DünyaCerablus’u kim alacak?

Cerablus’u kim alacak?

22.08.2016 - 02:30 | Son Güncellenme:

Muhaliflerin, Türkiye sınırındaki Cerablus’u Kürt kuvvetlerinden önce IŞİD’in elinden almak için sınır bölgesinden saldırıya geçmeye hazırlandığı belirtiliyor

Cerablus’u kim alacak

Suriye’de, Beşar Esad rejimi karşıtı muhaliflerin, IŞİD’in kontrolündeki Cerablus’u ele geçirmek için birkaç gün içinde bölgeye harekât düzenlemeye hazırlandığı belirtiliyor. Reuters haber ajansına konuşan Suriyeli bir muhalif lider, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı yüzlerce muhalifin Cerablus’u IŞİD’in elinden almak için harekâta başlayacağını söyledi. ÖSO’ya bağlı güçler, Cerablus’a sınırın Türkiye tarafından saldıracak. Muhaliflerin, IŞİD’e karşı kurulan Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) önce davranarak Cerablus’u ele geçirmek istedikleri, SDG’nin iki hafta önce Menbic’i almasıyla Cerablus operasyonu tarihini öne aldıkları belirtiliyor.
IŞİD çekiliyor
SDG, PKK’nın Türkiye bağlantısı olarak nitelendirilen PYD’nin liderliğinde IŞİD’e karşı kurulmuştu. Reuters, Türkiye’nin SDG’nin Menbic’ten sonra Cerablus’u ele geçirmesiyle, PYD’ye bağlı Kürt grupların bölgede yayılmasından endişe ettiğini yazdı. İsmi açıklanmayan muhalif lider, IŞİD’in militanlarını bölgeden çekmeye başladığını ve IŞİD’lilerin ailelelerinin Cerablus’tan el Bab kentine gönderildiğini söylerken, “Kesinlikle bir direniş olacak. Yoğun bir şekilde mayın döşeyecekler. Cerablus’a girmek için düzenlenen harekât kolay olmayacak” dedi.
‘İyi bir fırsat’
ÖSO’nun Cerablus’u ele geçirme planının, Kürtlerin bölgedeki planlarını engellemek için önemli bir girişim olduğu belirtiliyor. Cumartesi günü Cerablus’tan atılan bir roket mermisi Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki boş bir araziye düşmüştü. Türkiye, buna karşılık Cerablus’taki IŞİD hedeflerine 65 top atışı yapıldığını duyurmuştu.
Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan SDG komutanlarından Ebu Reşit, PYD ile rejim güçleri arasında çıkan çatışmaların, muhaliflerin yararına olacağını belirterek, bu çatışmalar sebebiyle PYD’nin Ayn El Arap (Kobani) ve Fırat’ın batısına geçen bazı kuvvetlerini Haseke’ye yönlendirdiğini söyledi. Ebu Reşit, “Haseke’de rejim ile PYD güçleri arasındaki çatışmalar muhaliflerin işine yaradı” şeklinde konuşurken, bu durumun muhaliflerin, Cerablus’u IŞİD’den almak için değerlendirmesi gereken iyi bir fırsat olduğunu belirtti.
Cerablus neden önemli?
IŞİD’in yabancı ülkelerden gelen militanların Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği alanlara ulaştırmak için kullandığı sınır kasabası Cerablus, Menbic’in ele geçirilmesinin ardından örgüt için daha önemli bir hal aldı. IŞİD’in Cerablus’u da kaybetmesi durumunda Halep’in kuzeydoğusunda sahip olduğu bölgelerde daha çok baskı altına gireceği belirtiliyor. Cerablus, muhaliflerin kısa süre önce IŞİD’den aldıkları el Rai sınır kasabasına 54 km uzaklıkta bulunuyor.

Menbiç’in SDG güçleri tarafından ele geçirilmesinin ardından, IŞİD’in dar bir bölgede sıkıştığı ve Türkiye sınırıyla sadece Cerablus üzerinden temas kurduğu ifade ediliyor. Menbic’in alınmasıyla Cerablus operasyon tarihinin öne alındığı belirtiliyor.