Plastik poşetlerin ardından acilen 25 kuruş olması gereken 5 şey

Plastik poşetler 25 kuruş oldu ve tüketimler bakın bir anda nasıl da azaldı. Artık herkes, bu konuyla ilgili kendince önlem geliştiriyor. Madem hepimizin 25 kuruşları bu kadar değerli, o zaman buyursunlar, "Keşke bunları yapanlar 25 kuruş vermek zorunda olsa da acilen bitse" dediğimiz şeylere bakalım.

Plastik poşetlerin ardından acilen 25 kuruş olması gereken 5 şey

25 kuruşa alışkanlıklar değişti

25 kuruşa alışkanlıklar değişti

Haberlerini muhtemelen bir yerlerde görmüşsünüzdür. Plastik poşetlerin kullanımı, ücretli satılmaya başlamasından itibaren yüzde 75 oranında düştü. Bu, müthiş bir başarı. Fakat plastik poşetlerin çevreye zararını bu uygulama başlamadan önce de biliyorduk elbet. Ne var ki ücretli olması, poşet kullanmaktan vazgeçmemize hop diye yardımcı oldu.

Eh, madem 25 kuruşa tüm alışkanlıklardan vazgeçebiliyoruz, öyleyse artık yapmaktan gerçekten vazgeçmemiz gereken şeyler için de bu 25 kuruş kuralını getirsek, müthiş olmaz mı? 
 

1- TikTok videosu çekmek

1- TikTok videosu çekmek

Sosyal medyada korkunç kalitesiz içerikler üreterek ünlü olmaya çalışma çabalarının tamamını, TikTok özelinde konuşabiliriz. Kötüden kötü sosyal medya akımlarının en kötülerini bir araya getiren TikTok sayesinde hiç haberdar olmamamız gereken yaşamlardan haberdar olduk. Kimin akımı bu, bu onların akımı... Her bir TikTok videosuna 25 kuruş rica ediyoruz. Buyursunlar!

2- Toplu mesaj

2- Toplu mesaj

Bayram, kandil, herhangi bir özel gün... Ne olursa olsun artık toplu SMS yahut WhatsApp mesajı atmak için mesaj başına 25 kuruş ödemekle yükümlü olmalıyız.

Ne bir samimiyeti var ne bir anlamı var... Atılan mesajların bizden çaldığı tüm zamanı geri istiyoruz.

3- Hunharca sakız çiğnemek

3- Hunharca sakız çiğnemek

Otobüste, metroda, yolda, işyerinde, okulda, herhangi bir yerde yüksek ses çıkartarak sakız çiğnemek, acilen 25 kuruş karşılığında yapılabilecek hareketler listesine girmeli. Buna, toplumsal huzur ve kolektif akıl sağlığı için ihtiyacımız var.

4- Uzak akrabaların Facebook yorumları

4- Uzak akrabaların Facebook yorumları

Annenizin dayısının oğlu "İrfan çok büyümüşsün dayıcığım, annenlere selamlar, Adana da çok sıcak bu ara" yazarak ofiste iş arkadaşlarınızla beraber çekildiğiniz fotoğrafın altında gerginlik yaşamanıza neden olacak yorumlar yapması artık sinirinizi bozmaya başlamış olabilir.

Madem öyle, buyurun lütfen, bu da 25 kuruş olsun. Yorum başına uzaktan akrabalarımızı hep birlikte 25 kuruş ödemeye mahkum edelim. Bakın bakalım bir daha yapıyorlar mı?

5- Yürüyen merdivenlerin solunda durmak

5- Yürüyen merdivenlerin solunda durmak

Sosyal hayata, hızlı şehir yaşantısına adapte olamamak... Yürüyen merdivenlerin bir tarafının, acelesi olan insanlara ayrılması gerek. Ne var ki, bu böyle olmuyor ve merdivenin solunda illa birileri duruyor. İyi ama, tüm trafiği aksatmaya ne gerek var? Yürüyen merdivenlerin başında bekleyen zabıtalar merdivenin solunda duranlardan 25'er kuruş toplasa, müthiş bir yaptırım olur ve kolaylıkla her şey yoluna girer. Yapmayın...

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel 

Bu makaleye ifade bırak