Geri Dön
DünyaDünya yanmaya devam ediyor! Orman yangınları ABD'yi kritik noktaya getirdi

Dünya yanmaya devam ediyor! Orman yangınları ABD'yi kritik noktaya getirdi

Güçlü rüzgarlar, yanan arazilerden yükselen duman bulutunu doğuya sürüklemeye ve ABD'yle Kanada'nın geri kalanına yaymaya devam ediyor.

Dünya yanmaya devam ediyor! Orman yangınları ABD'yi kritik noktaya getirdi

Türkiye'den Sibirya'ya, Finlandiya'dan Kanada'ya, dünya genelinde birçok ülke orman yangınlarıyla mücadele ederken, ABD'li uzmanlardan korkutan uyarı geldi.

Kuzey Amerika'nın batısında görülen ekstrem sıcaklıklar bölgedeki kuraklığı daha da kötüleştirerek yangınlara neden olurken neredeyse yerleşik hale gelen duman bulutu, Minnesota eyaletinin hava kalitesini "benzeri görülmemiş bir şekilde" düşürdü.

Independent Türkçe'nin haberinde yer alan detaylara göre geçen haftalarda Kuzeybatı Pasifik'te, Kanada'nın Britanya Kolumbiyası ve Kanada Bozkırları diye adlandırılan bölgelerinde yüzlerce kilometrekarelik arazi yandı. Bunun yanı sıra ABD'nin Kaliforniya eyaletine ve Kanada'nın Ontario eyaletinde de orman yangınları meydana geldi.

Diğer yandan yüksekten esen güçlü rüzgarlar, yanan arazilerden yükselen duman bulutunu doğuya sürüklemeye ve ABD'yle Kanada'nın geri kalanına yaymaya devam ediyor.

EN KÖTÜ HAVA KALİTESİ

Üstelik bu duman, atmosferin üst seviyelerinde de kalmıyor. Uzmanlara göre büyük kısmı yüzeyde yoğunlaşıyor ve bazı bölgelerde onlarca yıldır görülen en kötü hava kalitesine neden oluyor.

Minnesota eyaletinde yetkililer en az 3 Ağustos'a kadar hava kalitesi alarmı verdi. Minnesota Kirlilik Kontrol Ajansı, Minneapolis ve St. Paul da dahil olmak üzere eyaletin büyük bölümünde "mor kodlu" uyarı yayımladı.

En kötü hava kalitesi kategorisini temsil eden bu kod, dışarıda uzun süre kalmanın güvenli olmadığı anlamına geliyor.

Televizyon kanalı WCCO'nun Meteorloji Direktörü Mike Augustyniak, mor kodlu bölgelerde yaşayanların mümkün olduğunca içeride kalması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan yetkililer, güney rüzgarlarının dumanı eyaletten dışarı itmeye başladıkça havadaki parçacık seviyelerinin azalmaya başlayacağını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomi mesajı: Türkiye hızla yol alıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye ekonomisi, salgın şartlarını ve daha önce yaşadığı kimi sıkıntıları hızla geride bırakarak hak ettiği yere doğru hızla yol alıyor." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler