Sürekli iş başvurusu yapıyorum neden dönüş olmuyor…

Kâbus gibi günler, iş arayıp duruyorsunuz, ilanlara başvuruyorsunuz ama bir türlü başvurularınıza geri dönüş alamıyorsunuz, mülakata bile çağrılmıyorsunuz. Neden diye sorup duruyorsunuz kendinize ama bir cevap bulamıyor musunuz?

Bu yazımda amacım kesinlikle iş arayan kesimi eleştirmek ve İK uzmanlarını korumak değil öncelikle bunu belirtmek isterim. Ancak sizler iş başvurusu yaparken diğer dinamikleri de bilirseniz daha bilinçli hareket eder ve kendinizi geliştirip markanızı kuvvetlendirirsiniz. Madalyonunun diğer yüzünü bilmek size fark katacak, gelişmenizi sağlayacaktır.

İK profesyonelleri ve kurumlar İK politikalarında çok mu iyi? Hayır tabii ki… Her meslekde iyiler ve kötüler var. Kurumun başvurulara geri dönüş politikası farklı olabilir. Benim fikrim ise mutlaka bir şekilde iş başvurusu yapan her adaya geri dönüş yapılması yönünde.

İK tarafında süreç nasıl işliyor… İK uzmanlarının performansı açık pozisyonlarını doğru ve nitelikli profesyoneli bularak hızlı kapatmaları ile ilintili. İlan vermek ve mülakatlar dışında İK profesyonellerinin yürüttüğü başka süreçlerde var belki bilmediğiniz. Açık pozisyona ait yönetici ile iletişimde kalmak, ilanda yer alan detayların doğru ve eksiksiz olması için personel talep formunun peşinde koşmak,  ilanın yayınlanmasını sağlamak, mülakat davetleri, gelmeyen adaylardan dolayı kaybettiği vakitte yeni aday daveti yapmak, ilana başvurup randevusuz gelen adaylarla görüşmek, aday havuzunu oluşturmak üzere CV’leri incelemek gibi gibi…

Peki, İK profesyonelleri iş arama kanallarında iş ilanını yayınlandığında neler oluyor da sizi mülakata çağırmıyorlar? Neden tam da size göre olan ilana ait başvurunuzdan sonra size geri dönüş yapılmıyor bir zahmet. 

Mülakata çağrılmamanızın birkaç sebebi…

İlanda X bölgesinde oturan diye belirtilmiş ama hiç alakası olmayan başka bir ilde oturan adaylar başvurduğunda direkt eleniyor. Çünkü o ile maalesef henüz servis yoktur yani adres uygun değildir. Elenirsiniz...Eğer adres değişikliğiniz varsa uygun yedek CV’nizi kullanabilirsiniz.

İlanda işin niteliğine göre mezun olunan okul detayları belirtilir. Bu okulların birinden mezun olmadım ama bir şansımı deneyim ne de olsa benim bölümde istenilen bölümlere yakın gibi bir düşünceniz olabilir, filtreye takılırsınız. Eğer bu farklılığı kapatacak eğitimleriniz-sertifikalarınız var ise belirtin faydalı olur.

Yaş konusu işin niteliğine ve gerekliliklerine göre önemli olabilir İK uzmanları için. Saha da sıcak satış yapan ekibin yaş ortalaması 26 olduğu için 30 yaşını aşmayan yeni bir çalışan arıyordur ve ilanda belirtmiştir bu detayı. Olsun ben uyum sağlarım diye 37 yaşında işe başvurursunuz ve yine bir filtreleme ile elenirsiniz.

Kariyerinizi aldığınız eğitim ve becerileriniz dâhilinde değiştirmeye karar vermiş olabilirsiniz. Başvurduğunuz iş ile ilgili tecrübeniz yoksa elenirsiniz. Çünkü bu işe daha uygun başka adaylar vardır emin olun, elenirsiniz. Eğer tecrübeleriniz başvurduğunuz işe uygunsa bunu bir şekilde CV’de öne çıkarmalısınız ki mülakat daveti alın. İkna etmelisiniz.

İK uzmanı bir şekilde CV’nizi inceledi, harika haber. Sizinle telefonla iletişime geçecek telefonunuzu arıyor ama telefon numarası kullanılmıyor bir şekilde size ulaşamadı, elenirsiniz. Yedek telefon numarasını arıyor konudan anlamayan bir kişi açtı ve not almadı, mail attı siz okumadınız.  Daha ne yapsın İK uzmanları… CV’ de en güzel facebook profil fotonuz ve karizmatik eposta adresinizi kullanmıştınız halbuki. Sonra lütfen geri dönüş olmuyor demeyin…

Her CV gönderildiğinde veya ilana başvurduğunuzda mülakata çağrılmayabilirsiniz, çok normal. Filtreler kullandığında eğer bu ve benzeri eksikler varsa CV’niz görüntülenmeyebilir. İK uzmanlarına açık ilanları için yüzlerce hatta binlerce CV geldiğini düşünürsek çok da şaşılacak bir durum değil. İK uzmanının CV’nizin okumanızı sağlamalısınız. Öncelikle CV’niz güncel, sizi ifade edebilmeli ve mutlaka başvurduğunuz işe göre hazırlanmış bir CV olmalı.  Başvuru/ön yazı ile işe uygunluğunuzla ilgili gerekli detayları vererek, uygun olmayan durumları nasıl uygun hale getireceğinizi belirtebilirsiniz. (adres değişikliği gibi)

Diğer bir konuda İK uzmanlarına gönderilen iş başvuru ve CV paylaşım epostaları…

Tam çalışırken yeni posta uyarısı gelir ve eposta açılır.  İK uzmanları da yoğun bir şekilde çalışıyor tıpkı diğer profesyoneller gibi. Bomboş veya ekli CV’ yi dikkate alır mısınız diye yazılmış bir eposta. Ne kadar özenli duruyor bir düşünün…  Başvurulan pozisyon, kariyer hedefi, öz geleceğe dair bir açıklama yazısı vs. hiçbir şey yok. Gözden kaçabilir mi evet kaçar, daha şık ve doğru bir şekilde başvuran adayların arkasına geçer mi evet geçebilir mümkün… Tecrübelilerin CV’sinin değerlendirilmesi daha da zor çünkü birden fazla pozisyona uygun olabilir. Bu yüzden İK uzmanları ile iletişime geçerken yazışma kuralları dâhilinde özellikle başvurulan ilan, çalışabilecek pozisyonların belirtildiği bir ön yazı ile gönderilmeli. Epostanız içeriği sizin özenli bir profesyonel olduğunuzu hissettirir, tavsiyemdir.

Sosyal ağlarda da “iş arıyorum lütfen yardımcı olun, çok mağdurum. İş bulmamı sağlar mısınız?” içerikli paylaşımlar olabiliyor. İK uzmanı o sırada açık pozisyonu varsa ve unvanınız uygunsa hızlıca ilgilenebilir. Ancak bu tip detay içermeyen paylaşımlar bireysel markanız hakkında ne kadar güçlü bir etki bırakır, tartışılır. Nasıl anılmak istiyorsanız bunu hissettirecek şekilde iletişime geçebilirsiniz. Örneğin       “iş arıyorum ilgilenenlere CV’mi gönderirim yerine (profilime girip baksınlar demeden),” x-y-z konularında tecrübe sahibiyim, a-b-c gibi yetkinliklerim bulunmaktadır. Bu bilgi ve becerilerimi kullanabileceğim,  … sektöründe …. Pozisyonlarında çalışmak üzere iş arayışım mevcuttur” gibi odaklı bir şekilde duyurmak daha etkili olur.

Bu örnekler daha da artabilir veya kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Özetle

  • Profesyonel kimliğinizi iyi tanıyın ve iş başvurularınızı hedef ve niteliklerinize göre yapın.
  • CV’niz mutlaka becerilerinize ve hedefinize göre yedekli olsun. İlana uygun CV ile başvurun.
  • Eksik, görev tanımlarının, iletişim bilgilerinin yazılmadığı CV’ler kullanmayın.
  • İlanları iyi okuyun ve tam olarak iş tanımı ve nitelikleriniz uygunsa başvurun. İşinizi şansa bırakmayın güçlü yönlerinizi ve farklılıkları nasıl uygunlaştıracağınızı mutlaka ön yazıda, CV’de veya epostada uygun bir dille ifade edin.
  • Eposta atarken CV’nizi ad-soyadı-pozisyon dosya ismi ile gönderirken profesyonel kimliğinizi, tecrübelerinizi hangi pozisyonlar ve ilan için değerlendirilmesini istediğinizi vb. belirtin.
  • İste bu ve benzeri detaylar sebebiyle elenip gidebilirsiniz. İK uzmanları da işini yapıyor ve performansını göstermek zorunda ve onları da bir çalışan olarak anlamak gerekir. İK uzmanının gözünden bakarsanız sizde başvurularınızı daha etkili yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Öncelikle CV’nizi güncelleyin ve yedekleyin. Görevleriniz, yetkinlikleriniz vb. hedefe göre eksiksiz olsun
  • İlanları daha da dikkatli okuyun ve uygun olanlara başvurun.
  • Genel ön yazınız hazır olsun ve birde ilana göre ön yazınızı güncelleyin.

 

İK uzmanları CV’nizi ve başvurunuzu aldığına dair geri dönüş yapmalı mı, evet yapmalı. Sonuçta hepimiz birer değeriz.

KARİYERİNİZ PARLASIN

Kurumsal İK danışmanlık ve bireysel kariyer danışmanlık talepleriniz için esra@cvcheckup.com e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.

ESRA KEMER

CV ve Kariyer Danışmanı, İnsan Kaynakları Profesyoneli