Geri Dön
DünyaDünyanın en derin batık gemisi bulundu! Denizin 7 kilometre dibinde...

Dünyanın en derin batık gemisi bulundu! Denizin 7 kilometre dibinde...

İkinci Dünya Savaşı sırasında kanlı bir muharebe sırasında vuruldu ve battı. ABD donanmasına ait destroyer, deniz seviyesinin yaklaşık 7 kilometre altında bulundu.

Dünyanın en derin batık gemisi bulundu! Denizin 7 kilometre dibinde...

Pasifik Okyanusu'nun dört mil yani yaklaşık 7 kilometre altında, ikiye bölünmüş halde ve bir yamaca yerleşmiş olarak gizleniyor. Artık araştırılacak yeni bir gemi enkazı var. Hem de dünyanın en derindeki batık gemisi! Sammy B olarak bilinen USS Destroyer Escort Samuel B. Roberts.

YERİ 22 HAZİRAN'DA TESPİT EDİLDİ

Daha önce dünyanın en derin noktalarına keşif gezileri yapmış bir kaşif olan Victor Vescovo, 22 Haziran'da enkazın yerini tespit etti. Amerikalı emekli deniz subayı ve derin dalış yapan bir denizaltısı bulunan Victor Vescovo, dünyanın en derin gemi batığının bulunduğunu ilan etti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Filipin Denizinde batan ABD donanmasına ait "Sammy B" destroyeri, deniz seviyesinin yaklaşık 7 kilometre altında bulundu. Destroyerin, şimdiye kadar "en derinde bulunan batık gemisi" olduğu belirtildi.

6 BİN 895 METRE DERİNDE

CNN International, Filipin Denizi'nde 6 bin 895 metre derinlikte yer alan gemiyle ilgili şöyle bir karşılaştırma yaptı: Kilimanjaro Dağı'nın zirvesi 5 bin 896 metre, dünyanın en yüksek kalıcı yerleşim yeri olan Peru And Dağları'ndaki La Rinconada ise 5 bin 100 metre yükseklikle.

Dünyanın en derin batık gemisi bulundu Denizin 7 kilometre dibinde...

Daha önce tespit edilen ve incelenen en derin batık, geçen yıl yine Vescovo tarafından keşfedilmiş olan USS Johnston'dı. Bu enkaz da 6 bin 469 metrede yatıyor.

ON METRE ARAYLA İKİ PARÇA

Vescovo ve sonar uzmanı Jeremie Morizet, enkazı baştan başa izlemek için dalışa geçtiğinde, birbirinden yaklaşık 10 metre uzaklıkta iki parçadan oluştuğunu keşfetti.

Sammy B., 25 Ekim 1944'te tarihinde ABD Donanması'nın Filipinler'deki Samar adasının doğusunda, büyük Japon filosunu yendiği Samar açıklarında gerçekleşen muharebede battı. Şimdiye kadar yapılmış en büyük savaş gemisi olduğu söylenen Yamato da dahil olmak üzere üç Japon gemisiyle savaştı. ABD gemisi, 89'u öldürülen 224 mürettebat taşıyordu. Kaptan Robert W. Copeland kurtulanlardan biriydi. Vescovo batık gemi ile ilgili CNN'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kaptanının ve mürettebatının kahramanlığı Donanma'da efsanevidir ve onun son dinlenme yerini bulmak büyük bir onur. Bir geminin bir daha görülmemek üzere derinliklerde kaybolması, bir boşluk hissi bırakabilir diye düşünüyorum. Bu yüzden enkazları bulmak önemli. Ayrıca belki de daha önce bilmediğimiz savaşla ilgili ayrıntıları da getirebilir.

SAVAŞIN SON TANIKLARI

Amerikalı emekli deniz subayı ve derin dalış yapan bir denizaltısı bulunan Victor Vescovo, geminin hasar aldığını, ancak büyük ölçüde sağlam olduğunu belirten Vescovo, kaybolan gemiyi bulmanın olağanüstü bir duygu olduğunu ifade etti. Vescovo, "Bu gemi enkazlarının, savaşların son tanıkları olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Dünyanın en derin batık gemisi bulundu Denizin 7 kilometre dibinde...

Vescovo'ya ait "Limiting Factor" denizaltısı tarafından kaydedilen görüntülerde, geminin gövdesinde top ve kurşun izleri olduğu belirtiliyor. ABD ile Japonya donanmalarının karşı karşıya geldiği savaşta geminin 224 kişilik mürettebatından 89'u öldürülmüştü. Hayatta kalan 120 kişi ise 50 saat boyunca botlarla kurtarılmayı beklemişti. Samar Savaşı, tarihin en büyük deniz savaşlarından biri olarak nitelendiriliyor.

KAYIP İKİ ABD GEMİSİ DAHA VAR


Vescovo'nun keşif gezisini organize eden ve yöneten Kelvin Murray ise, "Henüz bulunamayan iki Amerikan gemisi daha var. Batmış olabilecekleri yerle ilgili kayıtlarımız var ama bu, samanlıkta iğne aramak gibi. Araştırmalarımızı daha da çok arttıracağız" ifadelerini kullandı.

UZAYA DA ÇIKMIŞTI

Öte yandan, Vescovo geçtiğimiz yıl yine ABD Donanmasına ait USS Johnston gemisini, 6 bin 500 kilometre derinlikte bulmuştu. Dünyanın 5 okyanusundaki en derin noktaları ziyaret eden ilk kişi olan Vescovo, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un Blues Origins şirketi tarafından uzay turizmi için geliştirilen New Shepard kapsülüyle uzaya giden isimler arasında yer almıştı.