Mehmet Ali Birand “32. Gün”de akıllı bir iş yaptı. “Kurtlar Vadisi Pusu”nin yayına başladığı gün dizi ekibini konuk etti. Notlar almışım...

Polat Alemdar örnek oluyor mu?
“Herkes Polat Alemdar olursa...” Böyle bir cümle sarf edildi. Yani bir sembol. Aslında tek tiplilik söz konusu oluyor. Çünkü sadece onun gibi düşünmek değil onun gibi de giyinmek durumu var.

Akar’dan ilginç bir soru
Rıdvan Akar sormuş; “‘Kurşun atan da, yiyen de şereflidir’ çağrısı yapmıyor musunuz?” Tansu Çiller’in meşhur lafıdır. Bu soruya tabii şiddetle karşı çıkıldı.

İskender’i kim buldu?
İskender Büyük dizinin kuşkusuz flaş karakteri. Raci Şaşmaz bulmuş. Hareket noktası da Büyük İskender!

Senaristlerden biri eski hâkim
Dizinin senaristlerinden Cüneyt Aysan çeşitli şehirlerde 13 yıl hâkimlik yapmış. Bu şehirlerin içinde enteresan bir yer var; Tunceli.

Ergenekon savcısı Öz de izliyormuş
Dizinin meraklı izleyicilerinden biri de Ergenekon’un meşhur savcısı Zekeriya Öz’müş. Bunu öğrendik.

‘Bir şeyler var, ama bilemiyorum’
Birand, “Ergenekon’a inanıyor musunuz?” diye sordu. Cünyet Aysan “Bir şeyler var, ama ne olduğunu bilemiyorum” dedi. Ve ekledi, “Yargılayan hâkimlere yardımcı olmamız lazım”. Bu da ilginç bir ayrıntıydı.

Gençler bilinçleniyormuş!
“Ülke ve toplum sorunlarına duyarlı, dünyada olup bitenlere kafa yoran.” Cünyet Aysan dizinin genç profilini böyle çizdi. Valla, sokaklar pek öyle demiyor.

Faşistlik!
“Siz faşist misiniz?” sorusu geldi Birand’dan. Tabii ki karşı çıkıldı. Ama “Milli kültür ve milli değerler”den bahsetmeden geçemediler.

‘Kurtlar Vadisi Pusu’da aşk kokusu var
Aynı akşam Show TV’de “Kurtlar Vadisi Pusu”nun yeni bölümü vardı.
Dikkat ettim; vatan, millet meseleleri yerini biraz aşk, meşk ve entrikaya bırakmış. İlk defa müziklerin arasında ıslık soslu yumuşak bir müzik kulağımıza geldi.
Fuat, Gamze’yle işi pişirdi, Memati çıldırmış durumda, Abdülhey de Sultan’la evlenmek istiyor.
Bu arada bir çocuk yuvasında sessiz sedasız çalışan Ebru, Polat’ın yolunu gözlüyor. Seçilen meslek tam evlilik için; Annelik testi!
Ebru’nun annesi de internette Polat Alemdar’ı araştırmış. Nasıl araştırdı bilemem tıkla tıkla bitmez!