Geri Dön

Zeynep Çatal - Röportaj

Yeni röportajımız, yaklaşık iki senedir, Ankara’da açtığı “Zeynep Çatal Workshop & Boutique” isimli atölyesinde kişiye özel tasarımlar yapan Zeynep Çatal. Gece kıyafetleri günlük pantolonlar, gömlekler ve şık yakalar hazırlayan Çatal ile hem ürünlerini, hem tasarım hikayesini hem de Ankara’lıların moda anlayışını konuştuk..

Zeynep Çatal - Röportaj

- Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bilkent Üniversitesinde Arkeoloji ve Sanat Tarihi eğitimi aldıktan sonra İngilizce-Türkçe çevirmenlik bölümünü bitirdim. 27 yaşındayım. Bir tarafım daha interaktif, mobil, konuşkan, eğlenen ve daha deli dolu, diğer tarafımsa daha sakin, daha stabil, düşünen ve irdeleyen. Sevdiğim insanlar ve sevdiğim şeylerin benim için değişmesi çok zor yani daha gelenekçi ve sabit biriyim. Parapsikoloji ve psikoloji üzerine okumaktan ve düşünmekten keyif alıyorum. Tasarımın yanı sıra fotoğrafçılıkla ve dekorasyonla ilgileniyorum. Hayatımdan da son derece memnun ve tatminim.

- Tarzınızı nasıl betimliyorsunuz?

Klasik bir tarzla modern yaşamı birbirine entegre ettiğim, hissettiğim anın enerjisiyle ilham aldığım eklektik bir tarzım var diyebilirim. Kimi zaman sakin renklerden oluşan dantel detaylı tasarımlar kimi zaman rengârenk, cıvıl cıvıl neşeli ve modern dizaynları bir arada görebilirsiniz.

- Tasarım yapmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?

Tasarımın insanın içinden geldiğini düşünüyorum. Kendinizi daha iyi tanıdıkça, içinizdeki yetenekleri gün yüzüne çıkartabiliyorsunuz. Bu süreçte böyle başladı. Önce tasarımlarımı kendim için yaptım. Daha sonra Tekstil sektöründe olan değerli babamla bir süre çalıştıktan sonra kendime ait bir markam oldu.

- “Zeynep Çatal Fashion Workshop & Botique” i yaratım sürecinizden biraz bahseder misiniz?

Eğer kararlıysanız, biraz da cesaretle kısa sürede ilk adımı atabilirsiniz. Zeynep Çatal Workshop & Boutıque’ in oluşum sürecide kısa sürede rengârenk gerçekleşti. İlk tasarımlarımı profesyonel bir şekilde kendi atölyemde ve kurduğum ekiple oluşturmak son derece keyifliydi.

- İlham kaynaklarınız neler?

Duygularımı harekete geçiren her dış unsurun yanında tarih ve farklı kültürler. Arkeoloji ve Sanat Tarihi eğitimi aldığım dönemde, günümüzün tarihin bir yansıması olduğunu fark ettim. Okuduğum ve gördüğüm şeylerden çok etkilendim. Kısacası ikinci kez baktığım her şey ilham kaynağım diyelim.

Zeynep Çatal - Röportaj

- Şu anki müşteri profiliniz, ulaşmayı amaçladığınız hedef kitlesi ile örtüşüyor mu?

Tasarımı profesyonel olarak iki senedir yapıyorum. Çok uzun bir süre olmamasına rağmen, hedeflediğim kitleyle çok keyifli işler yaptığımızı söyleyebilirim. Bu süreçte yepyeni insanlarla ve onların bambaşka tarzlarıyla tanışmak, başladığım gün koyduğum hedeflerin de değişmesine sebep oluyor. Çok daha keyifli ve eğlenceli çalışmaların beni beklediğini hissedebiliyorum ve bu yüzden heyecanlıyım.

- Müşterileriniz tasarımlarınızı, daha çok gece mi gündüz mü kullanmak amacıyla size başvuruyorlar?

Benim tasarımlarımda açıkçası belirli bir kısıtlama yoktur. Herhangi bir tarzda, günün herhangi bir saatinde giyebileceğiniz kıyafetler sürekli olarak dikilip, atölyemde yerini alıyor. Örneğin, gece kıyafeti için gelen bir müşterim o sırada gördüğü günlük bir pantolonu veya bir gömleği de deneyip, alabiliyor. Dolayısıyla, müşterilerim hayalindeki tasarımı bulup, ihtiyacına göre gece veya gündüz kullanabiliyor.

- İnsanların tasarımlarınıza nasıl tepkiler göstermesini bekliyorsunuz?

Çoğu müşterimle çalışmalar sırasında sıcak ilişkiler kuruyoruz. Ertesi gün kendilerinden telefon almak, kendilerine yapılan iltifatları bana anlattıklarını duymak ve ses tonlarındaki mutluluğu hissetmek beni yeterince mutlu ediyor.

- Haute Couture olarak çalıştığınızı biliyoruz; ilerde koleksiyon hazırlamayı düşünüyor musunuz?

Evet böyle bir planımız var ve çok yakında koleksiyon tarihimizi duyuracağız.

- Erkek müşterileriniz butiğinizi nasıl keşfetti?

Daha öncede bahsettiğim gibi tasarımlarımda herhangi bir kısıtlama yok. Sanıyorum kulaktan kulağa yayıldı. Erkek kıyafetleri tasarlamayı seviyorum, bence erkeklerin de tasarım kıyafetlere çok büyük ilgisi var. Yakın zamanda erkeklerinde kadınlar kadar moda takipçisi olacağını düşünüyorum.

Zeynep Çatal - Röportaj

- Atölyenizde tasarladığınız elbiseleri online olarak siteniz üzerinden satışa çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Bu konuda çalışmalarımız var, kısa bir süre sonra online satış yapıp, ulaşamadığım birçok noktaya ulaşmayı hedefliyorum. Şu aşamada http://zeynepcataldesign.blogspot.com/ adresinde çeşitli tasarımlarım yayınlanıyor. Ankara dışından tasarımlarımla ilgili talepler almaya başladık. 

- Takip ettiğiniz ve tarzını beğendiğiniz ya da birlikte çalışmak istediğiniz tasarımcılar yerli/yabancı kimler?

Preen, Jason Wu, Zuhair Murad, Derek Lam, Michael Kors.

- Kişisel olarak giyim konusunda hazır giyim markalarını mı yoksa tasarımcıları mı tercih ediyorsunuz?

Genelde kendi kıyafetlerimi giyiyorum ama eğer beğendiğim tasarımlar olursa tabii ki alıyorum ve basic ürünler için de hazır giyimi tercih ediyorum.

- İstanbul’dan bağımsız bir tasarımcı olarak, bize biraz Ankara’lıların moda anlayışından bahseder misiniz?

İstanbul bir dünya şehri ve bence dünyada modayı en iyi takip eden şehirlerden biridir. Bu anlamda daha cesur, daha yaratıcı ve daha özgün çalışmaların insanlar tarafından kolaylıkla talep edildiğini düşünüyorum ve bu yüzden Ankara ve İstanbul’u birbiriyle kıyaslamak zor, ancak Ankara da moda anlamında yeniliklere çok açık ve modern tarzları hızlı benimseyebilen bir yapıya sahip.

- Planlarınız arasında ilerde İstanbul’da da tasarımlarınızın satışa sunulacağı bir butik ya da oluşturacağınız ekip ile atölye açmak var mı?

Açıkçası Zeynep Çatal’ın Avrupa’da tanınan bir marka olması benim en büyük hayallerimden biri ve bu hayali gerçekleştirebilmek içinde ikinci adımı İstanbul’da atmamın iyi olacağını düşünüyorum, bu konuda da çalışmalarımız sürüyor.

Zeynep Çatal - Röportaj

- Markanız ile yurtdışına açılmayı düşünüyor musunuz?

Yukarda da söylediğim gibi bu benim uzun vadeli en önemli hedeflerimden biri.

- Moda haricinde ilgi alanınızda başka çalışmalar var mı?

Dekorasyon ve fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Moda çekimlerimi de büyük bir zevkle çoğu zaman kendim yapıyorum. Dekorasyon alanında da hedeflediğim bazı çalışmalar var. Çok yakında bundan da haberiniz olacaktır.

- Son olarak, en büyük hayaliniz nedir?

Açıkçası hayallerim yaşım ilerledikçe değişiyor. Eskiden daha somut ve kısa vadeli şeyler peşindeyken artık daha soyut ve daha kalıcı ve daha uzun vadeli mutluluklar peşindeyim. İşimde başarılı olmak dışında kalabalık bir aile kurup, yoluma, sevdiklerimle, huzurla ve sağlıkla devam edebilmek en büyük hayalim..

Röportaj; Selin Çetinkaya

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yeni ufuklara açılmaktan heyecan duyacağınız zamanlar var. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akademik konularla ilgilenebilirsiniz. Yolculuk yapmak için yeni planlar yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yapacağınız programlar size keyif verecektir. Akşamüstü saatlerinde yaşayacağınız kafa karışıklığına dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz konular gün yüzüne çıkabilir. Bugün yabancılarla ilgili konular sizi krize sokabilir. Parasal konularınızla ilgilenirken daha dikkatli olmalısınız. Duygusal yönden bağlayıcı konular söz konusu olabilir. İşle ilgili değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde hata yapma riskiniz daha fazla olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle birlikte yolculuklar planlayabilirsiniz. Bugün evrensel konularla ilgilenmek ve bu konular hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinde denge ve uyum arayışı içinde olmak size iyi gelecek. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili dalgalanmalar olabilir. Fazladan almanız gereken sorumluluklar olabilir. Akşam saatleri duygu karmaşası yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir.  Hareketli bir gündesiniz. Yetiştirmeye çalıştığınız sorumluluklarınız gün içinde sizi krize sokabilir. İşte beraber olduğunuz kişilerle ilişkileriniz de dalgalanmalar yaşanabilir. Öğleden sonra tepkilerinizde dikkatli olmanız gereken zamanlar olabilir. İşlerinizde hata yapmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün zevk aldığınız konularla ilgilenecek zaman yaratabileceksiniz. Hobilerinizle ilgilenmek size çok iyi gelecektir. Kendinizi geliştirmek için hareket halinde olabilir, yolculuklara çıkmak için planlar yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Akşam saatlerinde fikirlerinizi netleştirmekte zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ailenizle ilgili sorumluluklar alma durumunda kalabilirsiniz. Bu durum iş hayatınızda aksaklıklara neden olabilir. Planlarınızda değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Hareketli bir gündesiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızda verilmesi gereken konuları geç saatlere bırakmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatında hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Yakın çevreniz ile haberleşmeleriniz fazla olabilir. Kendi düşüncelerinizi yaymak isteyeceğiniz ve inandığınız şeyleri savunacağınız bir gündesiniz. Bugün yapacağınız sözleşmeleri geç saatlere bırakmamaya çalışın. Dedikodulara fazla kulak asmadan işlerinizle ilgilenmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Yapmak istediğiniz tatiller için tahmininizden daha çok parayı gözden çıkarmak isteyebilirsiniz. İşlerinizde başkalarından destek almak size iyi gelecektir. Kişisel yeteneklerinizi kullanacağınız olaylar yaşayabilirsiniz. Akşam saatlerinde kendinizi duygularınızın içinde boğulmuş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareketli bir gündesiniz. Sabah saatlerinizde işlerinizle ilgili yeni sorumluluklar alacağınız zamanlar olacaktır. İşlerinizi akşam saatlerine bırakmamaya çalışın. Kafa karışıklığından dolayı hata yapma riskiniz fazla olabilir. Gün içinde kişisel açıdan önem verdiğiniz konular gündeminizi etkileyebilir. Beslenmenize dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Etrafınızda bilemediğiniz konularla ilgilenmek durumunda kalacağınız bir gündesiniz. Olayların nedenlerini görmekte zorlanabilirsiniz. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili değişiklikler yaşayabilirsiniz. Günlük planlarınızı tekrar organize etmeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde yaşadığınız olayların etkisiyle duygu yoğunluğu içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Arkadaş gruplarınızla ilgili gelişmeler planlarınızı değiştirebilir. Yeni yolculuklar organize edebilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak, geleceğiniz için yeni ümitler doğmasına neden olabilir. İşle ilgili sorumluluklarınız artabilir. Endişelenmeyin, bu konuda başkalarından destek alabileceksiniz. Akşam saatlerinde hatalar çoğalabilir, dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatında kısmetlerin olduğu bir gündesiniz. Etrafınızdaki insanlarla düşüncelerinizi paylaşmak için güçlü bir istek duyabilirsiniz. Sabah saatlerinde planlarınızda değişiklikler olabilir. İş hayatınızda yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde düşüncelerinizin yoğunluğu, kafa karışıklığına neden olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber