Dünya Antarktika'da kuş gribi alarmı: Penguen vakaları artıyor

Antarktika'da kuş gribi alarmı: Penguen vakaları artıyor

16.03.2024 - 12:28 | Son Güncellenme:

Bilim insanları, Penguen kolonilerinin kalabalık yapısı ve göç hareketlerinin kuş gribi virüsünün yayılmasını artırabileceği uyarısında bulunuyor.

Antarktikada kuş gribi alarmı: Penguen vakaları artıyor

Antarktika'daki bilim insanları, ölümcül kuş gribi (H5N1) kuş gribi virüsünün yayılması konusunda uyarıda bulunuyor. Virüsün Antarktika'nın dev penguen kolonileri üzerindeki potansiyel etkisi konusunda alarm verildi.

Haberin Devamı

Şili Papalık Katolik Üniversitesi'nden araştırmacı Fabiola Leon, 2023 sonu ve 2024 başında bölgeye giderek araştırmalar yaptı. Leon, "Çok endişe verici bir riskten bahsediyoruz. İmparator penguenler ve diğer kuşlar gibi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler var." dedi.

Hastalık geçen ay kıtanın anakarasında ilk kez doğrulandı ve o zamandan beri yerel penguen ve karabatak popülasyonlarında tespit edildi. Dünya genelinde kuş popülasyonlarını yok eden virüs Güney Amerika'daki yabani kuş ve deniz memelisi popülasyonlarını da derinden etkiledi. 

'DÖNÜM NOKTASI' 

Keşif gezisini düzenleyen Şili Antarktika Enstitüsü (INACH) bu hafta bölgede yeni pozitif kuş gribi vakaları tespit ettiğini duyurdu. Enstitü, bunun penguenlerdeki vakaları da içermesi nedeniyle bir "dönüm noktası" olduğunu kaydetti.

Haberin Devamı

Penguen kolonilerinin kalabalık yapısı ve göç hareketlerinin virüsün yayılmasını şiddetlendirebileceği uyarısında bulunan Leon, "Bu durum, çeşitli kuş kolonileri arasında hastalığın bulaşma oranını artırabilir." dedi. 

Pozitif vakaların dokuz Adelie pengueni ve bir Antarktika karabatağını içerdiğini belirten Leon, "Bu yüksek patojenik influenza H5N1 tespiti Antarktika penguenleri ve karabatakları için ilk kez rapor ediliyor" diye konuştu. Virüs ilk olarak geçen ay Antarktika anakarasındaki deniz kuşlarında tespit edilmişti.