Geri Dön
DünyaÇin inkar ediyordu! Turist kılığına girip, işkence kamplarını görüntüledi

Çin inkar ediyordu! Turist kılığına girip, işkence kamplarını görüntüledi

Çin'in Urumqi kentinde turist kılığına giren Guan Guan'ın kalbi ağzındaydı. Buranın tatilcilerin pek de ziyaret ettiği bir yer olmadığını biliyordu ve sırt çantasına gizlenmiş bir kamerayla, gizlice Komünist rejimin toplama kamplarını çekti.

Çin inkar ediyordu! Turist kılığına girip, işkence kamplarını görüntüledi

Cesur genç adam Guan Guan, gizli bir görevdeydi: Pekin'in Sincan eyaletinde Müslüman azınlıklar, özellikle de Uygurlar üzerindeki acımasız baskısının merkezindeki korkunç eğitim kampları, gözaltı merkezleri ve hapishaneler ağını dünyaya ifşa etmek.

Polis tarafından yakalanırsa, rejimin soykırım vahşeti hakkında yeni kanıtlar ortaya koymaya cüret ettiği için korkunç bir cezayla karşı karşıya kalacağını biliyordu. Guan, iki yıl önce bölgeyi bisikletle dolaşmıştı ve Uygur dilinin okullarda yasaklandığını ve kölelik yaptırılan kampları duymuştu.

Yabancı gazetecilerin soruşturma yürütmesinin yasaklandığını öğrendikten sonra, baskıyı belgelemek için geri dönmeye karar verdi.

'DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇALIŞMA KAMPI HALİNE GELDİ'

Guan, sekiz şehri ziyaret etti ve yüksek riskli gezisi sırasında 300 metre uzunluğundaki büyük bir gözaltı merkezi de dahil 18 kamp keşfetti.

Çin inkar ediyordu Turist kılığına girip, işkence kamplarını görüntüledi

Bu merkezlerin birçoğu haritalarda yer almıyor. Ancak Guan dikenli telleri, koruma kulelerini, polis kontrol noktalarını, ordu kışlalarını, askeri araçları, hatta hapishane duvarlarının içindeki işaretleri ve yürüyüş yollarını filme aldı.

Şimdi ise YouTube'da yayınlanan 19 dakikalık bir videoda Çin'in yalanlarına meydan okuyan dikkat çekici görüntüleri paylaştı.

Önde gelen bir muhalif olan Lianchao Han, "Bu, Sincan'ın teröre dayanan bir rejim altında, mega hapishaneler, gözaltı merkezleri ve toplama kamplarından oluşan bir ağda zorunlu çalışmaya dayalı bir ekonomiyle, dünyanın en büyük çalışma kampı haline geldiğini gösteriyor" dedi.

YAKALANIRSA KENDİSİ DE KAMPA GÖNDERİLECEK

Bir kaynağa göre Tayvan'da okuyan Çinli bir aktivistin takma adı olduğu düşünülen Guan, Buzzfeed haber sitesinde 2017'den beri inşa edilen 268 olası gözaltı yerini belirlemek için uydu resimlerini gösteren haberlerden ilham aldığını söyledi: "Web sitesinde yayınlanan tek fotoğraflar, uydu haritalarının görüntüleri. Peki, işaretlenen belirli binalar nerede? Gerçek hayatta neye benziyorlar? Çevreleri nasıl? Aklımda bu sorularla tekrar Sincan'a gittim."

Çin inkar ediyordu Turist kılığına girip, işkence kamplarını görüntüledi

Hapishaneleri veya gözaltı merkezlerini çekerken yakalanırsa, kendisinin de bir kampa gönderilebileceğini bildiği için 'yüreğinin ağzına geldiğini' itiraf etti.

Guan, bölgesel başkent Urumqi'nin Xinshi semtinde dolaşırken, kaldırımdaki cılız ağaçların arasına yerleştirilmiş çok sayıda güvenlik kamerasının yanı sıra metal çitlerin arkasında duran gözaltı merkezlerini buldu.

Ardından arabasının ön camından çekim yapmaya devam ederken, jiletli tellerin ve koruma direklerinin arkasında sonsuza kadar uzanıyormuş gibi görünen kasvetli, uzun binaların görüntülerini yakaladı.

'EN KÖTÜ İŞKENCELER BURALARDA YAPILIYOR'

Aynı bölgede, büyük fabrikalara bağlı başka bir hapishane bulan Guan, “Hepsinde gardiyanların bulunduğu gözetleme kulelerinin bulunduğu birçok toplama kampı var” diye konuştu.

Alman antropolog ve Sincan insan hakları ihlalleri konusunda uzman olan Adrian Zenz,"Anlatılan en kötü işkencelerden bazıları bu gözaltı merkezlerinde yapıldı" diyor.

Bu kamplar, rejimin azınlık nüfuslarının kültürlerini ezmeyi, dinlerini ve dillerini yok etmeyi ve asimilasyona zorlamayı amaçlayan korkunç kampanyasının önemli bir parçası.

Bu cehennem çukurlarından kurtulan Uygurlar, kadın mahkumların sistematik cinsel istismar ve tecavüze maruz kaldığını, zorla kısırlaştırıldıklarını ve rutin dayak, elektrik şoku ve diğer işkence yöntemlerine maruz kaldığını anlattı. Tıka basa dolu kamplarda tutulan tutuklular, Komünist tarihi öğrenmeye, sloganlar atmaya ve parti şarkıları söylemeye zorlanıyor.

SAKALLI OLMAK BİLE İŞKENCEYE YOL AÇABİLİYOR

Geçen ay, Sincan'da görev yapmak üzere gönderilen 'Jiang' adlı Çinli bir polis memuru, kurbanların cinsel organlarında elektrikli copların nasıl kullanıldığını ve sakallı olmanın veya arkadaşlarla yürümenin bile gözaltında acımasız sorgulamalara yol açabileceğini söyledi.

Çin inkar ediyordu Turist kılığına girip, işkence kamplarını görüntüledi

Dün Jiang, Avrupa'daki saklandığı yerden Daily Mail'e attığı bir mesajda, Guan'ın yakalanması halinde casusluktan 10 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini ve yetkililerin bunun bir sonucu olarak bölgeye gelen turistlere yeni katı kısıtlamalar getirmesinden korktuğunu belirtti.

"Otoriter bir toplumda gençlerin bu şekilde direnebilmeleri, insanların hala kalplerinde doğruyla yanlışı bildiğini" söyleyen Jiang, "Bu yaşananlar, yüksek baskı politikasına rağmen gençlerin cesurca ayağa kalkıp savaşacağını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ İLE EŞLEŞTİ

Muhtemelen geçen yıl çekilmiş olan videonun doğruluğunu doğrulamanın bir yolu olmamasına rağmen, jeo-uzaysal analiz uzmanları, konumların ve görüntülerin haritalardan ve uydulardan elde edilen tüm mevcut kamu verileriyle örtüştüğünü kaydetti.

Ödüllü Buzzfeed araştırmalarında çalışan İngiliz mimar Alison Killing, "Her şekilde tüm uydu görüntüleri ile eşleşiyor, bu nedenle sahte olması neredeyse imkansız" dedi.

Guan, sonuç olarak, "Çin hükümetinin Uygurlara zulmü hayal gücünün ötesinde" dedi ve Komünist rejimin "insanlığa karşı tüm bu kötülüğe son vererek dağılacağını" umduğunu da sözlerine ekledi.

Eylemcinin olağanüstü cesareti, Dünya Uygur Kongresi'nin Birleşik Krallık direktörü Rahima Mahmut tarafından da övüldü. “20 yılı aşkın süredir memleketine dönemeyen bir Uygur olarak bu videoyu hem yürek parçalayıcı hem de ürkütücü buldum” diyen Mahmut, "O yüksek duvarların ve dikenli tellerin arkasında tıpkı senin benim gibi insanlar var" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da akılalmaz olay! Taksici Fransız turisti kaçırdı
Gaziantep’te ikinci dalga alarmı! 54 yıl sonra en yoğun kar...
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
S-400'ler yola çıktı! Rusya tamamen gözünü kararttı
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
İstanbul'da baltalı okul baskını! Korkuyla sınıflara kaçtılar
Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Terim'le ayrılık sürecini anlattı: 'Hayatımın en travmatik 10 dakikası'
Bulgar turistler gelmekten vazgeçti! ‘Bu parayı veremeyeceklerini söylediler’
Galatasaray'da büyük pişmanlık! Sene başında gönderildi, fırtına gibi esiyor
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Kahve keyfi öğretmenin sonu oldu! Karne vermek için erkenden uyandı
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler