31.10.2018 11:53 | Son Güncelleme:
ANKARA (AA)

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı açıkladı! Öğretmenler için önemli karar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bütün öğretmenlerin  hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene  içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi  olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak." dedi.

Bakan Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisleri'nde  düzenlenen Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, tek tip,  zorunlu bir yabancı dil eğitimi yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir bakış  açısının önemini vurguladı.

Eğitim sürecinde yapılan uygulamaların doğurduğu sonuçların izlenmesi  gerektiğini belirten Selçuk, yabancı dil eğitiminin "bir ortak müfredat yap, aynı  ders saati sayısındaki aynı müfredatı bütün Türkiye'ye uygula" mantığıyla  yürütüldüğünü ifade etti. Selçuk, geçen günlerde "bazı kademe ve okul türlerinde İngilizce ya da  yabancı dil dersi zorunlu olmayabilir" ifadesini kullandığını hatırlatarak,  "Mesela bir çocuk ortaokul sona kadar yabancı dil dersini aldı ama sonra bir  meslek lisesinde belli bir alanda liseyi bitirdi. Hayatı boyunca da bir  vatandaşlık birikimi olarak ihtiyacı olan yabancı dilin dışında bir yabancı dil  ihtiyacı olmayabilir. Turizm lisesinin yabancı dil ihtiyacı farklı olabilir,  sosyal bilimlerde çok farklı bir yabancı dil stratejisi gerekebilir. Diyelim ki  niye sosyal bilimler lisesinde yoğun olarak belli çocuklarımız açısından İbranice  dersi vermiyoruz? Bizim günlük sorunlarımızın, tarihi sorunlarımızın İbranice ile  ilişkisi var mı? Elbette var. O zaman biz bunu da verebilmeliyiz. Yani herkese  tek tip zorunlu bir eğitim yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir yabancı dil  bakış açısından söz etmeye çalışıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

'KİM YABANCI DİLİ NİYE ÖĞRENİR'

Yabancı dil öğretme sistematiğinin dönüşümünün sağlanması gerektiğine,  bu konuda sadece ders saatinin konuşulmasının faydalı olmayacağına işaret eden  Selçuk, "Bu bir öğrenme ekolojisi. Bu öğrenme ekolojisinde çocukların yabancı  dile maruz kalma atmosferi nedir? Bu çocukların yabancı dille ilişkisinde,  kişiliklerinin, mizaçlarının ilişkisi, etkisi var mıdır? Kim yabancı dili niye  öğrenir? Bir ilişkisel gayesi mi vardır? Entelektüel bir tatmini mi vardır? Bir  mesleki amacı mı vardır? Bütün bu bireysel, kişiye dönük amacı gözetmeksizin  herkese tek tip bir yabancı dil eğitim öğretiminin sıkıntısından bahsetmeye  çalışıyorum." diye konuştu.

"2023 Eğitim Vizyonu" ile daha sahici bir atmosfer ve kademeler  arasındaki bağlantıları gözeten bir akış oluşturmaya çalıştıklarını belirten  Selçuk, bu omurganın kurulması, önceki aşamada yaşanan sıkıntının bir sonraki  aşamayı etkilediğinin görülmesi ve bunlara birbirlerini tamamlama fırsatı  verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Eğitim öğretim sürecinde, iyi öğretmenler yetiştirmenin önemine  değinen Selçuk, "12 Eylül'den beri bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadı ve  öğretmen okullarının dejenerasyonu ile birlikte 1970'lerdeki terör belası  nedeniyle dejenerasyonundan sonra bizim eski köy enstitüsü, öğretmen okulu,  yüksek öğretmen okulu geleneğimiz kırıldı. Biz bu geleneği bıraktık, bir eğitim  fakültesi modeline geçmeye çalıştık fakat bu da dokuya uymadı." dedi.

'TÜMÜYLE YENİDEN MODELLENECEK'

Selçuk, öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda Yükseköğretim Kurulu  ile birlikte çalışacaklarını, ani bir değişiklik olmadan belirli sayıdaki eğitim  fakültesinde yapılabilecek değişiklikleri ele alacaklarını ifade ederek, şunları  kaydetti:

"Dünyada bazı eğitim fakülteleri uygulama, bazıları araştırma  ağırlıklı. Biz de bazı eğitim fakültelerini öğrenme öğretme ağırlıklı, uygulama  ağırlıklı, eski öğretmen okullarının yeni versiyonu gibi kurabilir miyiz? Bunun  ilgili bir mutabakatımız var. Öğretmen yetiştirmenin kaynağına da bir şey yapmak  söz konusu olacak. Formasyon dediğimiz şeyin sistemi nasıl sıkıntıya soktuğuna  şahitsiniz, bununla ilgili bir takım çalışmalar olacak. Bütün öğretmenlerin  hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene  içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi  olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak."

Ziya Selçuk, bunun uzun soluklu bir maraton olduğunu vurgulayarak,  "Gün gün göreceksiniz, bu hafta, önümüzdeki hafta göreceksiniz, onlarca yenilik  gelecek. Hepsinin altyapısını kurmaya çalıştık. Hemen haftaya yeni uygulamalar  başlayacak ama bunlar sistemi rahatsız eden şeyler değil. Diyelim ki haftaya  ASELSAN ile protokol imzalayacağız. Savunma sanayi teknolojileriyle ilgili, lazer  optik ve benzeri konularda iş garantili lise açıyoruz. Bunun gibi onlarca  yüzlerce okul açacağız. Hemen kısa sürede açacağız. Bunun gibi çok sayıda  projeleri peş peşe göreceksiniz. Uzun soluklu derken birkaç sene bir şey  yapmayacağız anlamında söylemiyorum. Her gün yapacağız ama bunun verimi,  kaidesinin oturması açısında zamana ihtiyaç var." diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 20Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 3Kararsızım
  • 7Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy31