SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Yeni sanat merkezi: İMALAT-HANE

.

ABONE OL
Milliyet Haber

İstanbul’da şanslıyız, birçok sanat etkinliğini yakından takip etme fırsatımız oluyor.

Son yıllarda İstanbul dışında açılan kültür-sanat mekânlarının da çoğalması hepimiz için çok önemli. İşte bir sevindirici haber de Bursa’dan geldi. Kurucu direktörlüğünü Bora Gürarda’nın, sanat danışmanlığını ise Murat Alat’ın üstlendiği yeni sanat mekânı İMALAT-HANE, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 8 Ocak Cumartesi günü sanatçıların da katılımıyla açılıyor.

“Bursa’da güncel sanat eserlerinin üretimine, sergilenmesine ve tartışılmasına imkân yaratmayı amaçlıyoruz. Alternatif bir sanat rotası yaratmak amacıyla kurulan İMALAT-HANE, sanat için yerel ile küresel olanın iç içe geçtiği merkez dışı bir durak olmayı arzuluyor. İMALAT-HANE ayrıca eser üretimi için genç sanatçılara kaynak yaratmayı ve sergileme alanı açmayı, kapsamlı programıyla aynı zamanda bir eğitim kurumu rolü üstlenmeyi ve tüm bunlar aracılığıyla Bursa’yı mevcut sanat ağına entegre etmeyi hedefliyor” diye özetliyorlar.

İlk sergi “Açık Mekân 3”, Nuri Kuzucan’ın davetiyle bir araya gelen 11 sanatçının video, heykel, resim ve yerleştirme gibi farklı mecralarda üretilen eserlerinden oluşuyor.

“Nuri Kuzucan’ın davetine cevap veren sanatçıların oluşturduğu sergiler dizisi “Açık Mekân”, sanatçıların dünyanın karmaşasına verdikleri farklı cevapların koreografisini ortaya koyuyor. “Açık Mekân”, içerisi ve dışarısı diye ikiye ayrılmış, çift kutuplu mekânı birleştirmeyi, süreklilik olarak tesis etmeyi hedefliyor. Duyguların, düşüncelerin devindiği, alışkanlıktan ötürü “içimiz” dediğimiz mekânla bedenimizin yuvalanıp hareket ettiği, “dışarısı” diye bildiğimiz mekânın aynı şeyin farklı yüzleri olabileceği fikrinden yola çıkan seri, bu farklı yüzlerin birbirlerine dolandıkları noktaları açık ediyor” diye anlatıyor İMALAT-HANE ekibi.

Sergide, Murat Akagündüz, Suat Akdemir, Nermin Er, Deniz Gül, Ali Kazma, Nuri Kuzucan, Sinan Logie, Seçkin Pirim, Kemal Seyhan, Canan Tolon ve Nil Yalter’in video, heykel, resim ve yerleştirme gibi farklı mecralarda üretilen eserleri yer alıyor.

Bazı eserler İMALAT-HANE için özel olarak üretilmiş, bazıları ise izleyiciyle ilk defa buluşacak.

“Açık Mekân 3”, alana konumlanan eserlerin ziyaretçiyle birlikte form aldığı bir sergi deneyimi sunmayı amaçlıyor.
Sergi 9 Nisan’a kadar görülebilir.

Ayrıca, İMALAT-HANE’de sergilerin yanı sıra seminerler, eğitim programları, gösterimler ve atölyeler de gerçekleşecek.

Hatırlatalım, Kovid-19 önlemleri nedeniyle İMALAT-HANE’yi gezebilmek için aşı kartı ya da negatif sonucu olan PCR testi gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Dünyanın ilk popüler moda bloggerı neden vazgeçti?
  2. Bu konseri kaçırmamalı
  3. Mardin bienale hazır
  4. Tom Dixon’ın Türk markayla iş birliği
  5. Gastroekonomi Zirvesi'nden notlar
  6. Genç Yetenekler’den AKM’de dev konser
  7. Günün programı
  8. Londra Caz Festivali İstanbul’a geliyor
  9. Lagerfeld koleksiyonu açık artırmada
  10. Bir aşk ve nefret ilişkisi: Elon Musk