Hayatımıza yeni giren 'interseksüellik' hakkında 5 şey

Geçtiğimiz günlerde 'interseksüel' olduğunu açıklayan Belçikalı model Hanne Gaby Odiele kafaları karıştırdı. "Bir de bu çıktı!" dedik! 

Nedir bu interseksüellik?

Aslında sandığınız gibi bir şey değil... 'İnterseksüellik', bir tür biyolojik bozukluk.
 

Hayatımıza yeni giren 'interseksüellik' hakkında 5 şey

4- Bazen kadınlar doğum yapmaya karar verdiğinde ya da bunun gibi durumlarda 'interseksüel' olduğunu fark edebiliyor.
 

<div>
4- Bazen kadınlar doğum yapmaya karar verdiğinde ya da bunun gibi durumlarda &#39;interseks&uuml;el&#39; olduğunu fark edebiliyor.</div>
<div>
&nbsp;</div>
18 yaşında vajina konstrüksiyon ameliyatı olan ünlü model, kendi yaşadığı sıkıntıları başkalarının yaşamaması, ailelerin gereksiz ameliyatlardan çocuklarını koruması gerektiğini düşündüğü için bu açıklamayı yaptığını kaydetti.
 

5- İnterseksin bir biyolojik cinsiyet olduğunu söyleyenler, bunu 'orta cinsiyet' ya da 'üçüncü cinsiyet' olarak da tanımlanıyor. 

5- İnterseksin bir biyolojik cinsiyet olduğunu s&ouml;yleyenler, bunu &#39;orta cinsiyet&#39; ya da &#39;&uuml;&ccedil;&uuml;nc&uuml; cinsiyet&#39; olarak da tanımlanıyor.&nbsp;
 
'İnterseks' olmanın büyütülecek bir şey olmadığını vurgulayan Hanne Gaby Odiele, “Eğer benimle baştan beri dürüst olunsaydı… Bunun bende bir travma olmasının sebebi dürüst olunmamasıdır" ifadelerini kullandı.
 

6- Ama bir kişinin biyolojik cinsiyetinin 'interseks' olması, toplumsal cinsiyetini kadın ya da erkek olarak tanımlamasına engel değil. 

6- Ama bir kişinin biyolojik cinsiyetinin &#39;interseks&#39; olması, toplumsal cinsiyetini kadın ya da erkek olarak tanımlamasına engel değil.&nbsp;
Birleşmiş Milletler verilerine göre, 'intersex' kişiler, dünya nüfusunun yüzde 1,7’sini oluşturuyor. 
 

1- Hem erkeksi hem kadınsı cinsiyet özelliklerine sahip kişilere 'interseksüel' deniyor.
 

<div>
1- Hem erkeksi hem kadınsı cinsiyet &ouml;zelliklerine sahip kişilere &#39;interseks&uuml;el&#39; deniyor.</div>
<div>
&nbsp;</div>
ABD’de yayımlanan USA TODAY gazetesine konuşan Hanne Gaby Odiele, 'inmemiş testis' denilen tıbbi durumla doğduğunu, kanser riski taşıması nedeniyle 10 yaşında ameliyatla yumurtalıklarının alındığını söyledi.
 

2- İnterseksüel olmak için çift cinsiyetli olmak gerekmiyor. 

2- İnterseks&uuml;el olmak i&ccedil;in &ccedil;ift cinsiyetli olmak gerekmiyor.&nbsp;
 
 
"Ameliyattan bir süre sonra çocuk sahibi olamayacağımı anladım" diyen 29 yaşındaki model, “Regl olmuyordum. Kendimde bir farklılık olduğunun farkındaydım” dedi.
 

3- İnterseksüeller hem erkek hem kadın özellikleri taşıyabiliyor.

3- İnterseks&uuml;eller hem erkek hem kadın &ouml;zellikleri taşıyabiliyor.
 
 
Tıbbi adı 'Androjen Duyarsızlığı' olan sendromla doğan Odiele, “Yaşadığımız bu zamanda ve çağda bunlardan bahsetmenin tamamıyla normal olması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
 

7- İnterseks bireyler kendilerini kadın veya erkek olarak tanımladığı gibi, bu kadın-erkek ayrımını tamamen reddedebiliyorlar da.

7- İnterseks bireyler kendilerini kadın veya erkek olarak tanımladığı gibi, bu kadın-erkek ayrımını tamamen reddedebiliyorlar da.
Güney Afrikalı atlet Caster Semenya da interseksüellerden. Atletizm Federasyonu tarafından 'cinsiyet testi'ne tabi tutulmuştu. 
 
Bu makaleye ifade bırak