14.09.2017 12:39 | Son Güncelleme:
AA

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş Çin'de

Kültür ve Turizm Bakanı Numan KurtulmuşIrak'ın  kuzeyinde 25 Eylül'de yapılması planlanan referanduma ilişkin "Ortadoğu'da  Müslümanlar, halklar bu kadar çok bölünme, ayrışma içindeyken buradan istifade  eden en önemli ülke İsrail'dir." dedi.

Çin'in ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm  Örgütü (BMDTÖ) 22'nci Genel Kurul Toplantısı'na katılmak üzere Çıngdu kentinde olan Bakan Kurtulmuş, TRT ve AA muhabirlerine açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, "Ortadoğu'da Müslümanlar, halklar bu kadar çok bölünme,  ayrışma içindeyken, buradan istifade eden en önemli ülke İsrail'dir.  İsrail  kendi güvenliğini çok daha güçlü şekilde teminat altına almış oluyor. Bölgenin bu  paramparça yapısı maalesef bölgede en çok İsrail'i güçlendiriyor. Dolayısıyla  herkesin bunu düşünmesi lazım." diyerek Suriye, Irak ve Yemen'deki bölünme ve  ayrışmaların sonucundan da İsrail'in kazançlı çıktığını belirtti.

Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Lütfen bu referandum ya da Ortadoğu'da yeni ayrışma hesabı içinde  olanlar şu soruyu sorsun; 'Bu kadar çok ayrışma, bu kadar çok bölünme kimin işine  yarıyor?' Bu bölünmelerden kim istifade ediyor? Kim daha fazla stratejik birtakım  avantajlar elde ediyor.? Cevabı son derece açıktır... Biraz daha eskiye gidersek  Lübnan'daki iç savaşı kim kazandı? Cevabı çok açıktır... Lübnan'daki iç savaşı  İsrail kazanmıştır."

Suriye'deki vekalet savaşlarını da bölge halklarından hiçbirinin  kazanamayacağı vurgulayan Kurtulmuş, "Dolayısıyla bu referandumun Irak'ın  kuzeyindeki Kürt dostlarımıza da hiçbir faydası olmayacağını bir kere ifade etmek  istiyorum. Biz bu referandumun Kuzey Irak'taki dostlarımıza da bir faydası  olmayacağını başından beri söylüyoruz." diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, Ortadoğu halklarının tamamının, kısa vadeli siyasi  çıkarlar uğruna attığı adımların kendilerine  son derece olumsuz şekilde geri  döndüğünü görmesi gerektiğini ve Ortadoğu'da yakın tarihte meydana gelen ayrılma  ve bölünmelerin hiçbirinin bölge halkına faydası olmadığını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, bölgede çok sayıda ayrışmanın, çok  sayıda bölünmenin yaşandığı bir süreçten geçildiğine dikkati çekerek Birinci ile  İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş'tan sonraki gelişmelerde bütün dünyada  birleşme, bütünleşme yolunda birtakım fikirler geliştiğini ancak Ortadoğu'nun,  halklar arasında kavgaların, çatışmaların yaşandığı bir bölge haline  getirildiğini kaydetti.

"BÖLGE HALKLARININ GELECEĞİ, PARÇALANMAYI DEĞİL BÜTÜNLEŞMEYİ ZORUNLU KILIYOR"

Kurtulmuş, "Türkiye'nin ulusal menfaatlerinin ötesinde, bölgedeki  bütün halkların geleceği, daha fazla dağılmayı, daha fazla parçalanmayı değil,  daha fazla bütünleşmeyi zorunlu kılıyor." ifadesini kullanarak "Bu, Kürtler,  Türkler, Araplar ve Acemler için de en hayati zorunluluktur. Herkesin bunu tekrar  gözden geçirmesi lazım. Nasıl daha fazla ayrılırız değil, nasıl olur da bu  ayrılıklarımızı hızla kapatıp, daha çok iş birliği yaparız, bütünleşiriz bunun  üzerinde durmak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu referandumu yapacak olanları bir kez daha uyarmayı  kendinelerine vazife olarak gördüklerini belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bunun hakikaten o bölge halkı için bir faydası olmayacaktır. Bunu  yeniden düşünmeleri ve bu sevdadan vazgeçmeleri gerekli. Bu referanduma kimlerin  destek verdiğini görürseniz zaten bu söylediklerimin ne manaya geldiği çok daha  açık bir şekilde görülmüş oluyor. Bu referanduma destek verenlerin hiçbirinin  bölge halkları üzerinde de çok olumlu rüyalar gördüğünü, olumlu hesapları  olduğunu zannetmeyelim."

 

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0