık alanımdır. Papağanın boğazını sıkmaya gerek yok, papağan zaten öyle bağırır. O öyle bağırınca o da korkmuş onun karşılığında... Boğazını falan çok fazla sıkmıyor. Gördüm, inceledim o hareketi. Fakat sağlıklı bir arkadaşımız değil tabii, Allah şifasını versin." 

Bir insanın "Uzmanlık alanım papağanlar" demesi için gerekli olan şey nedir? Bu işin de alaylısı/mekteplisi var mı sahi? Biyografisinde veterinerlik ile ilgili herhangi bir detay göremediğimiz Emel Müftüoğlu, papağanlar üzerine ihtisas yaptığı için mi böyle net konuşuyor?

Bildiğimiz anlamda bilmek, bilmek midir?

Bildiğimiz anlamda bilmek, bilmek midir?

İşi uzmanına bırakmayıp "Biliyorum abi ben bunu, böyle değil bu olay, ben şöyle gördüm hep, böyle olması gerek" demek gerçekten sağlıklı mı? Her konuda bilgili olmamız iyi mi gerçekten? Hepimiz her şeyi biliyorsak, hangimiz her şeyi bilmiyoruz ve "Bilmiyorum" diyerek konuyu uzmanına bırakanların hayatı bu şekilde daha zorlaşmıyor mu? Bırakalım yahu, bir şeyi de bilmiyor olalım mesela...
 

Gerçekten öyleyse bile

Gerçekten öyleyse bile

Gerçekten Emel Müftüoğlu'nun dediği gibi papağanı sıkmıyor olsun Murat Özdemir, ne fark edecek? Nihayetinde yine de bir hayvanı bir şeyi yapmaya zorlayarak şiddetin bir başka türlüsünde ısrarcı olmuş olacak. Hiçbir haliyle hoş olmayan görüntüleri "O öyle değil" diyerek yorumlamaya gerçekten gerek yok.

Ayağının kırıldığını duyunca

Ayağının kırıldığını duyunca

Bu arada, Müftüoğlu daha sonra gazetecilerin "Papağanın ayağı kırılmış yalnız" demesi üzerine ise "Şaka yapıyorsunuz! Allah korusun!" şeklinde tepki vermiş.

Veterinerlerin yaptığı inceleme, üstünkörü video izleyerek yapılan incelemeden daha ciddi olmuş olmalı. Allah korusun dileği de artık papağan için pek bir şey ifade etmiyor muhtemelen. Yazık hayvancağıza...

Böyle gündem yaratılır

Böyle gündem yaratılır

Müftüoğlu'nun 'Gündem Yaratayım mı' başlıklı single'ı gündem yaratmasa da, kendisi şu şekilde gündem yaratmayı ve mevcut gündeme dahil olmayı başardı. Peki gündem yaratmak bu kadar kolay mı? Keşke böyle olmasaydı...


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Nitekim papağan öldü...

Nitekim papağan öldü...
Emel Müftüoğlu'nun sözlerinin üzerinden birkaç saat geçmeden, Murat Özdemir'in şiddet uyguladığı papağanın hayatını kaybettiğini de öğrendik. Şiddet uygulanmadan ölmüş olması ihtimali nedir?

Bu makaleye ifade bırak