Advertorial 12 ülkeden, 26 bilim insanı enfeksiyonla mücadele için İstanbul’da: Influenza, Kovid’i geçti
Sponsorlu

12 ülkeden, 26 bilim insanı enfeksiyonla mücadele için İstanbul’da: Influenza, Kovid’i geçti

21.01.2023 - 12:53 | Son Güncellenme:

12 ülkeden, 26 bilim insanı İstanbul’da ‘Yeni ve Yeniden Önem Kazanan Enfeksiyonlar’ toplantısında bir araya geldi. Salgınlara yol açan hastalıklarla mücadele yöntemleri ele alındı. EITaF Eş Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, pandeminin Kovid-19’un yeni varyantlarıyla sürdüğünü belirtirken, ‘Şu anda influenza salgını var. Influenza ilk sırada yer alıyor’ dedi.

12 ülkeden, 26 bilim insanı enfeksiyonla mücadele için İstanbul’da: Influenza, Kovid’i geçti

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID) ve Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) iş birliğiyle düzenlenen “Yeni ve Yeniden Önem Kazanan Enfeksiyonlar” toplantısında 12 farklı ülkeden enfeksiyon konusunda dünyanın önde gelen bilim insanları bir araya geldi. 26 bilim insanın konuşmacı olduğu toplantıda salgınlara yol açan önemli hastalıklarla mücadelede son durumlar ele alındı. KUISCID Direktörü ve EITaF eş başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül Milliyet’e yaptığı açıklamada, toplantı çerçevesinde düzenle-nen oturumlarda Kovid-19, maymun çiçeği, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Batı Nil Ateşi gibi hastalıklara dair sunum-lar ve hızla yayılan antibiyotik direncine karşı güncel paylaşımların yapıldığını anlatan Prof. Dr. Ergönül, artan Kovid-19 ile ilgili de önemli bilgiler paylaştı.

Haberin Devamı

12 ülkeden, 26 bilim insanı enfeksiyonla mücadele için İstanbul’da: Influenza, Kovid’i geçti

Prof. Dr. Önder Ergönül ile Prof. Dr. Füsun Can.

Kovid-19 salgını sürüyor

Pandeminin hâlâ devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Ergönül, hem Kovid hem de diğer enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Yeni varyantlarla devam ediyor, aşılar önemli derecede engelledi, ölüm oranları düşürdü. Ama Çin’de bu dönem-de ilginç bir çıkış söz konusu. Bu artış Çin aşısının zayıflığına bağlanıyor. Bu da bize aşıların önemini bir kez daha gösterdi. Yine bu dönemde ilaçları gözden geçirdik. Şu anda bir de influenza salgını var. Kovid devam ediyor. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Bu yıl Kovid ve Influenza el ele yürüyor. İki senedir hiç influenza görmezken bu sene çok fazla görüyoruz. Sıralama yaparsak ilk sırada yer alıyor. Onu Kovid izliyor sonrasında ise rinovirüs geliyor. Ama bunlar beklenen durumlar. Çocuk felci şu anda İngiltere ve ABD’de artıyor bunun nedeni de aşı reddi. Yine kuş gribi üzerine konuşuldu. Aşı reddi kızamık riskini de getiriyor. Dünyada maymun çiçeğinden 80 bin kişi hasta oldu ama koronavirüste dünya nüfusunun yüzde 70’i hasta oldu. Bilim insanları risk var diyerek uyarıyor. Vakalar var ama korkunç artmış durumda değil.”

Haberin Devamı

‘Popüler yanlış’ uyarısı

Prof. Dr. Ergönül’ün dikkat çektiği önemli noktalardan biri de yanlış ve yalan bilgilendirilmeler. Prof. Dr. Ergönül, şunları dedi:

“Mesela uzamış Kovid konusu tartışılıyor. İnsanlar Kovid geçirdikten iki ay sonra enfarktüs geçiriyor ‘Aa Kovid’den oldu’ deniliyor. Hemen bir illiyet bağı kuruluyor. Oysa o kişi Kovid olmasa da o enfarktüsü geçirecekti. Mesela biz çok değerli bir virolog arkadaşımızı kaybettik 59 yaşında. Sosyal medyada hemen Kovid mi olmuştu, aşıdan mı diye yazıldı. Halbuki günde 4 paket sigara içiyordu. Dünyada da bu tür yanlış bilgilendirmeler popülarite adına yapılan şeyler var. Biz bilim için bilimsel gerçeklerin peşinde koşuyoruz. Bu konuda sorumlu davranılmalı. Maske konusu artık çok kişiselleşmiş bir tercih oldu. Kişilerin kendi kararları.”

‘Beraber yol çiziyoruz’

KUISCID Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Can da merkezdeki çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Merkezimizde şu anda koronavirüsle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Farklı ilaç çalışmalarını farklı merkezlerle ortak çalışmalar halinde sürdürüyoruz. Gelecekte büyük bir salgın yapabilme potansiyeline sahip Kırım Kongo’ya yönelik araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Bir grubumuz antibiyotik direnci üzerine çalışmalar yapıyor. Geçen yıl sadece antibiyotik direncinden 1 milyon 700 bin kişi öldü. Çok farklı alanlarda beraber bir yol çizmeye çalışıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

‘Bilime yatırım yapmak önemli’

Günümüzde bilime, bilimsel çalışmalara yapılan yatırımların önemini vurgulayan Prof. Dr. Önder Ergönül, KUISCID’in çalışmaları hakkında da bilgi verdi:

“Merkez, 20 Aralık 2020’de dünyanın teşhis, tedavi ve korunma konusunda hazırlıklı olmadığı bir dönemde bulaşıcı hastalıklarla mücadeleyi hızlandırmak için kuruldu. Türkiye İş Bankası’nın sağladığı 25 milyon TL destekle araştırma kapasitesini kısa sürede katladı. Yakın zamanda bünyesine kattığı biyogüvenlik seviye 3 laboratuvarının da katkısıyla olası yeni salgınlara karşı hazır hale gelen merkez, yeni araştırma alanları yaratma ve elde edilen bilgiyi kamuyla paylaşma misyonuyla çalışmalarına devam ediyor. Bilime yatırım yapılmasının ne kadar önemli olduğunu gördük. Araştırmalara ayrılan paylarla biz bilimsel çalışmalar yapıp bilim insanları yetiştirebiliyoruz. Bilimin desteklenmesi ve bu desteklerin artması çok önemli.”