Tolkien'in ailesi neden biyografi filmini desteklemiyor?

J.R.R. Tolkien'in hayatına odaklanan biyografik filmle ilgili, Tolkien'in ailesinden "Biz bu filmi desteklemiyoruz" şeklinde bir açıklama geldi. Peki neden? 

Tolkien'in ailesi neden biyografi filmini desteklemiyor?

Edebiyat dünyasını değiştirdi

 Edebiyat dünyasını değiştirdi

Dünyanın en popüler yazarlarından biri, asla unutulmayacak bir efsanenin yaratıcısı... Tolkien, Yüzüklerin Efendisi ile birlikte hem fantastik edebiyatı boyutlandırdı hem de günümüz edebiyatının yolunu açtı. 

Fantastiğin değişimi, dönüşümü

Fantastiğin değişimi, dönüşümü

J.R.R. Tolkien, yazdığı her satırda, kelimenin tam anlamıyla dünyayı etkiledi. Takip eden süreçte fantastik edebiyatın tüm ürünleri, onun mutfağında pişenlerden hiç değilse bir lokma aldı. Yaratıcılığın, kurmacanın ve yazım dilinin kılavuz çizgileri hep onun adımları oldu.

Yarattığı evrenin genişlemesi

Yarattığı evrenin genişlemesi

Hobbit, Silmarillon, Yüzüklerin Efendisi gibi eserlerinin tamamı, elle tutulur ve gözle görülür birer efsaneye dönüştü. Bu eserlerin hepsi, tam kararında boyutlandırılmış, öncesi ve sonrası uzun uzun planlanıp düşünülerek ortaya konmuştu. Kendi elleriyle yarattığı evren, ancak Tolkien'in izin verdiği şekilde ve ölçüde esnetilip genişletilebiliyordu.
 

Filmlerle sonsuz popülerlik

Filmlerle sonsuz popülerlik

Bu nedenle, Yüzüklerin Efendisi serisinin sinema uyarlamasında olabildiğince aslına sadık kalındı. Hobbit'in filmleştirilmesi sürecinde işler biraz değişse ve ticari kaygılar öne çıksa da, sinema uyarlamalarında bir çizgi yakalandığını söyleyebiliriz. Bunun temel nedeni ise elbette Tolkien'in yazdığı metnin kunt yapısı ve eğilip bükülmeye gelememesiydi. Yarattı, yazdı ve bitirdi. 
 

Hayat değiştirenin hayatına bakış

Hayat değiştirenin hayatına bakış

Hayranlarının hayatını değiştiren fantastik romanların yazarı J.R.R. Tolkien'in hayatına duyduğumuz ilgi de filmlerden sonra arttı. Herkesin hayatnda yazdıklarıyla iz bırakan ve benzersiz bir profilin hayatına özellikle günümüzün koşullarında ilgi duyulmaması imkansız. Hollywood da buna kayıtsız kalamadı.

Biyografi filmi geliyor

Biyografi filmi geliyor

Günümüzde dünyanın her yanında büyük ilgi gören biyografi filmlerinden biri de Tolkien için çekiliyor. İsmi de Tolkien olan film, şimdiden büyük bir ilgi ile bekleniyor. 5 Temmuz'da vizyona girmesi öngörülen filmin yönetmeni, Tom of Finland filmiyle tanıdığımız Dome Karukoski. Tolkien, yazarın ağırlıklı olarak erken dönemlerine odaklanıyor. İyi niyetli bir proje olarak görülen filmle ilgili ilk kez endişe verici ama neden gerçekleştiğine emin olamadığımız tek haberi ise bu hafta duyduk. 

Aile neden desteklemedi?

Aile neden desteklemedi?

Tolkien'in varisleri, filmi desteklemediklerini ve esasen bu filmin çekilmesini istemediklerini ifade eder bir açıklama yaptı. Açıklama, gündemde epey yer işgal etti. Neden böyle bir açıklama yaptıkları, bu açıklamaya neyin neden olduğu bilinmiyor.

İzinsiz çekilmesi ihtimali...

İzinsiz çekilmesi ihtimali...

Film şirketi, böylesi bir öyküyü beyaz perdeye uyarlarken elbette maddi-manevi tüm sorumluluklarını yerine getirmiş olmalı. Hollywood gibi her şeyin ciddi bir şekilde ve olması gerektiği gibi yapılması gereken film cennetinde böyle bir şeyin atlanmış olması imkansız. Aileden izin alınmamış olması da imkansız. Bu durumda geriye, tek bir soru işareti kalıyor.  
 

Ticari kaygı öfkesi mi?

Ticari kaygı öfkesi mi?

Acaba, Tolkien'in varisleri, daha önce Hobbit serisinde gördüğümüz 'tek filmlik malzemenin ticari kaygılar nedeniyle üçleme olarak değerlendirilmesi' türünden bir uygulamaya şimdiden tepki vermek istiyor olabilir mi? Bu gibi uygulamaların önüne geçmek için böyle bir açıklama yapmak, önüne geçemeyecek olsalar bile "Bizle bir alakası yok" demek zorunda hissetmiş olabilirler mi? 
 
andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak