Geri Dön

Sıcak diyeti

Sıcak diyeti


Vücudun kaybettiği suyu yerine koymak için bol bol kayısı yiyin


       Son yılların en sıcak günleri herkesi bunaltıyor. Öldüren sıcaklara karşı beslenmenin önemli olduğunu belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Korugan, izlenmesi gereken özel diyet programını Milliyet 2000 için anlattı. Korugan’ın “sıcak diyetiönin öncelikli maddelerini “günde 3.5 litre su" ve bol miktarda “kayısı" oluşturuyor.
       Prof. Dr. Korugan, insan metabolizmasının idrarla atamadığı bir su kaybı yaşadığını vurgulayarak, “Bu terleme veya soluk alıp vermeyle gerçekleşir. Bunun toplamı, günde aşağı yukarı 800 cm3’dür. Çok sıcak günlerde bu miktar 2.5 - 3 katına çıkar. Kaybedilen bu suyu yerine koymak lazım. Bir de günlük, 1.200 cm3 sıvıyı idrarla attığımızı kabul edersek, toplamı 2 bin cm3’ü buluyor. Bu da, çok sıcak günlerde gün boyu, 3.5 litre suya ihtiyaç duyduğumuzu gösterir" dedi.
       Prof. Dr. Korugan, sıcakların daha önce kalp krizi veya beyin kanaması geçirmiş olanlar için çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

     Alkolden uzak durun
       Sıcaklarda, öğünlere eşlik etmesi gereken gıdaların başında kepekli veya siyah ekmek geliyor. Lifli gıdalar ile özellikle kayısı ve sebze yemekleri dışkılama düzenini de koruyor. Alkole gelince; büyük bir enerji kaynağı olduğu için önerilmiyor. Ayrıca, laktik asit üretimine yol açıp, kramplara neden oluyor. Alkol alındığında vücuttaki su kaybı hızlanıyor.

Özel beslenme programı

     Sabah kahvaltısı: Taze meyva suyu, peynir ve kızarmış ekmek, salatalık, domates. Kahve yok, çay da abartmamak kaydıyla olabilir.
     Öğle yemeği: Bir bardak ayran veya yoğurt (Tansiyon sorununuz yoksa tuzlu), zeytinyağlı sebze yemeği veya bir ızgara, meyve (Kayısı; potasyumdan en zengin meyve). Salata hem doyurucu hem de iyi bir alternatif.
     İkindi: Peynir ve galeta, ayran veya soda. Taze meyve suyu da olabilir. Karpuz ve şeftali de iyi bir seçim.
     Akşam yemeği: Sebze yemeği, yoğurt ve meyve. Tere, roka veya maydanoz salatası. Alkol iyi bir tercih olmaz. Bira veya şarap, iki kadehi geçmemeli. Gece, kayısı ve karpuz yenilebilir.

Vücudunuzu soğutun

     Aşırı su ve tuz kaybı, kalıcı zararlara yol açabilir. Doktorların önerisine kulak verin
     Prof. Serap Erdine
       Hava sıcaklıkları Diyarbakır, Şanlıurfa, Mersin, Antalya, İzmir, Girne ve İstanbul’da güneşde 47, gölgede 38 dereceye kadar yükseldi. Hayati organlarımıza kalıcı zararlar veren sıcak ve nemden, sadece kalp hastası ve yaşlı insanlar değil, hamileler, bebekler ve çocuklar da çok etkileniyor.
       İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Erdine, “Sıcaklardan en çok 60 yaş üstündeki kişiler, kalp, yüksek tansiyon hastaları, damar sertliği olanlar ve akciğer hastaları ile bebekler etkileniyor" dedi.
       Sıcaklarda mümkün olduğunca meyve, sebze yemenin son derece önemli olduğunu belirten, Prof. Dr. Erdine, çay, kahve, alkol gibi içeceklerden uzak durulmasını ve su, meyve suyu içilmesini önerdi. Erdine, “Aşırı yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durun. Mümkün olduğunca vücudunuzu soğutun" diye konuştu. Erdine hangi gurupların nasıl bir risk altında olduğunu da şöyle sıraladı:
     Yaşlılar: 60 yaşın üstündeki kişiler için en önemli risk faktörü, tansiyon yükselmesi. Yaşından dolayı zaten idrara az çıkan, üre oranı da sınırda olan bu insanların böbrek fonksiyonları azalır ve üre yükselir. Bir de potasyum kaybı olduğu için, kalp ritmi zarar görür. Kalbin çalışması bozulur. Ani tansiyon yükselmesi de, beyin damarlarına zarar veriyor. Bunun sonu, beyin kanaması olabilir.
     Çocuklar: En kolay su kaybeden grup. Aşırı sıcak yüzünden bir çocuğun ateşi hemen yükselebilir. Vücudu, su kaybeder ve kısa sürede kuruyabilir. Bu bir çocuk için ölümle sonuçlanabilecek bir tablodur.
     Bebekler: Aşırı su kaybı, bebekler için de çok vahim sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden, bebeklere incecik giysiler giydirilmeli ve bol miktarda su verilmeli.
     Şeker hastaları: Bu hastalıkla yaşamak zorunda kalan insanlar, zaten su kaybetmeye yatkındırlar. Şeker hastasının metabolizması, sıcaktan çok olumsuz etkilenir. Böbrek fonksiyonları çok kolay bozulur ve şekerleri çok kolay yükselir. Sıcak stres kaynağıdır. Şeker hastası, strese böyle cevap verir.
     Hamileler: Fazladan bir can taşıyan ve gebeliğin getirdiği ekstra problemlerle boğuşan hamile bayanların kan hacmi, gebelik sırasında 500 cm3 artar. Bu durum onları çok zorlar ve gebelik tansiyonu denilen riskli bir duruma yol açar.
     Yüksek tansiyonlular: Bu kişilerin zaten tansiyon sorunu olduğu için, sıcak ve nem en çok onlara zarar verir. Metabolizmaları, aldosteron hormonuyla yakın ilişkidedir. Böbreküstü bezinden salgılanan ve vücuttaki suyu ve tuzu tutan özel bir hormon olan aldosteron, hipertansiflerin kanında dolaşmaya başlayınca, tansiyonları daha da yükselir.
     İshal veya grip olanlar: Sıcak hava, bu durumdaki insanları da çok kötü etkiliyor.

Kim ne yemeli?

       Prof. Dr. Serap Erdine, aşırı sıcaklardan en çok etkilenen risk gruplarının alması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
     Şeker hastaları: Şeker hastaları aslında her zaman yiyeceklerine dikkat etmelidir. Ancak aşırı sıcaklarda uyguladıkları diyete daha fazla bağlı kalmalılar. Ayrıca su kaybının yaratabileceği tahribat bu kesim üzerinde daha fazladır. O nedenle çok miktarda su içmeliler.
     Kalp ve yüksek tansiyon hastaları: Özellikle aşırı yağlı gıdalardan uzak durmalılar. Aşırı sıcaklara bağlı olarak hiper tansiyonlu hastaların tansiyonlarında ani düşme ve yükselmeler görülebilir. O nedenle kalp ve tansiyon hastaları ağır hareket etmeye, efor sarf etmemeye özen göstermeliler. Bu hastalar, ağır yük kaldırmamalı, hızlı hareket etmemeli, eğer çalışıyorlarsa çalışmamalıdırlar.
     Yaşlılar: Kalp ve tansiyon hastaları için önerilenler yaşlılar için de geçerli. Bu kesim de efordan kaçınmalı, su kaybını önlemelidir. Yaşlılar, özellikle yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınmalıdır.
     Bebekler ve çocuklar: Bebekler sıvı kaybını ifade edemedikleri için anneler çok dikkatli olmalıdır. Bebeklerin su kaybına uğramamaları için özen gösterilmeli, çocuklara da taze meyve ve sebze yedirilmeli. Özellikle bebeklere günlük yemek yedirilmesi çok önemli. Çünkü bebekler bekletilmiş yiyecekler içinde üreyen bakterilere karşı çok hassastırlar.
       Bu arada taze meyve ve sebzelerin de çok iyi yıkanması
       başka salgın hastalıkların oluşmaması açısından
       önem taşımaktadır.
       Hamile kadınlar: Hamile kadınlar da aşırı sıcaklarda efor sarf etmemeye özen göstermeliler. Su kaybını giderecek sulu gıdalar almalı, hafif ve sık yemek yemeliler.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yabancılarla ilgili konularda hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Olaylara karşı bakış açınızda daha esnek olabileceğiniz bir gündesiniz. Akademik konularla ilgileneceğiniz zamanlar söz konusu. Bugün uğraşacağınız işlerde dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. Başarılı olmak için çok çaba sarf etmeniz gereken zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hayatınızda endişe duyduğunuz konular gündeme gelebilir. Ortaklı konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içinde size kriz çıkarabilirler. İş hayatınızda dikkatiniz dağınık olabilir. Mücadele gereken konulara karşı daha özverili davranmanız gerekebilir. Başarı için daha çok çaba sarf etmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularda bugün hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Düşüncelerinizde, fikirlerinizde çok esneksiniz. Dikkatsiz tutumlar içinde olabilirsiniz. Bu da karşınızdakini incitmenize neden olabilir. Tepkilerinize dikkat etmenizde fayda var. Mesleki konularda hedeflerinize daha kolay gidebileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde hareketli zamanlar geçirebilirsiniz. Çalışma hayatınıza esneklik getirmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerine doğru çalışma hayatınızda en iyisini yapmak için kendinizi yıpratabilirsiniz. Gelecek yönünde yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Bugün kardeşlerinizle geçireceğiniz keyifli zamanlar var. Yakın çevrenizle ilgili yeni haberler alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmekte zorlanmayacağınız bir gündesiniz. Hayal gücünüzü kullanacağınız işlerle ilgilenmek size keyif verecektir. Zevk aldığınız konulara eğilebilirsiniz. Akşam saatlerinde mesleki konularla ilgili planlar yapma ve yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Başarı için çok çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aile hayatınızla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Eskilere ait konular gündeminizi etkileyebilir. Dağınık olacağınız zamanlar söz konusu. Küçük kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Babanız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Mesleki konularda işleri tamamlamak için büyük bir özveriyle çalışacaksınız. Yeni kararlar almak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda eğitimleri planlayarak geçireceğiniz bir gün olabilir. Esnek düşünce yapınızla her işin kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Hayaller dünyasına dalıp işlerde dikkatsizlik yapmamaya özen göstermelisiniz. Akşama doğru çalışma hayatınızda zirvede kalmak için yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Harcamalarınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Esnek düşünce yapınız sayesinde kolayca işin içinden sıyrılabileceğiniz durumlar söz konusu. Bugün imzalayacağınız işlerde dikkatinizi toplamaya özen göstermelisiniz. Mesleki konularda başarı için çok çalışacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önemli olan konularda daha hareketli olacağınız bir gündesiniz. Hayaller içinde dağınık bir gün geçirebilirsiniz. Kişisel hassasiyetler ön plana çıkabilir. Gelecek yönünde planlar yapmak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde meslek hayatınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Alternatif planlar yapmak için iyi bir zaman olabilir sizin için.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde bilemediğiniz konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.  Gizli kalmış olaylara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Hayallere dalıp işlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Dikkatsizliğiniz yüzünden işlerde aksamalar yaşanabilir. Akşam saatleri işlerinizi toparlamak için daha verimli zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Geleceğinizle ilgili konularda yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte fikir alışverişi yamak size keyif verecektir. İş hayatınızla ilgili aldığınız destekler işinize yarayabilir. Üstlerinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde mesleki konularla ilgili tamamlanma yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili koşullar gündeminizi etkileyebilir. Düşüncelerinizle etrafınızdakileri etkilemek isteyebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak yaptığınız işler yaratıcılığınızı arttıracaktır. Hayatınızdaki otorite figürleriyle görüşmeler yapabilirsiniz. Meslek hayatınızda mücadele gerektiren koşullar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber