Dünya Erdoğan'ın çıkışı dünyayı sarstı! 'İsveç'in NATO şansı alev alev yanıyor' başlığını attılar

Erdoğan'ın çıkışı dünyayı sarstı! 'İsveç'in NATO şansı alev alev yanıyor' başlığını attılar

24.01.2023 - 12:29 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'dan verdiği İsveç ve NATO mesajı, ABD'den Rusya'ya, İngiltere'den Yunanistan'a, Fransa'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne dünyanın dört bir yanında yankı buldu.

Erdoğanın çıkışı dünyayı sarstı İsveçin NATO şansı alev alev yanıyor başlığını attılar

İsveç'in başkenti Stockholm'de 2023'ün ilk haftalarında peş peşe gerçekleşen skandallar, İskandinav ülkesi ve Türkiye arasındaki diplomatik krizin iyice derinleşmesine yol açtı.

Haberin Devamı

NATO üyeliği için Ankara'nın onayını bekleyen İsveç'teki ilk skandal, YPG'li teröristlerin Stockholm belediye binası önünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maketini asması oldu. Henüz ilk skandalın yankıları dinmeden, bu kez aşırı sağcı ve Danimarka merkezli ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan sahneye çıktı. Türkiye Büyükelçiği önünde Kur'an-ı Kerim yakan Paludan, polis koruması altındaydı.

Yalnızca Türkiye'den değil birçok Müslüman ülke tarafından kınanan utanç verici eylem, Cumartesi gününden bu yana gündemin ilk sırasında. Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına çok sert tepki gösterdi.

Aşırı sağcı Paludan'ın söz konusu saldırıyı Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliği konusunda Ankara'dan herhangi bir destek beklememesi gerektiğini söyledi:

Haberin Devamı

"Kusura bakmasınlar. Başta söyledik, terör örgütlerine caddelerinizde, sokaklarınızda her yerde cirit attıracaksınız, ondan sonra da bizden NATO'ya girme konusunda destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey, böyle bir desteği bizden beklemeyin."

Erdoğan'ın sözleri uluslararası haber ajansları tarafından Pazartesi akşamı saat 19.09'da 'acil' koduyla dünyaya duyuruldu. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, 'Türkiye Başkanı İsveç'in NATO başvurusuna destek yok diyor' başlığıyla haberi abonelerine geçti.

Agence France-Presse (AFP) ise, haberi 'Erdoğan, Kur'an yakılmasından sonra İsveç'i NATO için uyarıyor' başlığıyla sundu.

Erdoğanın çıkışı dünyayı sarstı İsveçin NATO şansı alev alev yanıyor başlığını attılar

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, manşetten verdiği habere 'Erdoğan, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine destek vermeyeceğini söylüyor' başlığını attı. BBC, Türk liderin söz konusu açıklamayı Stockholm'de Kur'an yakılmasının ardından yaptığını, Ankara'nın öncesinde savunma bakanlarının görüşmesini iptal ettiğini vurguladı.

Stockholm yönetiminin Ankara ile yaşadığı NATO ihtilafını hafife aldığı yorumunu yapan Politico dergisi, 'Erdoğan Türkiye'nin İsveç'in NATO girişimine destek vermeyeceğini söylüyor' diyor. Dergi, iki ülkenin ilişkilerinin PKK ve YPG'li teröristlerin gösterileri nedeniyle zaten gergin olduğunu hatırlattı.

Erdoğanın çıkışı dünyayı sarstı İsveçin NATO şansı alev alev yanıyor başlığını attılar

Erdoğan'ın NATO'nun genişlemesi konusunda ciddi bir şüphe uyandırdığını kaydeden Washington Post, 'Türkiye Cumhurbaşkanı, İsveç'in NATO teşebbüsünü desteklemediğini söylüyor' ifadesini başlığına çekti.

Haberin Devamı

Bloomberg'ün başlığı 'Erdoğan'ın desteği reddetmesinin ardından İsveç'in NATO üyeliğinde kuşku' oldu. Yayın organı, İsveç ve Finlandiya'nın askeri ittifaka girebilmek için Türkiye'nin onayına ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Erdoğanın çıkışı dünyayı sarstı İsveçin NATO şansı alev alev yanıyor başlığını attılar

'Erdoğan, Kur'an yakılması sonrasında İsveç'in NATO'ya girişini bloke etmekle tehdit ediyor' diyen Wall Street Journal, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu çok sayıda ülkenin aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın Türkiye Büyükelçiliği yakınında kutsal kitabı yakmasını kınadığını yazdı.

Amerikan Fox TV, 'Stockholm'deki protestolarda Kur'an yakılmasından sonra Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkıyor' başlığıyla verdiği haberde, terör yandaşlarının kısa süre önce Stockholm'de Erdoğan maketi yaktığını dile getirdi.

Al Jazeera, 'Erdoğan, protestolarda Kur'an yakılmasının ardından İsveç'e NATO üyeliği konusunda uyarı veriyor' başlığını tercih etti, haberin spotunda Erdoğan'ın askeri ittifaka katılmak isteyen Stockholm'ün Ankara'dan destek beklememesi gerektiğini söylediğini öne çıkardı.

Haberin Devamı

Yunan Kathimerini gazetesi, 'Erdoğan: İsveç, NATO üyeliği için Türkiye'nin desteğini beklememeli' dedi, CNN Yunanistan 'Erdoğan İsveç'i veto ile tehdit ediyor: NATO'ya katılmak için bizden destek beklemeyin' başlığıyla okurlarının karşısına çıktı.

Erdoğanın çıkışı dünyayı sarstı İsveçin NATO şansı alev alev yanıyor başlığını attılar

İngiliz Daily Mail gazetesi, 'İsveç'in NATO'ya katılma şansı, Kur'an yakılmasının ardından alev alev yanıyor: Türkiye lideri Erdoğan, İslam karşıtı politikacının gösterisinden sonra İsveç'in destek beklememesi gerektiğini söylüyor' başlığını seçti.

Euronews, 'Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur'an yakılması üzerine İsveç'in NATO üyeliğine destek beklememesi gerektiğini söylüyor' başlığıyla haberi sayfasına taşıdı.

Rus TASS haber ajansı, 'Erdoğan: İsveç artık Türkiye'den NATO üyeliğinin onaylanmasını beklememeli' diyerek açıklamaları aktardı.

Birleşik Arap Emirlikleri yayın organı El Arabiya, 'Erdoğan'dan İsveç'e: Stockholm'deki protestonun ardından NATO üyeliği için Türkiye'nin desteğini beklemeyin' başlığını kullandı.

Haberin Devamı

Erdoğanın çıkışı dünyayı sarstı İsveçin NATO şansı alev alev yanıyor başlığını attılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri, İsveç medyasında da manşetten veriliyor. Aftonbladet, 'Erdoğan İsveç'in NATO başvurusuna 'hayır' diyor' manşetini attı.

Dagens Nyheter, 'Erdoğan: İsveç bizim desteğimizi beklememeli' başlığını seçtiği haberinin yanı sıra 'Hafta sonunda Kur'an yakılmasının ardından öfke' başlıklı bir diğer haber de yayımladı.

Expressen gazetesi Dagens Nyheter ile aynı başlığı kullandı, Sofia Clason imzalı 'Türkiye yeniden silahlanıyor, ABD üstündeki baskıyı artırıyor' başlıklı bir analize yer verdi.

Svenska Dagbladet'in başlığı 'Erdoğan: İsveç'in NATO başvurusuna destek yok' oldu, Göteborgs-Posten ise 'Erdoğan: İsveç Türkiye'nin desteğini beklememeli' dedi.

'Uzman: Erdoğan'ın hareketlerini ciddiye alın' başlıklı bir haberi sayfasına taşıyan Sydsvenskan, 'Erdoğan: NATO başvurusu için desteğe bel bağlamayın' başlığını kullandı.