Kompozit Burun Estetiği

Kompozit burun estetiği, rinoplasti ameliyatları ile burundaki doku eksikleri ve deri inceliğini gidermek amacıyla dolgu enjeksiyonundan da faydalanılmasıdır. Kompozit estetik yöntemi burun estetiğinin dışında meme estetiği gibi tekniklerde de destekleyici yöntem olarak kullanılmaktadır.

Rinoplasti ameliyatlarında, genellikle birincil burun estetiği ameliyatı sonrası görülen deformiteler örneğin dorsal septumun kalınlaştırılmasında yağ enjeksiyonu tekniğinden faydalanılır. Bunun dışında ilk doğuştan ya da sonradan oluşan bir travma sonucunda oluşan doku eksikliği ya da deri inceliği sorunlarında da dolgu enjeksiyonu yöntemi tercih edilebilir.

Burun estetiğinin başarılı sonuçlanmasında en önemli faktörlerde birisi de burun derisinin kalitesidir. Burun estetiği ameliyatları sırasında derinin kalitesi de özellikle yağ enjeksiyonu tekniğiyle düzeltilebilir. Böylece estetik ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlarla karşılaşma riski azaltılmış olur.

Yağ enjeksiyonu desteği
Otolog yağ enjeksiyonu uygulaması, burun estetiği cerrahisinde destekleyici yöntem olarak giderek daha sık kullanılmaktadır. Otolog yağ enjeksiyonu, kalıcı ya da yarı kalıcı enjekte yöntemi ile kullanılan güvenilir ve uygun bir alternatiftir. Birincil rinoplasti ya da ikincili rinoplasti ameliyatları ile kombine bir şekilde yağ grefti enjektesi tedavilerini kapsar. Yağ enjeksiyonu revizyon burun estetiğinde ilk ameliyat nedeni ile deforme olan cildin kalitesinin artmasını sağlar. Adipoz doku, hacim kazandırma ve cilt trophicity üzerindeki etkisi sayesinde güvenilir bir dolgu malzemesi olarak kabul edilir. Yağ enjeksiyonu burundaki tümsek, kemer ve asimetrik estetik sorunlarının düzeltmesi için kullanılır. Ayrıca burun dibine enjekte edilerek burun ucunu desteklemek de mümkündür.

Burun estetiğinde yağ enjeksiyonu tekniğinin kullanılması vücudun diğer bölgelerine ya da yüze kullanılmasından farklı değildir. Yağ enjeksiyonu tekniğinde çok delikli kanüller ya da 1,4 – 1,6 mm inceliğinde iğneler kullanılarak yağ parçaları burun bölgesine enjekte edilir. Kompozit burun estetiği ameliyatlarında, burnun ihtiyacına göre yağ enjeksiyonu tekniği ile beraber kıkırdak doku grefti nakli gibi tekniklerden de faydalanılabilir. Estetik ve rekonstrüktif cerrahi tedavilerinde otolog yağ grefti yeniden şekillendirmelerde yaygın olarak kullanılan etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

Otolog yağ enjeksiyonunda dolgu malzemesi liposuction yöntemi ile kişinin karın ya da uyluk bölgesindeki fazla yağ hücrelerinden elde edilir. Enjeksiyon yöntemi ile elde edilen santrifüj tekniği ile saflaştırılarak hazır hale getirilir. Burun estetiğindeki sorunlar cerrahi teknikler ile giderildikten sonra ardından burnun ihtiyacı olan bölgelere kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ enjekte edilir. Herhangi bir alerji riski taşımadığı için güvenilir bir şekilde burundaki estetik sorunların düzeltilmesine yardımcı olur.

Güzellik ve sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.guncelozturk.com