Laz Kit filmi neden sadece 57 kişi tarafından izlendi?

3 Ocak 2020'de vizyona giren Laz Kit filmi bugüne kadar sadece 57 kişi tarafından izlenince olanlar oldu. Peki Laz Kit filmi neden gişede dibe çakıldı? Bu rekor rakam bize ne anlatıyor?

Laz Kit filmi neden sadece 57 kişi tarafından izlendi?

Bitmek bilmeyen komedi furyası

Bitmek bilmeyen komedi furyası

Yeşilçam'ın komedi furyası 2010'lu yıllarda tekrar hortlamıştı biliyorsunuz. Kutsal Damacanalar, Hababam Sınıfı yeniden çekimleri derken Recep İvedik serileriyle gişede muazzam rakamlar yakalanmıştı.

Garanti seçenek: Komedi

Garanti seçenek: Komedi

Hal böyle olunca birçok yapımcı, yönetmen için komedi filmi 'garanti' bir seçenek olarak kabul görmüştü. Gişede şansını deneyen Türk komedi filmlerinin birçoğu kendine has bir kitle yaratmıştı.

Bir devrin sonu

Bir devrin sonu

Şanslıyız. Bu devir artık kapanıyor gibi. Artık eskisi gibi garanti işler yok. Bunun en büyük kanıtı da 'komedi furyası'ndan kendine pay biçmek isteyen komedi filmlerinin artık dibe çakılabilme ihtimalinin gerçek olması.

Twitter'da trend oldu

Twitter'da trend oldu

3 Ocak'ta vizyona giren Laz kit filmi sadece 57 kişi tarafından izlenmiş. Hasılatı 904 TL. Korkunç düşük bir rakam. Twitter'da en çok konuşulanlar listesine girecek kadar düşük bir rakam hem de.

Hedef güldürmekten öldürmek olunca...

Hedef güldürmekten öldürmek olunca...

Filmin oyuncu kadrosunda Tuğba Özay ve Çılgın Sedat gibi ünlüler var. Amaç komedi. Fragmanını izleyince filmin güldürmekten öldürmeyi hedefleyerek klişeler klişesi havasına merhaba diyorsunuz.

Evet, izlemeden alay etmek kolay

Evet, izlemeden alay etmek kolay

Olağanüstü düşük gişe rakamları sonrasında filmin yapımcısı Zeki Akıncı, basına konuşmuş. Film çekimi boyunca ekipten 5 kişinin hayatını kaybettiğini paylaşan Akıncı, gişe faciasını şöyle özetlemiş: "Bize 11 salon verdiler. 7'sinde film izlenemez bile. Verilen seanslar saat 11:00-13:00 arasındaydı. İzlemeden alay etmek kolay."

Evet, Akıncı şu konuda haklı. İzlemeden alay etmek kolay. Ancak filmin fragmanı o kadar "Beni izleme" diyor ki, izlememek de elde değil ne yazık ki filmi.

"Küfürsüz komedi yaptım"

"Küfürsüz komedi yaptım"

Ve daha da önemli bir şey açıklamış Akıncı. Demiş ki: "Ben küfürsüz komedi yaptım. Ama bu ülkede küfürsüz film sanat sayılmıyor. Filmim sektördeki onlarca komedi filminin yüzde 90'ından daha iyi değilse kendimi köprüden atarım."

Bir filmin küfürlü olup olmamasının kaliteyle alakası ne peki sizce?

Komiklik sınırındaki iddia...

Komiklik sınırındaki iddia...

Evet, filmlerin yeterli miktarda salon bulamaması elbette hasılatı doğrudan etkiliyor. Keza salon saatleri de izlenilebilirliği etkiliyor. Ama bir filmin 15 gün gibi bir sürede sadece 57 kişi tarafından izlenmesi o kadar da kabul edilebilir bir durum değil ne yazık ki. Filmin başrollerinde Tuğba Özay ve Çılgın Sedat gibi 'sinema oyuncusu' olmayan isimlerin olması, "Bu film sizi çok güldürecek!1!1birçokbir" gibi -kötü anlamda komiklik- sınırında bir iddia taşıması kabul edilmesi gereken sıkıntılar.
 

'Cıvık komedi' doygunluğu

'Cıvık komedi' doygunluğu

Ama bütün bunların özetle anlattığı tek bir şey var bana göre: Küfürlü/küfürsüz fark etmiyor, artık 'cıvık komedi'ye acayip derecede doymuş durumdayız. Çıta yüksek. Cem Yılmaz'ın ya da Şahan Gökbakar'ın yeni filmleri bile beklentileri karşılayamıyorken Laz Kit gibi -en azından fragman itibariyle- dizi tadındaki bir filmin gişede yüksek hasılat yakalamasını beklemek de bir hayli iyimser tabii ki.

Cevabı çok basit

Cevabı çok basit

Laz Kit filmi neden sadece 57 kişi tarafından izlendi? Çok basit cevabı: Komediye doyduk. Ülkecek, milletçek artık komedi adı altında aşırı cıvık Türk filmlerine tahammülümüz bile yok. Bu, altı boşaltılan komedide artık yüksek bir standart beğeniye yaklaştığımızın en somut kanıtı. Beğenmeye beğenmeye daha seçici olacağız. Doğru bir yoldayız bana göre...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak