Neden Adana’ya gitmemiz gerek?

Yaz aylarında sık sık şu haberleri görürüz “Adana’da termometreler 50 dereceyi gördü!”. O derece sıcak bir memleket Adana. Bu yazım tamamen kış ve bahar ayları için geçerlidir, lütfen yaz ayları için daha tecrübeli birine danışınız. Ülkemizin güzel köşelerinden biri de Adana’ya dair, 2 günlük gözlemleriz neticesinde sizleri bilgilendirmek istedik. Bakalım Adana’da neler var, ne yiyip ne içmeli, nereleri görmeli?

Neden Adana’ya gitmemiz gerek?

Taş Köprü, Arkeoloji Müzesi…

Taş Köprü, Arkeoloji Müzesi…

Adana tarihi çok eski devirlere kadar dayanıyor. Arkeoloji müzesinde tarih öncesi devirlere gidebilme şansımız var. Zaman içindeki yolculuğumuz Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya kadar uzanıyor. Başarılı bir arkeoloji müzesi var Adana’da. Sizi devirden devire taşıyor. Mesis ve Anavarza bölgeleri müzede tanıtılıyor. Özellikle Anavarza’da Anadolu’da bulunan en büyük antik kenti özelliği taşıyor. Bu bilgi oldukça şaşırttı. Ayrıca Roma dönemine kadar dayanan başka bir eser ise Taş Köprü. Binlerce yıldır Seyhan Nehri’nin üzerinde, insanların hizmetinde.

Büyük Saat’i görün

Büyük Saat’i görün

Adana için görülmesi gereken yerlerden biri de Büyük Saat ve çevresindeki dükkânlar. Ziya Paşa’nın 1882 yılında yaptırdığı Büyük Saat şehrin eski meydanlarından birisi. Ayrıca çevresinde tarihi dükkânlardan hediyelik eşya alabilirsiniz, özellikle de tespih.

Kebap yerken dikkat

Kebap yerken dikkat

Adana’da kebap yerken iki şeye dikkat edin. Birincisi kebap Adana için çok önemli, sakın diğer illerdeki kebaplarla karıştırmayın. Yani gidip de “Vallahi x şehirde yedim çok güzeldi, acaba burada da güzel midir?” diye bir cümle kurarsanız size ‘kırılırlar’. Bir de sipariş verirken acılı mı acısız mı belirtin. Çünkü, yeni bir bilgi öğrendik, Adana veya Urfa diye kebap ayrımı yok Adana’da. Kebap acılı veya acısız onlar için. Acılı isterseniz en başta belirtin, yoksa bizim gibi acısız yersiniz.

Portakal, mandalina, turunç…

Portakal, mandalina, turunç…

Adana’da ilginç bir şeyle karşılaştık, şehrin her yerinde turunç, mandalina, portakal ağaçları var. Yol kenarında, yol ortasında, devlet dairesi bahçesinde aklınıza neresi gelirse. Haliyle güzel bir görüntü oluşuyor şehirde. Gayet hoş bir çalışma.

Yürüyerek gezin

Yürüyerek gezin

Eğer Adana’yı tanımak istiyorsanız yürüyerek gezin. Şehir düz bir yere kurulduğu için gezmesi oldukça kolay. Sizi kesinlikle yormuyor. Böylelikle kaçırabileceğiniz bir yer kalmıyor. Tamamıyla kenti tanıyorsunuz.

Güler yüzlü halk

Güler yüzlü halk

Adana halkı oldukça sıcakkanlı. Akdeniz ikliminin getirdiği bir özellik belki de bu. Gelen misafirlere cömert davranıyorlar ve ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ayrıca Adana’yı çok seviyorlar, ellerinden geldikçe dış etkilerden korumaya çalışıyorlar.

Kınalı Eller ile tanışın

Kınalı Eller ile tanışın

Adana’nın son yıllarda adını duyurmaya çalışan bir de organizasyonu var; Kınalı Eller. Kendilerini kadınların üretime, sosyal çevreye, kültürel aktivitelere daha çok katılmasına adayan Kınalı Eller organizasyonu, Hilton’un da katkılarıyla adlarını tüm Türkiye’ye duyurmaya çalışıyor. Amaçlarını gerçekleştirmek için karşılarına çıkan zorlukları bir bir aşan bu güçlü kadınlar herkese ilham olmayı hak ediyor. Adana’nın Salmanbeyli köyünden başladıkları yolculuklarını dinlemenizi öneriyoruz.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak