İkinci Dünya Savaşı’nın en troll olayı: Hayalet Ordu

Tarihin en kanlı olaylarına sahne olan İkinci Dünya Savaşı’nda bir olay var ki diğerlerinden çok farklı. Kan, gözyaşı, ölümün kol gezdiği bu ortamda bir o kadar da garip olaylar gerçekleşti. Onlardan biri de Hayalet Ordu’ydu. Peki, neydi bu Hayalet Ordu? Ölülerden mi oluşuyordu?

İkinci Dünya Savaşı’nın en troll olayı: Hayalet Ordu

Şaşırtma önemli

Şaşırtma önemli

İkinci Dünya Savaşı aslında bir nevi istihbarat savaşıydı da. Hangi taraf ne kadar bilgi ederse o derece öne geçiyordu. Enigma ile büyük bir avantaj elde eden Nazi Almanya’sı daha sonra bu avantajı kaybetti. İstihbarat kadar şaşırtma da önemliydi. Düşmanı kandırmak kazanmanın bir yoluydu.
 

Önce Almanlar yapmıştı
 

&Ouml;nce Almanlar yapmıştı<br />
&nbsp;
Savaşın başında böyle bir aldatmaca Almanlardan gelmişti. Majino Hattı’nda Almanları bekleyen Fransızlar öyle bir oyuna gelmişlerdi ki inanmakta güçlük çektiler. Almanlar, Majino Hattı’nı yarmak yerine etrafından dolaşıp, Hollanda ve Belçika üzerinden Fransa’yı işgal etti. Haliyle Fransızlar neye uğradığını şaşırdı.
 

Normandiya’da faka bastılar
 

Normandiya&rsquo;da faka bastılar<br />
&nbsp;
Almanlar, 1944’e geldiğimizde doğudan ve batıdan kıskaca alınmıştı. Ruslar bir yandan amansız bir şekilde ilerliyor, diğer taraftan da İngiliz, Amerikalı, Fransız ve Kanadalılar batıdan bastırıyordu. Normandiya’ya çıkan müttefikleri Almanlar durdurmamakta güçlük çektiler. Sonunda da başarısız oldular.
 

Şaşkına döndüler
 

Şaşkına d&ouml;nd&uuml;ler<br />
&nbsp;
Ancak müttefiklerin başka planları da vardı. Almanları şaşırtmaları gerekiyordu. Çıkarma başarılı olmuş ve oraya tutunup Avrupa içlerine doğru gitmeleri gerekmektedir. Ancak daha çok olmaları gerekmektedir. Ama ellerindeki asker sayısı bellidir. General Patton kendisine gelen bir fikri değerlendirmeye aldı ve kullanmaya karar verdi. Almanları şaşkına çevirecek bir plandı bu.
 

Hayalet Ordu kuruluyor
 

Hayalet Ordu kuruluyor<br />
&nbsp;
Gelen fikirde balonlar, maketlerle kurulacak bir ordu ve onun ‘çakma’ askerleri vardı. Hem gerçek asker çıkarmakla oluşacak masraftan kurtulacaklar, hem de Almanları şaşkına çevireceklerdi.  
 

Nasıl asker bunlar?
 

Nasıl asker bunlar?<br />
&nbsp;
Kurulan bu hayalet orduda görev alan askerler de asker değildi aslında. 1100 kişilik bu ordu sahte tank, top, mühimmat, asker yapmakla görevli sanatçılardı.  İşlerini de iyi yapıyorlardır açıkçası.
 

İnandırmak için…
 

İnandırmak i&ccedil;in&hellip;<br />
&nbsp;
Bu tank, top işleri inandırıcı olmak zorundaydı. Yoksa bir anlamı kalmazdı. Bu yüzden çeşitli efektler vermeye başladılar. Tank toplarının ağzının hizasına alev çıkış izi, palet izleri, hoparlörle top sesleri veriliyordu. Haliyle devriyeye çıkan Alman uçaklarını bu olayla acayip derecede yanıltıyordu ve fazladan asker var sanıyorlardı.
 

Halk arasına sızdılar
 

Halk arasına sızdılar<br />
&nbsp;
Bununla da kalmadı sanatçılar. Müttefik subayların kılığına girdiler. Ne mi yapacaklardı? Bu sahte subaylar halk arasında sahte haberler yaydılar. Alman casusları da bu haberlere balıklama atladı ve Berlin’e bildirdi. Ortada 3 asker varsa çıkan haberler 5 asker olduğu yönündeydi.
 

İşe de yaradı
 

İşe de yaradı<br />
&nbsp;
Bu kadar senaryo, hazırlık boşa gitmedi ve Almanları fena trollediler. Savaşın kazanılmasında büyük bir rol aldılar. Ancak bu bilgiler 1996’ya kadar kimse tarafından bilinmiyordu. Bu yıldan sonra ise kamuoyuyla paylaşıldı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak