Tuğba Yurt: Hayat bir mücadeleden ibaret

Yayınladığı single'larla adından sıkça söz ettirmeyi başaran ve şimdilerde müzik kariyerine bir ilke imza atarak ilk albümü 'Sığınak'ı ekleyen Tuğba Yurt, kendini ispatlama yolunda... Başarılı şarkıcıyla hem albümünü hem de müzik kariyerini konuştuk...

Tuğba Yurt: Hayat bir mücadeleden ibaret

Yeni albümünüz 'Sığınak'ın oluşma aşaması nasıl başladı?

 - Yapmış olduğum single çalışmaları sonrası artık tek bir şarkıdan ziyade dolu dolu, yorumlamaktan keyif alacağım şarkıların bir arada olduğu bir albüm fikri yaklaşık 2-2 buçuk senedir zaten aklımdaydı. Albüm için o zamanlar çalışmaya başlamıştım. 'Sığınak'ta 12 şarkı var. Her duyguyu yakalayacak güçte şarkılar var. Henüz daha çok yeni buluştu dinleyenlerle ama tepkiler oldukça güzel. Şimdiden herkesin ayrı favori şarkıları oldu.

Şarkı seçimlerinde nelere dikkat ettiniz?

- Şarkı seçimleri aslında işin en zor ama en keyifli kısmı. Çünkü birçok şarkı dinleyip içlerinde yorumuma, ses rengime yakışacak şarkıyı bulmak gerekiyor. İlk dinlememde öncelik sözlerin gücü ve bestesi ile uyumu. Sonrasında ise hemen kendim bir demo okuması yapıp karar veriyorum diyebilirim.

Single’lar ile acele etmeden yavaş yavaş tanıttınız kendinizi ve istikrarlı bir şekilde ilerliyorsunuz yolunuza. Dijital mecrada çok aktif olmanız mı bu bilinirliğin nedeni?

- Aslında çıkarmış olduğum her single çok başarılı noktalara geldi. Ben hızlı tüketmekten yana şarkılarımı herkes benimsesin isterim ve şarkılarım uzun soluklu oluyor. Aylarca listelerde kalıyor, insanlar paylaşmaya dinlemeye devam ediyor. Biraz da neden bu aslında. İyi giden bir şeyin önünü kesmemek yeni bir proje ile. Ama bu kez albümde zaten 12 şarkıyı birden sunduğum için bu araları çok uzatmayacağım. Kısa aralıklarla kliplerimi çekip sunmayı planlıyorum.

Kısa aralar vermek gerekli mi yoksa şu dönemde sanatçılar sürekli üretip göz önünde mi olmalı?

- Ne çok uzak kalmalı ne de sürekli bir şeyler sunup göz önünde olmalı. Bu bir strateji ve planlama bence. Dengesini iyi kurmak lazım diye düşünüyorum.

 

 

Kliplerinizde her zaman güçlü bir kadın görüyoruz. Buna özellikle mi dikkat ediyorsunuz?

- Kendi çabalarım ve emeklerimle bugünlere gelebilen biri olarak, böyle yaşayıp bir de bunu yansıtabilmek bence güzel. Klipte ya da farklı ortamlarda hiç fark etmez. Güçlü kalabildiğim ve birçok zorluğa rağmen dik durabildiğim için mutluyum. "Başardım" demek kadar güzel bir his yok çünkü.

Tuğba Yurt istediği konuma geldi mi yoksa hâlâ bir mücadele veriyor mu?

- Bu mücadale hiçbir zaman bitmez. Zaten hayat başlı başına bir mücadeleden ibaret. Çabalamak lazım hep. Ama bu çaba hep daha iyi bir şeyler sunmak adına olmalı. O yüzden istediğim noktadayım demek doğru olmaz. Bence öyle bir varış noktası yok. Müzik sonsuzdur.

'Cem Adrian beni çok etkiledi'

 

 

Klasik Batı Müziği eğitimi aldınız. Eğitiminizle ilgili bir şey yapmayı hiç düşündünüz mü?

- Zaten eğitimini aldığım müzik dalı üzerine hep bir şeyler yaptım, yaklaşık 5 sene öncesine kadar. Konservatuvar mezunuyum. Esas branşım da 'Viyola'. Uzun yıllar birçok senfoni orkestrasında viyola sanatçısı olarak görev aldım. Şu an bambaşka bir müzik dalı ile uğraşsam da kafamda yine farklı projeler var ileriye yönelik. 


Kimleri dinlemekten keyif alırsınız, takip ettiğiniz sanatçılar var mı?

- Bunu şunu dinliyorum diye sınırlandırmam mümkün değil. Çünkü her tarzdan farklı kişiler dinliyorum. Ama son dönemde konserini ilk defa izleme fırsatı bulduğum bir isim Cem Adrian beni çok etkiledi mesela. Normalde birçok şarkısını dinler ve severdim. Ama konserini izledikten sonra bu düşüncem kat be kat arttı.

 

 

Müzik sektörünün değişimini nasıl gözlemliyorsunuz? 

- Bu değişimler dönemsel olarak olabilir. Dinleyici aynılıktan bıkıp farklı bir tarz arayışına girebiliyor. Ama bu demek değil ki şu müzik türü bitti artık bu var. İyi şeyler üretilip sunulan her şeyin bir alıcısı vardır. Önemli olan ise bu çizgiyi koruyabilmek. İyi müzik sunmak.

 

Bundan sonra bizi neler bekliyor, sıradaki klip hangisi olacak?

- Sıradaki klip için henüz bir fikrim yok açıkçası. Aslında albüm çıkmadan kafamızda bir sıralama vardı ama dinleyenlerden gelen tepkilerden sonra biraz kafa karıştı. Onun haricinde proje albümlerinde yorumladığım şarkılar olacak. Albüm şarkılarımın akustik versiyonlarını canlı performans olarak yakın bir zamanda YouTube kanalım üzerinden paylaşacağım. Sonrasında kendi çalışmalarım devam edecek.

 

furkancanhazar@gmail.com

Bu makaleye ifade bırak