10.09.2018 18:01 | Son Güncelleme:

AK Parti'den son dakika açıklaması: Görüşmeler her an olabilir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesine ilişkin soru üzerine Çelik, "Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bahçeli'nin takvimine göre bu görüşmeler zaten sürmektedir. Bugün yeni bir görüşme olur mu? Bu mümkündür." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Cumhur İttifakı geçen  dönemde son derece önemli Türk siyasetine kazanımlar getirmiştir, bundan  sonrasında da aynı kazanımları devam ettireceğine bir kuşkumuz yoktur.  Dolayısıyla Cumhur İttifakı'nın ilkelerine bağlılığımız sürmektedir." dedi. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel  Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde  gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından  düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Toplantıda kapsamlı bir şekilde yerel seçimlere dönük hazırlıkları ele  aldıklarını ve bu çerçevede çeşitli birim başkanlarının sunum yaptığını belirten  Çelik, ekonominin de gündemlerinde olduğunu, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Lütfi Elvan'ın da kapsamlı bir sunum yaptığını ifade etti.

Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un  sunumu sonrasında süreci gözden geçirdiklerini dile getiren Çelik, ekonomi  gündemi, siyasi meseleler ve yerel seçimlere dönük hazırlıklarının gözden geçirilmesine dair kapsamlı bir MYK'nın ortaya çıktığını bildirdi.

Ekonomiyle ilgili verileri, ekonomideki gelişmeleri, bugün ortaya  çıkan pozitif rakamlardan bir takım eleştirilere kadar her şeyi kapsamlı bir  şekilde değerlendirdiklerini vurgulayan Çelik, "Özellikle de yerel seçimlere  giderken sahadaki gelişmelerin nasıl olduğunu, arkadaşlarımız esnafımızla  çiftçimizle işçimizle yoğun bir diyalog içerisinde oluyorlar." dedi.

Bu doğrultuda çeşitli illerde yapılan temaslarda vatandaşların  ekonomik gelişmelere nasıl baktığı ve nasıl değerlendirdiğinin de sunumlarda ele  alındığını aktaran Çelik, "Büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki içinden geçmekte  olduğumuz sürecin bir takım sıkıntılara rağmen ne manaya geldiğini, bunu  aşabilecek kapasitemiz ve gücümüz olduğunu, gereken tedbirlerin alındığını  vatandaşımız net bir şekilde görmektedir ve hükümetimize desteğini  yinelemektedir, partimize desteğini yinelemektedir. Bugünleri de atlatacağız.  Önemli olan burada işleyen bir piyasa ekonomisine sahip olmamız, hükümetimiz  tarafından alınan tedbirlerin etkili bir şekilde uygulanması neticesinde  varacağımız sonuçların vatandaşımıza yansıyacağından hiçbir kuşkumuz yok." değerlendirmesinde bulundu.

"HALKIN GÜCÜ, VATANDAŞIN DESTEĞİ"

Ömer Çelik, en büyük güçlerinin halkın gücü ve vatandaşın verdiği  destek olduğuna değinerek, "Arkadaşlarımızın yaptığı temaslarda da bize dönük  olarak ilettikleri tavsiyeleri, eleştirileri, doğru buldukları noktaları, yanlış  buldukları noktaları, çeşitli sivil toplum örgütleri, vatandaşımızın çeşitli  kesimleri, esnaf ziyaretleri sırasında dile getiren bütün bu değerlendirmeleri  dikkatle inceliyoruz, dikkatle değerlendiriyoruz. Bunun neticesi olarak da parti  politikalarımızı oluşturmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcısı Yavuz'un da seçime dönük hazırladığı taslak  eylem planını Erdoğan'a ve MYK'ya sunduğunu dile getiren Çelik, kendilerinin bir  seçimden çıktıklarında seçimdeki eksiklikleri her açıdan gözden geçirdiklerini  anımsattı.

AK Parti olarak seçimden çıkıldıktan sonra dinlenmeden bir hafta, 10  gün içerisinde seçimde gördükleri tüm aksaklıkları tamamladıklarına işaret eden  Çelik, sanki 10 gün sonra seçim olacakmış gibi AK Parti Genel Merkezi'nin bütün  unsurlarıyla beraber seçime hazır olduğunu söyledi. Çelik, "Vatandaş odaklı  bakmanın, siyaset odaklı bakmanın doğal neticesidir bu. AK Parti Genel Merkezi  her zaman hazırdır." dedi.

Parti olarak normal zamanlarda yürüttükleri faaliyetleri seçim zamanı  yürüttükleri faaliyetler gibi hassasiyetle gerçekleştirdiklerini vurgulayan  Çelik, "Seçim zamanı geldiğinde de bu faaliyetler kendi mantığı içerisinde çok  olağanüstü bir durum yaratılmadan aynı şekilde devam ediyor ve gerekli neticeler  alınıyor. Önemli olan vatandaşın sesine kulak vermektir, toplumsal taleplere  duyarlı olmaktır. Bu çerçevede de geniş bir değerlendirme yapılmıştır. Çeşitli  birim başkanlarımız bu konulardaki görüşlerini sunmuşlardır. Genel Başkanımızın,  Cumhurbaşkanımızın talimatları alınmıştır." şeklinde konuştu.

Çelik, ekim ayı içerisinde AK Parti İstişare ve Değerlendirme Kampı  düzenleneceğini hatırlatarak, "Buna çok önem veriyoruz. Bu yeni dönemin ilk kampı  olacak. Bu siyasi meselelerimizin gündeme alındığı, siyasi meselelerimizin  değerlendirildiği, arkadaşlarımız arasındaki birlik, beraberliğin, kaynaşmanın  daha artırıldığı, politikalarımızın güncellendiği çok önemli bir platformdur, çok  önem veriyoruz." ifadesini kullandı.

"CUMHUR İTTİFAKI'NIN İLKELERİNE BAĞLILIĞIMIZ SÜRMEKTEDİR"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, bir gazetecinin, MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yerel seçimlere yönelik ittifak açıklamalarını  hatırlatarak, bu çerçevede alınan bir karar olup olmadığını ve bu süreçte  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'nin bir araya gelip gelmeyeceklerine yönelik  sorusu üzerine, Cumhur İttifakı'nın ilkelerine bağlılıklarını sürdürdüklerini  kaydetti.

Vatandaştan da olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Çelik, "Cumhur  İttifakı geçen dönemde son derece önemli Türk siyasetine kazanımlar getirmiştir,  bundan sonrasında da aynı kazanımları devam ettireceğine bir kuşkumuz yoktur.  Dolayısıyla Cumhur İttifakı'nın ilkelerine bağlılığımız sürmektedir." dedi.

Çelik, olası Erdoğan ve Bahçeli görüşmesine ilişkin de "Sayın Bahçeli  ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasındaki görüşmeler son derece verimli ve kendi  dinamiği içerisinde süren görüşmelerdir. Dolayısıyla Genel Başkanımızın,  Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bahçeli'nin takvimine göre bu görüşmeler zaten  sürmektedir. Bugünlerde yeni bir görüşme olur mu? Her an olabilir, bu mümkündür.  İstişare için bir araya gelinebilir. Bununla ilgili kendi takvimlerine göre,  liderlerin takvimine göre karar verilmektedir. Şu anda verilmiş somut bir karar  yok." diye konuştu.

İttifak konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çelik,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Değişik açıklamalar yapılıyor, o da şu; bir ittifakın sürmesi başka  bir şeydir, yerel seçimlerde bu ittifakın nasıl olacağına dair öne sürülen  fikirler başka şeydir. Bu açıdan baktığımızda ittifakın sürdüğünü açık net bir  şekilde vurguluyoruz, bu ittifaka önem verdiğimizi açık net bir şekilde  vurguluyoruz ama yerel seçimlere dönük olarak 'şu mekanizmaya karar verdik, bu  mekanizmaya karar verdik, şu yöntemle bir ittifak yapacağız, şu tarzla, şu siyasi  sitille bunu gerçekleştireceğiz' ya da 'şöyle bir mekanizma kurduk'  diyebileceğimiz bir durumda değilim. Bu ancak Cumhurbaşkanımızın, Genel  Başkanımızın ve Sayın Bahçeli'nin bir araya gelmesiyle birlikte şekillenecek bir  süreçtir."

Bu konuda partilerinin geleneklerinin açık olduğunu anlatan Çelik,  "Genel Başkanımız bu konuları partinin yetkili kurullarında tartışmaktadır,  gereken tekliflerle ilgili olgunlaşılmaktadır, sonra bir araya gelindiğinde  bunlar değerlendirilmektedir ve nihai bir karar verilmektedir. Dolayısıyla  liderlerin bir araya gelmesiyle ilgili olarak, her an mümkündür diyebilirim."  dedi.

Cumhur İttifakı'na verdikleri değerin ve bağlılıklarının sürdüğüne  dikkati çeken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şöyle devam etti:

"Ama bu yerel seçimlerde önümüzdeki günlerde nasıl bir mekanizmaya  dönüşecektir ile ilgili verilmiş bir karar yoktur, daha çok kamuoyuna yansıyanlar  birer fikir jimnastiği düzeyindedir, resmi görüşümüz bu çerçevededir."

"AF" AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,  "Af tartışmalarıyla ilgili  daha önce açıkladığımın dışında yeni bir değerlendirmemiz yok. Dolayısıyla daha  önce açıkladığımız siyasi görüşümüzü, pozisyonumuzu ve değerlendirmemizi aynen  koruduğumuzu söyleyebilirim." dedi. 

MHP'nin yerel seçimlerde 30 büyükşehirde ittifak açıklamasına ilişkin  soru üzerine Çelik, Cumhur İttifakı'nın yerel seçimlerde nasıl bir mekanizmaya  dönüşeceği konusunda verilen bir karar olmadığını belirtti.

Çelik, bu konunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bir araya gelmesiyle başlayacak süreç içerisinde  konuşulacağını ifade etti.

MHP'nin af teklifini de değerlendiren Çelik, "Bu somut af  tartışmalarıyla ilgili daha önce açıkladığımın dışında yeni bir değerlendirmemiz  yok. Dolayısıyla daha önce açıkladığımız siyasi görüşümüzü, pozisyonumuzu ve  değerlendirmemizi aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık  bu konuyu." değerlendirmesinde bulundu.

"DİPLOMASİ TARİHİNİN EN İLGİNÇ ZİRVELERİNDEN BİRİ OLDU"

Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Suriye sorunu" için gerçekleştirdikleri  üçlü zirveyi ise "diplomasi tarihinin en ilginç zirvelerinden biri" olarak  nitelendirdi.

Zirvenin başından beri canlı yayınlandığını anımsatan Çelik, bu  durumun ülkelerin hangi pozisyonda bulunduğunun görülmesini sağladığını  vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bütün dünya şunu gördü; baştan beri Suriye politikasını eleştirenler,  Türkiye'nin Suriye'de hangi gruplarla iş birliği yaptığı konusunda spekülasyon  içerisinde olanlar, kara propaganda peşinde olanlar masada en net bir şekilde  insani hassasiyetten yana tavır ortaya koyan, insani hassasiyet çerçevesinde  ateşkes önerisi de getiren Cumhurbaşkanımız, Türkiye olmuştur. Başından beri de  bu meseleye böyle bakılmıştır."

Çelik, insani hassasiyetin korunması ve meşru muhalefet ile  teröristlerin birbirine kasten karıştırılmaması için mücadele verdiklerini  belirterek, "Türkiye gerek diplomatik gerek diğer kanallardan istişarelerini  sürdürüyor. İran ve Rusya ile bu istişareler sürdüğü gibi aynı şekilde Cenevre  Süreci, Astana Süreci arasında köprü olma işlevini sürdürüyor." dedi.

"MİLLETVEKİLİ İRADESİ DEVRE MÜLK DEĞİL"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK  Parti'ye yönelik suçlamalarına ilişkin soru üzerine Çelik, CHP'nin İl Başkanları  toplantısının "ibretlik" olduğunu vurgulayarak, "Modern Türk siyasetinde bu kadar  vahim cümlelerin bir araya getirildiği bir değerlendirme bir kere daha zor  bulunur diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin FETÖ'nün işgal girişimiyle olağanüstü bir durumla karşı  karşıya kaldığını ve bu duruma olağan tedbirlerle cevap verilemediğini dile  getiren Çelik, bu çerçevede olağanüstü halin ilan edildiğini, ülkenin buna  ihtiyacı olduğunu ve başvurulduğunu anlattı.

"FETÖ'nün yurtdışındaki uzantıları bu darbe girişimini meşrulaştırmak  için, kendilerinin bu darbedeki rolünü sulandırmak için sürekli olarak 'kontrollü  darbe' ve benzeri argümanlar ileri sürüyorlar. Bunun içerde tercümesi ve  taşıyıcılığını Cumhuriyet Halk Partisi yapıyor. Biz bu literatüre aşinayız."  diyen Çelik, 1960 darbesinden sonra CHP'nin oluşturduğu bütün siyasi külliyatın  darbeyi meşrulaştırmak, darbeyi rasyonelize etmek, meşru hükümetin yanlışlarını  saymak ve meşru hükümetin bu darbeye "niye müstahak" olduğu şeklindeki gayri  ahlaki bir takım argümanları beslemek şeklinde olduğunu söyledi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, CHP'nin bu yaklaşımının bugün de aynı şekilde  sürdüğünü aktararak, şunları kaydetti:

"Yüz tane cümle kuruyorlarsa, bunlardan 3-5 tanesi FETÖ'yü eleştiren  cümlelerdir, özellikle Sayın Kılıçdaroğlu'nun cümleleri. Geri kalanın hepsi  hükümete yönelik eleştirilerdir. Sayın Kılıçdaroğlu'nun ağzından etkili ve güçlü  bir şekilde FETÖ ile nasıl mücadele edileceğine dair daha şimdiye kadar hiç kimse  bir şey duymamıştır. Eğer birisi 15 Temmuz'a 'darbe girişimi' derken, 20 Temmuz'a  'darbe' diyorsa, Fetullahçı Terör Örgütü ile meşru hükümeti aynı düzlemde  algılıyor demektir. Biz bu yaklaşıma 'Yassıada zihniyeti' diyoruz. Yassıada  zihniyeti de aynı şekilde darbe mantığını meşru hükümetin varlığından daha üstün  gören bir zihniyettir. Yassıada zihniyeti aynen devam etmektedir. Siz olağanüstü  hali, başka uygulamaları eleştirebilirsiniz ama FETÖ'nün yaptığına 'darbe  girişimi' derken, hükümetin meşru mekanizmalarına başvurduğu ve FETÖ'ye karşı  kullandığı bir tedbiri 'darbe girişimi' diye algılıyorsanız, darbeyi rasyonelize  ediyorsunuz demektir. Aynı 60 ihtilalinden sonra CHP külliyatının omurgasını  oluşturan mantığı devam ettiriyorsunuz demektir. Veyahut da darbeye mazeret ve  meşruiyet arıyorsunuz demektir. "

Ömer Çelik, Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısında Kuvayımilliye'ye atıf  yaptığını fakat yönetimin Kuvayımilliye ruhundan kopalı çok olduğunu ifade etti.

Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu, "(Dolar baronları)  diye bir şeyden bahsediyor. Daha sonra da 'Dava açın' diyor, Cumhurbaşkanımıza  hitaben birtakım çirkin ifadeler kullanarak. 'Dava açın, ben bunu ispat edeceğim'  diyor. Peki dava açacağız. İspat et bakalım, göreceğiz. Daha önce biliyorsunuz bu  tip konularda dava açtık ve sürekli olarak davaları kaybetti. Enteresan olarak  bir şey söylüyor; 'Açtığım bütün davaları kazandım' diyor. Kazandığı herhangi bir  davası yok." şeklinde eleştirdi.

"REKOR KIRMAK ÜZERE"

Kılıçdaroğlu'nun her sözünü, "Bunu yapmazsanız namertsiniz. Haysiyet,  şeref" gibi kavramları söyleyerek bitirdiğini kaydeden Çelik, "Sonuç olarak  kendisinin haksız olduğu ortaya çıkıyor ama hala bu kavramlarla ilgili cüretkar  ifadeler kullanmaya devam ediyor. Benim anladığım şudur; Sayın Kılıçdaroğlu'nun  bu kavramların ne anlama geldiği konusunda bir bilgisi yok. Bilgisi olsaydı  bunları böyle kullanmazdı. Bu derece basit kavramlar gibi ele almazdı." dedi.

Ömer Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu net bir şekilde görülmüştür; modern siyasi tarihimizin en üslupsuz  siyasetçisi olma rekorunu kırmak üzeredir. Bu kadar üslupsuz bir şekilde bu  kavramları kullanması, bu cümleleri kullanması ve haksız olarak ortaya çıkması  bunu net bir şekilde gösteriyor. Biz CHP tabanının daha iyisine layık olduğunu  düşünüyoruz. Türk siyasetinin de daha iyisine layık olduğunu düşünüyoruz.  Diktatörlükten ve tek adamlıktan bahsediyor. Diktatörlerin temel özelliği şudur;  kendi halklarına karşı tankın, topun, tüfeğin arkasına saklanırlar. Bizim Genel  Başkanımız ise 15 Temmuz gecesi halkı ile tankın, topun, tüfeğin önüne çıkmıştır.  O gün tankların kendisine yol açarak, güvenli geçiş imkanı verdiği kimdir? O da  Sayın Kılıçdaroğlu'dur. Bunları kullanırken de gerekli bilgiye, müktesebata sahip  değil."

Ömer Çelik, Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarında devamlı "Türkiye'ye  demokrasi getirmek"ten bahsettiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"15 milletvekilini bir yerden bir yere göndermeyi demokrasiye verdiği  önem olarak görüyor. Milletvekili iradesi devre mülk değildir. Milletin oyuyla  seçilmiştir. '15 tanesini gözü yaşlı bir şekilde gönderdim. Sonra tekrar bir  talimatla geri çağırdım.' Bu böyle 15 günlük devre mülk uygulamasına benzemez.  Bu, siyasette olmaz. Kullandığı kavramlara hakim olması lazım. Diktatörün  özelliği olarak 6 madde sayıyor. O altı maddeyi en somut bir şekilde göreceğimiz  dönemin kendisinin yönetim dönemi olduğunu söylemek isterim. Daha da vahimi  şudur; cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra değerlendirme yapacak. Kendi  cumhurbaşkanı adayını toplantıya çağırmıyor. Parti içinde imza toplanıyor, bu  iradeyi yok sayıyor. Bütün bunlar ortadayken parti içindeki demokrasi mantığı  ortadan kaldırılmışken tamamen başka bir mantıkla, vesayet mantığıyla bu iş  yürütülürken, gelip de bize demokrasiden bahsedecek bir hakkı, bir müktesebatı  olduğunu düşünmüyoruz."

"BU DAVA KENDİSİNE AÇILACAKTIR"

Bir gazetecinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dava açmak için avukatlarına çalışma talimatı  verip vermediğini sorması üzerine Çelik, "Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında şöyle bir  şey var. 'Sen döviz baronlarına hizmet ediyorsun. Ben bunu ispat edeceğim. Bana  dava aç ben ispat etmeye hazırım.' diyor. Biz de diyoruz ki söylediği bir yalanın  daha ortaya çıkması bakımından, madem bizi dava açmaya davet ediyor. Bizim bundan  çekinecek bir şeyimiz yok. Bu dava kendisine açılacaktır." diye konuştu.

Çelik, Kılıçdaroğlu'ndan bu konuda beklentileri olduğunu belirterek,  şöyle devam etti:

"Kendisi bunu da ispat edemezse, bir kere daha verdiği cümlenin  altında kalırsa delillendiremezse, kendisinin hangi sıfatla tanımlanması  gerektiğine artık kendisi karar versin. Biz başkalarına yönelik kullandığı bütün  sıfatları aynaya bakarak söylediğini düşünüyoruz. Ama bu son konuşma bardağı  taşırmıştır. Son derece gayri ahlaki bir konuşma yapıyor. Tamamen kendi duruşunu,  modern siyasi hayattaki üslupsuzluğunu örtbas etmek üzerine bir tavır içerisine  giriyor."

HDP milletvekili Garo Paylan'ın "Topyekün FETÖ'ye terörist muamelesi  yapmayı doğru bulmuyorum. Bir Ermeni bir şey yapmışsa ben bundan sorumlu muyum?"  ifadesinin sorulduğu Çelik, bu açıklamanın vahim olduğunu belirterek, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Bunun, Ermeni vatandaşlarımızı ve dünyanın her yerindeki Ermeni  vatandaşlarımızı inciten bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Ermeni kimliğiyle  Fetullahçılık kimliğini, FETÖ mensupluğunu aynı kefeye koyuyor. Biz FETÖ diyoruz,  bunun mensuplarından bahsediyoruz. Burada da karşı karşıya olduğumuz tablonun  münferit bir tablo olmadığını, ne kadar yaygın olduğunu, ordu içerisinde, polis  içerisinde başka alanlarda yaygın olduğunu görüyoruz. Birincisi Ermeni  kimliğiyle, Fetullahçı Terör Örgütü mensupluğunu aynı kefeye koymak büyük bir  cehalettir. Ermeni vatandaşlarımız başta olmak üzere dünyadaki bütün Ermenilere  hakarettir. Türkiye'deki Ermeni cemaatinin de bu FETÖ'ne karşı mücadelemizde  devletimizin ve hükümetimizin yanında olduğunu biliyoruz. Söyleyen kişinin  sözlerini hiçbir şekilde Ermenileri bağlamaz."

"BU ZİRVELER ÇOK BOYUTLU"

Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Şaban Dişli'nin  büyükelçi olarak atanmasını ve Üçlü Zirve'deki oturma planını eleştirmesinin  hatırlatılması üzerine, şöyle dedi:

"Bizim partimizde ve hükümette belirli bir protokol sırası vardır.  Buna göre oturulur. Dolayısıyla orada da aynı protokol sırası uygulanmıştır.  Sanki özel bir durummuş gibi algılıyor. Büyükelçileri, milletvekilleri  danışmanları var. Onlardan birine sorsaydı, bu rahatlıkla kendine söylenirdi. 'Bu  zirvenin gündemi şudur, şu bakanlar niye katılıyor.' diyor. Bu zirveler çok  boyutlu zirvelerdir. Çok boyutlu gündemler olur. Bütün gündemede kendisinin hakim  olması beklenmez. Protokol sıralaması rutin bir uygulamadır."

Büyükelçi atamalarının ise belirli tecrübeye sahip kişilerin bilgi  birikimlerine göre yapıldığına işaret eden Çelik, "Hem kendisi söylüyor bir  insanın kardeşi ya da başka bir sebeple yargılanmasının doğru olmayacağını sonra  aynı yargıyı kendisi ortaya koyuyor." ifadesini kullandı.

"KEPENK KAPATMA EYLEMİNİ DOĞRU BULMUYORUZ"

İstanbul'da bazı AVM'lerde mağazaların kiralarının dolarla ödenmesi  sebebiyle esnafın kepenk kapatma eylemi gerçekleştirdiğinin hatırlatılması  üzerine Çelik, Türkiye'nin dolarizasyona karşı aldığı tedbirler çerçevesinde söz  konusu mağaza sahiplerinin de bir tutum sergilemesi gerektiğini vurguladı.

Çelik, esnafın esasen doğru ama usul açısından yanlış tavır  uyguladığını belirterek, şunları aktardı:

"Kepenk kapatma eylemini kesinlikle doğru bulmuyoruz. Son derece  yanlış bulduğumuzu ifade ediyoruz. Türkiye'de piyasanın rasyonel bir şekilde  çalışması, piyasa zincirinin düzgün bir şekilde işlemesi en büyük gücümüzdür, en  büyük kuvvetimizdir. Kepenk kapatma da son derece yanlış bir eylemdir.  Dolayısıyla bir yandan AVM'lerin dolarla verdikleri kiralar konusunda adım  atmaları gerekir. İkincisi de bu kepenk kapatma eylemlerine rastlanılmaması  gerekir. Bununla ilgili gerekli görüşmeleri yaptık. İyi niyetli telkinlerde  bulunuyoruz. Ama tabii hukuken alınabilecek tedbirler de var. O tedbirleri de  almaya hazırız. Hiç kimse Türkiye'de kepenk kapatma, piyasayı belli açıdan bloke  etme gibi bir tavra girmesin."

"YUNANİSTAN'I SAYGIYA VE TANIMAYA DAVET EDİYORUM"

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Başkanlığı tarafından müftülere  yönelik hazırlanan kararname taslağını da değerlendiren Çelik, Yunanistan'ın  eskiden beri seçilen müftülerin hakkını tanımama gibi bir tutum içerisinde  bulunduğuna dikkati çekti.

Çelik, Yunanistan makamlarını müftülerin hukuki haklarına saygı  duymaya davet ederek, şunları kaydetti:

"Lozan Antlaşması'na, uluslararası sözleşmelere aykırı. Modern  dünyanın geldiği bu çerçevede Batı Trakya'daki soydaşlarımızın, Müslüman  kardeşlerimizin haklarını, hukuklarını hiçe sayan bir düzenlemedir. Yunan  makamlarının bundan vazgeçmesini bekliyoruz."

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 5Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy7