karaciger nakli

karaciger nakli

Son dakika karaciger nakli haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan karaciger nakli gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan karaciger nakli haber sayfamızda...

karaciger nakli haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.113 karaciger nakli haberi bulunmuştur.

2.8 kilo ağırlığındaki 6 aylık bebeğe 100 gramlık karaciğer nakli
2.8 kilo ağırlığındaki 6 aylık bebeğe 100 gramlık karaciğer nakliAntalya'da, anne karnında yoğun demir birikmesi nedeniyle karaciğer yetmezliği ile dünyaya gelen 2.8 kilogram ağırlığındaki 6 aylık bebeğe babasından alınan 100 gramlık karaciğer başarıyla nakledildi. Türkiye’de en düşük ağırlıklı karaciğer nakli yapılan bebek Sare oldu. Minik Gülsüm Sare’nin sağlık durumu hakkında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Toplantı Salonu’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü ve aynı zamanda hastane Başhekimi Prof.Dr. Bülent Aydınlı, 3 ay önce Sare’ye karaciğer nakli yaptıklarını hatırlattı. Sare’nin literatürde karaciğer nakli yapılan en küçük bebeklerden biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aydınlı, "Dünyada ve Türkiye’de tahminim en küçük bebeklerden. 2.8 ağırlıkla ameliyata aldık. Babası donör oldu ve uyumlu çıktı. Babasının vereceği küçük karaciğer parçası bile bebeğimize büyüktü. Ameliyatta karaciğer parçası bir daha küçültüldü. Bebeğin yapıları çok küçüktü. Karaciğer o en küçük damarını mikroskopla yaptık. Ardından 3 ay yoğun bakımda bakıldı" dedi. Bebeğin naklin ardından 3 kilograma ulaştığını dile getiren Prof. Dr. Bülent Aydınlı, "Boğazında trakeostomi var, solunum sıkıntılı olduğu için yapıldı. Bir hafta sonra kapatılacak" diye konuştu.
11.09.2019Yaşam

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler